in ,

Çocuklarda Obsesif Kompulsif Bozukluk-OKB

??????????????????????????????????????????????????????????

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB), kısaca Takıntılı düşünce ve davranış bozukluğu olarak tanımlanabilir. Sürekli olarak;

“Düşünmeden, yapmadan duramıyorum. Yapınca rahatlıyorum ancak bir süre sonra aynı rahatsız edici düşünceler geri geliyor, düşünmek beni çıldırtıyor, karşı koymaya çalışsam daha da kötü oluyor.” 

“Ya kardeşime bir zarar verirsem, Ondan uzak durmam en iyisi.”

“Her şey yerinde ve düzenli olmalı, yerinde ve düzenli olmazlarsa kötü bir şey olabilir.”

Bu ve bunun benzeri pek çok düşünce OKB- Takıntılı düşünce ve davranış bozukluğu yaşayan çocuklar da sıkça görülmektedir.

Obsesyon ve Kompulsiyon Nedir?

Kısaca Obsesyon; Tekrar eden, rahatsızlık ve huzursuzluk veren, önlenmesi zor, istenmeyen, gerginlik ve endişe verici düşünce halleri,  Kompulsiyon ise; Obsesyon ile ilgili gerginliği azaltmak amaçlı, yineleyici, rahatsızlık verici, durdurulması zor davranış biçimleridir.

Çocukluk döneminde en sık görülen obsesyonlar, “kirlenme ve bulaşma korkusu” , “kendine, sevdiği birine zarar verme ya da zarar gelme korkusudur”. En sık karşılaşılan kompulsiyonlar ise “yıkanma”, “tekrar tekrar aynı şeyi yapma” ve “sürekli kontrol etme” kompulsiyonlarıdır.

Çocuk ve Gençlerde OKB  Belirtileri

  • Konsantrasyon problemleri.
  • Kafasındaki düşüncelerle mücadele etmekten kendini derse vermek de zorluk ve buna bağlı olarak ders başarısında meydana gelen düşüşler.
  • Başka çocuklardan uzak durmak, onlara dokunmayı istememek.
  • Yeterince temiz olmadığı düşüncesi ile banyoda uzun zaman geçirme.
  • Huysuzluk, sebepsiz öfke, keyifsizlik ve inatçılık.
  • Özellikle ellerde sık yıkamaya bağlı oluşan ve iyileşmeyen yaralar.

OKB’nin Ayırıcı Özellikleri

Obsesif – Kompulsif Bozukluk- OKB’de görülen bazı davranışlar hemen hemen her bireyin gündelik hayatta yaptığı davranışlardan çokta farklı değildir. Peki, gündelik hayatta normal karşılanan bu davranışların bir OKB olup olmadığı nasıl ayırt edilebilir? Bu sorunun cevabını verebilmek için önemli bazı kriterler vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi; yapılan davranışın veya zihinden atılamayan düşüncenin kişinin veya yanındakilerin günlük yaşantısını olumsuz etkilemesidir.

Kirli olmadığı halde elleri kirliymiş gibi hissedip yıkamak, kilitli bir kapının kilitli olduğunu bile bile tekrar kilitleme ihtiyacı duymak yani OKB’nin en belirgin özelliklerinden olan “bile bile gereksiz önlemler alma, gereksiz düşüncelere takılma” problemi olduğunu gösterir.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk- OKB’de Tedavi Aşaması

Çocuklarda OKB tedavisi; ilaç tedavisi ve psikoterapi olarak iki aşamada gerçekleşmektedir. Özellikle çocuklarda pek çok aile ilaç tedavisine uzak durmak istemeleri nedeni ile OKB’nin tedavisinde psikoterapi önemli bir rol oynamaktadır. Daha çoğunlukla Bilişsel ve Davranışçı terapi teknikleri kullanılmakta, çocuk ve ebeveynlere yönelik eğitimlerin uygulandığı terapiler ile bu rahatsızlıkta önemli sonuçlar alınabilmektedir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Ölüme Bile Sebebiyet Verebilir

Destroyer Filminin Türkiye Gösterimi Bugün Başlıyor