1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Menenjit Hastalığı Nedir? Menenjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Menenjit Hastalığı Nedir? Menenjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
Menenjit hastalığı
2

Menenjit hastalığının belirtilerini tanımak son derece önemlidir. Menenjit en ciddi hastalıklardan biridir, çocuklarda ölümcül olabilir, potansiyel olarak hayati tehlike arz eder. Beyin zarını iltihapla kaplayan bakterilerden-virüslerden kaynaklanır. Menenjit hastalığı, bir doktor tarafından kan testleri, kafa görüntüleme ve lomber ponksiyon (belden sıvı almak) kombinasyonu ile teşhis edilebilir.

Menenjit Belirtileri

Hastalığın başlıca belirtileri arasında, yüksek ateş,  kusma ve bulantı, baş ağrıları, sürekli uykulu hal, deride döküntüler, iştah yokluğu boyun ağrısı veya tutukluğu gibi açık ve net belirtileri vardır. Küçük çocuklarda menenjit belirtilerini anlayabilmek zordur, yüksek ateş, boyun ve baş ağrısı aşırı halsizlik, bebeğin başının üst kısmında şişme-ağrı, sürekli yorgunluğu gözlerde kayma belirtiler arasında sıralanabilir. Menenjitin ilk semptomları arasında güçlü grip belirtileri vardır. Normalden çok daha ağır seyreder. Ek olarak boyun ağrıları oluşur.

Tedavisi

Menenjit Hastalığı Nedir? Menenjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi |Sağlıklı Yaşam

Menenjit beyin zarının iltihaplanması hastalığı olduğundan, omurilik sıvısı çekilerek test edilir. Kan testleri yapılır. Sıvı belden iğne ile alınır. Kanda beyaz kan hücrelerinin sayımı ve kültür testi sonucunda da teşhis konabilir. Belirlenen bakteriyi yok etmek için, en uygun antibiyotik seçilerek hastaya enjekte edilir. Beyaz kan hücreleri bağışıklık hücreleridir, bu hücrelerin çoğalması, yolunda gitmeyen bir iltihap olduğunun kanıtıdır.  Kanda düşük şeker oranları ve protein fazlalığı görülebilir. Doktorunuz BT taramaları isteyebilir.

Çocuklarda menenjit, ölümcül olabileceği gibi, ileri yaşlarda mental sorunlara neden olabilir. Beyin zarının iltihaplanması birçok istenmeyen sonuç ve sakatlıklara yol açabilir. Menenjit viral yani virüse bağlı olarak ya da bakteriyel kaynaklı olabilir. Her iki durumda tedavi için ilaçlar da değişir. Bakteri için antibiyotik verilir, virüsler için anti-viral ilaçlar verilir.Hastalığın tedavisinde yoğun bir dinlenme, beslenme ve ilaç alımı gerekir. Hastanın hastanede tedavisi daha uygun olur.

Menenjit İçin Alınması Gereken Önlemler

Çocuklarda çok kötü sorunlara yol açabilecek olan menenjiti tetikleyen şey, çocukta başka bir hastalıktan olabilecek yüksek ateştir. Yüksek ateş, menenjite yol açacak olan bakterilerin aktive olmasını sağlar. Bu nedenle yüksek ateş çok tehlikelidir. Birçok vakada kulak burun boğaz enfeksiyonu geçiren bir çocuk, önlem alınmayıp ateşi aşırı yükselirse ( 40 C) beyin zarı iltihabı olabilir. Çocuklarda ateş yükselmesine izin verilmemelidir, ateş düşürme yolları aranmalı ve vakit kaybetmeden ateşe neden olan hastalık tedavi ettirilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir