in

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Hayat boyu kitap okumak ciddi anlamda önem taşıyan bir durum olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Kitaplar içerisinde binlerce hayatla ve karakterle karşılaştığımız, bizleri diyardan diyara dolaştıran manevi ve somut varlıklardır. Herkesin kitap okuma gibi bir alışkanlığı kazanması oldukça zor bir durum olabilir. Ya da herkes için oldukça kolay bir durum da olabilir. Ama kolay ya da zor olması tamamen çocuklukta gelişen tavırlardan meydana gelmektedir.Eğer bir çocuk, çocukluktan ergenliğe adım atana kadar kitap okuma alışkanlığı kazanmamış ise, sonrasında kazanması daha da zorlu bir hal alabilmektedir. Sizler de çocuklarınızın birer kitap kurdu olmasını istiyorsanız ancak buna dair herhangi bir şey yapamıyorsanız aklınızda mutlaka çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılmalıdır gibi bir soru yer edinmektedir. Okuma alışkanlığı tamamen yaşamın kalitesi, niteliği ve başarısı ile doğru orantılı olarak çocuklara kazandırılabilir. Ancak okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır ya da çocuğuma okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirmek için ne yapmalıyım sorularına net cevaplar arıyorsanız, bellek destekleyiciler sizlere yardım olacaktır.

Görsel İçeren Kitaplardan Faydalanma

Çocukların dikkatini, hangi yaş grubunda olurlarsa olsunlar, mutlaka büyük görseller çekmektedir. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için, atmanız gereken ilk adım şüphesiz, ona görseller içeren masal kitapları hediye etmektir. Öncelikle birkaç gün, masalları ona uyuma evresine geçtiği zaman siz okursanız çocuğunuz sizden örnek alır ve artık her gece yatağına gitmeden önce masalını kendisi okumak ister. Böylece hayal gücü sınırsız bir şekilde gelişir ve sizleri de yormamış olurlar. Ancak mutlaka çocuğunuzun yaşına uygun masal kitapları tercih etmelisiniz. Aksi takdirde, çocuğunuz okuduğundan bir şey anlamayacaktır ve böylece hayal kuracak herhangi bir durumu da olmayacaktır.

Büyük Boy Kitaplardan Faydalanma

Genellikle roman tarzında ve eski yaprak tasarımlarıyla basılmış olan kitaplardan, hiçbir çocuk hoşlanmamaktadır. Bu nedenle boyama kitabı tarzında yazılmış olan ve içeriği bir hayli donatılmış ve eğlenceli kitaplar mevcuttur. Daha büyük boyutta ve daha ince yapraklı halde tasarlanan bu kitapların yazıları da oldukça seçicidir. Çocuğunuza herhangi bir başarısı sonucunda böyle bir kitap hediye ederseniz, hem başarısını güdülemiş olacaksınız, hem de kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ikinci en önemli adımı atmış olacaksınız.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir : Günümüze kadar en çok okunmuş romanlar

Örnek Olma

Çocuğunuza kitap okuması için bir alışkanlık kazandırmak istiyorsunuz, ancak siz ne kadar bu duruma alışıksınız hiç kendinize sordunuz mu? Çocuklar ebeveynlerinden ne görürlerse, ona benzemek ve onu hayatlarına uyarlamak isterler. Bu nedenle her akşam, belli bir kitap okuma saati koyarak, ailecek kitap okumanız gerektiğini tüm bireylere vurgulamanız gerekir. Böylece çocuğunuz, sizlerin de rutin bir şekilde kitap okuduğunu gördüğünde, bunun doğru bir eylem olduğunu, her akşam yapılması gereken bir eylem olduğunu ve ailesi yaptığı için kendisinin de yapması gerektiğini anlayacaktır.

Seçimlerde Rahat Davranma

Kitap okumak sözcük dağarcığını ve hayal gücünü son derece geliştirdiği için, çocuklarınızın kendi okumak istedikleri kitapları kendi seçmelerine izin vermeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun herhangi bir kitabı elbette alabilir, ona bir kütüphane düzenleyebilir ya da kitapları hediye edebilirsiniz. Ancak bir kitap alışverişine onunla beraber çıktığınızda, görüp beğendiği bir kitabı almasında ona rahat davranmanız gerekmektedir. Seçtiği kitaba yaşına uygun olmayabilir ya da anlamayacağı bir dilde yazılmış olabilir. Ancak görüp, beğenip almak istediği kitabı ona uygun değil diye engellerseniz, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap okumayı sevdirmek yerine, engel olduğunuz için tamamen soğumasına yol açabilirsiniz.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Steeward

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Garantili Zayıflatan Bitkisel Çay Tavsiyesi

9 Garantili Zayıflatan Bitkisel Çay Tavsiyesi