1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Cinsel Görüşünüzü Geliştirecek 7 Film Önerisi

Cinsel Görüşünüzü Geliştirecek 7 Film Önerisi
0

Cinsel ve özel konular diye adlandırılan bahsi bile geçilmeyen konular hayatımızda büyük bir yer taşımaktadır. Türkiye şartlarında herkes terliksi hayvanı bile ilkokulda öğrenirken neredeyse bir defa bile ders kitaplarında geçmeyen vajina ve sperm kelimelerinin toplumumuza getirdiği bilgisizlik konusu, birçok soruyu da beraberinde hayatımıza sokabiliyor.

Fikir sahibi olmak istediğiniz konuları film tadında öğrenmek isterseniz sizler için çok faydalı olacağından şüphemiz yok. Tabii ki bu filmleri sadece yalnız veya partnerinizle beraber izlemenizi öneririz. Bu konuda bilgimizi ve görüşümüzü olumlu yönde etkileyecek yedi yapıma gelin birlikte bakalım.

1.      Don’t Look Down (Asla Aşağı Bakma)

IMDb puanı 6.0 olan 2008 yapımı Dram/Porno kategorisinde olan bu filmin işlediği konular:

 • İlk deneyim
 • Erken boşalma ile başa çıkma yolları
 • Öğreti

Filmin ana kahramanlarından genç erkek daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamasına rağmen partneri deneyimli ve cinselliğe hâkim bir kadındır. Genç erkek henüz kadın soyunurken boşalır ve ciddi bir erken boşalma sorunu yaşarken cinselliği tecrübeli kadın tarafından nasıl öğrendiğini görürüz.

Çiftler arasında bu yönde yaklaşımlarda kadın – erkek davranışlarının ve durumlara karşı yaklaşımların nasıl olması gerektiği yönünde bakış açınızı genişletecek ve bu yönden öğretiler sunacak güzel bir yapım.

2.      The Little Death (Küçük Ölüm)

cinsel
cinsel

2014 yılı Romantik/Komedi türündeki bu yapımın ana konusu ise fanteziler. IMDb puanı 7.1. Bu fimin işlediği konular:

 • İlişkide fanteziler
 • İlişkide fantezilerin önemi
 • Fantezilerin ilişkiyi kurtarma ve yılıcı olma özellikleri

Evlilik ve ilişkiler ilerledikçe çiftlerin yaşamış olduğu durağanlık sonucunda sağlıklı bir cinsel ilişki kurabilmek için çeşitli çiftlerin fantezi dünyası ile tanışmalarını konu alıyor.

Film gerçek hayat hikayelerinden bir derleme olarak çekilmiş. Fantezilerin bir ilişkide aslında ne kadar önemli olduğunu , bir evliliği yıkabildiğini, kurtarabildiğini veya bastırılmış bir hastalığı ortaya çıkarabildiğini görüyoruz. Komedi yolu ile izleyicilerine gerçekliği aktarmaya çalışan film izlenmeye değer.

3.      Kinsey (Let’s Talk About Sex / Hadi Sex Hakkında Konuşalım)

2004 yapımı Dram kategorisinde olan bu filmin İMDb puanı 7.0. Filmin işlediği konular:

 • 1950-60 ‘lı yıllara Alfred Charles Kinsey isimli bir bilim adamının cinsel davranış analizleri ve hayatı
 • Kinsey Skalası nedir?

Filmde Kinsey, Amerika’yı dolaşarak Amerika‘nın cinsel yaklaşımlarını yüz yüze ve mektuplarla yüzlerce kişiye ulaşıp analiz eden bir bilim adamıdır. Yaşadığı dönemde Amerika’nın %30’unun eşcinsel olduğunu öne sürmüş ve henüz dinen özgür olmayan bir yapıda olan Amerika’nın küçük çaplı ayağa kalmasına sebebiyet vermesini görüyoruz.

Kilisenin Kinsey’i dinden çıkarışını, araştırmasına destek olan vakıfların desteklerini çekişini ve en önemlisi araştırmalarını anlatan çok güzel bir film izliyorsunuz. Cinselliğe karşı toplumsal bir bakış sağlayan film kesinlikle size bir şeyler katacaktır.

4.      Kama Sutra (A Tale of Love / Bir Aşk Hikayesi)

cinsel

1996 yılı Romantik/Dönem İşi kategorisindeki bu filmin IMDb puanı 6.1. Filmin işlediği konular:

 • Kama Sutra zevkleri
 • Cinsel öğreti kitabı
 • Zevk nedir?

Kama Sutra, Hint lisanında iki ayrı kelimedir: kama, zevk, sutra ise kitap anlamına gelir. İki kelime birleşince zevkin kitabı anlamına gelmektedir. Kimilerine göre, Hindistan kökenli bir yaşam tarzıdır. Kimilerine göre ise sadece birleşme yoludur.

Genellikle de kama sutra denilince akla sadece birleşme pozisyonları gelir. Oysaki kama sutra cinsellik yönünde gidilen tüm aşamaları kişisel temizlik ve iletişime kadar öğretir. Erkeklerin ve kadınların birbirlerini nasıl etkileyebilecekleri ve evlilikte cinsel yaşama dair öneriler de bulunur. Kama Sutra M.Ö 400 yıllardan itibaren günümüze kadar gelen aslında gerçek bir olgu ve film kendi yorumu ile çok güzel bu konuyu işlemeye çalışıyor.

5.      Grinin-Karanlığın-Özgürlüğün Elli Tonu

 • Grinin Elli tonu / Fifty Shades of Grey- 2015 IMDb 4.1
 • Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker- 2017 IMDb 4.6
 • Özgürlüğün 50 tonu /Fifty Shades Freed-2018 IMDb 4.5

Romantik/Dram Kategorsinde olan bu filmlerin işlediği konular:

 • Cinsellikte çaba sarf etme, küçük dokunuşlar
 • Aşk, sadomazoşizm , sadizm ve mazoşizm arasındaki farklılıklar
 • Fanteziler

Filmi genel anlamda zengin erkek fakir kız üzerine kurulu olduğu için eğer bu detayda boğulmazsanız kesinlikle bir şeyleri kavrayabileceğiniz çok güzel bir yapım. Filmler tabii ki kısıtlı işlenen konulardan kaynaklı yetersiz kalabiliyor kitabını okumanızı şiddetle tavsiye edebiliriz.

6.      Secretary (Sekreter)

cinsel

2002 yapılımı olan bu filmin IMDb puanı7.0. Romatik / Dram kategorisinde olan bu filmin işlediği konular:

 • BDSM
 • Kendine zarar verme ve haz alma davranışı
 • Fanteziler, rol oyunları, baskın ve itaatkâr karakterler, öğretici ve öğrenici rolleri
 • Cinsellikte baskınlık ve teslimiyet

Cinsellikte kölelik, disiplin ve teslimiyet kavramlarına örnek olan sekreter filmi genç bir kadının hayatından bahsediyor.

Kendine zarar verme davranışı olan bir kadının bir işe girerek başarısız olduğu konularda patronu tarafından kendisine verilen cezalardan hoşlanması ve bunu fantezi oyunlarına çevirirken kendine zarar verme eğilimini bastırdığını görüyoruz. Cinsellik konusundaki uç bir noktayı başarılı bir şekilde  işleyen yapımı izlemenizi tavsiye ederiz.

7.      Nymphomaniac 1-2  (Türkçe’de film adı İTİRAF olarak geçmekte)

2013 yapımı olan Nymphomaniac 1/2 Dram, Gizem kategorisinde. IMDB puanı birinci bölüm 6.9 ikinci bölüm 6.7. Filmin işlediği konular:

 • Cinsel bağımlılık
 • Kadınlarda cinsel yaşam
 • Doyumsuzluk
 • Doyumsuzluk hastalarının hissettiği çaresizlik

cinsel

Film 50’li yaşında nemfomani hastası bir kadının hayat hikayesini anlatması üzerine kurulu. Nemfomani kişinin isteklerini kontrol altına alamaması ve rahatsız edici bu düşüncelerden dolayı iş ve çalışma hayatı, ilişki kurma ve gündelik işleri bile yerine getiremememe durumu. Bir çeşit bağımlılıktır ve tedavi edilmezse giderek kötüleşir kişiyi gerçek dünyadan koparacak derece tehlikeli olabilir.

Film başrol oyuncusu doyumsuzluk hastalığı olan bu kadın yer, zaman, kişi fark etmeden herkesle ilişki yaşamak isteyen ve nitekim giren ve kendini engelleyemeyen bir hasta olarak kendini anlatıyor. Bu durumun kendisine, yaşantısına, ailesine verdiği büyük zararları, mutsuzluğu ve statü farkı olmaksızın yaşanan diyalogları gözlemliyorsunuz.

Öğretici diyalogları sayesinde cinsel yönde bilgilendirme sağlayan film, kadının yaşayabilmek için cinsellikten kurtulmak istemesini ve hastalığını kabul etmesini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda Mastırbasyon Nedemek ? Neden Önemlidir ? bunun hakkında da bilgi sahibi olmak cinsel yaşam adına oldukça önemlidir.

Yorum Yap