1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Çocuğa Matematiği Sevdirme Yolları Nelerdir? İşte 3 Yolu

Çocuğa Matematiği Sevdirme Yolları Nelerdir? İşte 3 Yolu
0

Çoğu ebeveynin merak ettiği konuların başında çocuğa matematiği sevdirme yolları nelerdir sorusu gelmektedir.  Bunun altında yatan sebep ise anne babanın çocuğun ilerde okulda matematik dersinde başarısız olacağı veya olduğu düşüncesidir.  Öncelikle matematiğin ne olup ne olmadığını iyi bilmek gerekmektedir. Yani aslında matematik ilköğretim müfredatından ibaret değildir. Bu yüzden çocuğa matematiği sevdirme yolları ararken bunu salt müfredat matematiğini anlatarak yapamazsınız.

Matematik Aslında Nedir?

cocuga-matematigi-sevdirme-yollari-nelerdir-iste-3-yolu2

Matematik aslında düşünce biçimidir. Matematiği seven insanların sevdiği olgulardan biri düşünmeyi sevmektir. Peki düşünmeyi sevmek nedir? Karşınıza bir problem çıktığında ki bu problem illa matematik problemim olmak zorunda değildir. Günlük hayatta basit bir problem olabilir. Bu problemi çözmek adına düşünmek ve çözümü bulunca alınacak zevk düşünmeyi sevmektir.

İşte bu yüzden çocuğun erken yaşlarından itibaren karşılaşacağı problemleri onun çözmesine izin vermelisiniz ki düşünmeyi sevsin. Örneğin çocuğumuz küçük yaşlarda daha yeni yürümeyi öğrendiği zamanlarda olduğunun düşünelim. Mesela kanepeye çıkmaya çalışıyor. Çocuk için o yaşlarda kanepeye çıkma işi bir problemdir. Bu problemi kendi çözmesi için onu rahat bırakmalısınız. Başardığında da onu teşvik ederek sevindirmelisiniz. Böylece çocuğa problem çözmek için düşünmeye sevk etmiş olursunuz.

Aksi durumda çocuğu yalnız bırakmaz ve problemi çözerek hemen onu kaldırıp kanepeye koyarsanız. Çocuk kolaycılığa alışır. Bu böyle hayatın her alanında tekrarlandıkça çocuk kolaycılığa alışır. Düşünmeyi sevmez. Bu da matematiği sevmemesine neden olur. Hayat aslında matematik ile çok iç içedir.

Çocuğa Matematiği Sevdirme Yolları Arasında İlki Düşünmeyi Sevdirmek

cocuga-matematigi-sevdirme-yollari-nelerdir-iste-3-yolu1

Matematik ve düşünmek aslında ikiz kardeştir. Düşünme işini sevmeden matematiği sevmek imkansızdır. Bu yüzden çocuğa matematiği sevdirme yollar arasında ilki düşünmeyi sevdirmektir. Peki bu nasıl yapılır? Öncelikle erken yaşlardan itibaren yazının yukarısındaki örnek işinizi görecektir. Tekrar kısaca anlatmak gerekirse çocuğunuzun karışılacağı herhangi bir problemde onu yerine problemi çözmek ona yardım etmek değildir. Tam aksine bu tutum ona zarar vermektedir. Onun düşünmesini engellemektedir. Böylece onun düşünce tembeli yapmaktadır. Bu yüzden çocuğunuzu problemlerle baş başa bırakmalısınız. Arada bazı ipuçları verebilirsiniz.

[irp posts=”8531″ name=”Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?”]

Çocuğa Matematiği Sevdirme Yolları İkinci Yol Somutlaştırmak

Çocuğa matematiği sevdirme yolları arasında ikinci yol matematiği somutlaştırmaktır. Bunu günlük hayattaki basit matematiği ona sorarak yapabilirsiniz. Örneğin oran orantıyı öğretmek için beraber yemek yapabilirsiniz. Aldığınız bir yemek tarifinde 2 kişilik olduğunu düşünün. 2 kişilik bir yemek tarifinde 200 gram tereyağı gerekiyorsa 4 kişilik yapmak için kaç gram gerekir sorusunu çocuğunuz sorabilirsiniz.

Bunu gibi günlük hayatta karşılaştığınız ufak işlemleri çocuğunuza yaptırarak matematiğin korkunç bir şey olmadığını gösterebilişiniz. Bu uygulama matematiğin korkunç bir şey olmadığını gösterdiği gibi aynı zamanda gerekli ve önemli bir şey olduğunu da çocuğunuza gösterecektir.

cocuga-matematigi-sevdirme-yollari-nelerdir-iste-3-yolu3

Üçüncü Yol Matematik İçeren Oyunlar Oynayın

Aslında matematik içeren en harika oyun satrançtır. Fakat bazı çocuklar satranç oynamayı sevmeyebilirler. Bunun yerine işlme yeteneklerini ve düşünme yeteneklerini geliştirecekleri başka oyunlar oynamak çocuğa matematiği sevdirme yolları arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap