1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Çocukların Sağlıklı Gelişimi İçin Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Şekillendirilmelidir

Çocukların Sağlıklı Gelişimi İçin  Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Şekillendirilmelidir

Özellikle son yıllarda hazır gıdaların mutfaklarda fazlasıyla yerini alması sebebiyle çocuklarda obezite oranı yükselmeye başladı. Özellikle çalışan annelerin hazır gıdalara yönelmesi ve dışarıdan getirtilen hazır yiyecekler, çocukların sağlığını önemli oranda etkilemekte. Çocukların sağlıklı gelişimi için yapılması gerekenler nelerdir?

Sağlıklı Yiyecekleri Tercih Edin

Çocukların gelişiminde en etkili faktör, büyümeleri sürecindeki beslenme alışkanlıklarıdır. Son yıllarda fast food adı verilen hazır yiyecek sektörünün da hızlı gelişimi ile evlerin mutfaklarında da bu yiyecekler yer almaya başladı. Hangi ortamlarda yapıldığı bilinmeyen, hangi malzemelerin kullanıldığından bihaber bu ürünler, alınıp çocuklara yedirilmeye devam ediliyor. Sağlıklı meyve ve sebze tüketimine gereksinim duyan çocuklar hazır yiyecek sektörünün kurbanı oluyor. Çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için, taze sebze ve meyve alışkanlıklarını onlara kazandırmanız gerekmektedir. İlk iki yıl anne sütü çok önemlidir.

Çocuk Gelişimi hakkında bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz : Çocukların Gelişimi İçin Aktivite Oldukça Önemlidir

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çocuklara yemek yedirilirken televizyon izlettirmek gibi bir alışkanlık kazandırılmamalıdır. Televizyon ilgisini çeker ama ileride alışkanlık yaratacağı için sürekli televizyon başında bir şeyler yemek isteyecektir. Bu da obezite hastalığını tetikler. Bunun yerine ona masal anlatın. Yemek yemesi için asla zorlamayın ve baskı yapmayın. Çocuğunuz zaten size acıktığını söyleyecektir.
  • Çocuk sevmediği yemeği yemesi için zorlanmamalıdır. Sevdiği sağlıklı yiyecekler yedirilmelidir. Eğer yememekte ısrar ediyorsa, o yiyeceklerden neşeli sunumlar hazırlayın. Bu onun hoşuna gidecek ve yemeğini yiyecektir. Yemekleri onunla birlikte hazırlayın. Bu onu daha mutlu edecektir.
  • Süt ve peynir çocukların gelişimi için çok önemlidir. Süt ve peyniri sevmiyorsa farklı yollarla ona sevdirmeye çalışın. Sütün içine sevdiği meyveleri püre yaparak katabilir ve içmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda peynirle yapacağınız şirin küçük sandviçler ya da omlet peyniri tüketmesini sağlayacaktır.
  • Meyve çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Ara öğünlerde meyve tüketmesine özen gösterin. Eğer meyveyi sevmiyorsa, dondurmanın içine meyveyi katarak onun seveceği hale getirebilirsiniz. Hiçbir çocuk dondurmaya hayır demez. Ayrıca meyve sularını hazır almayın, mümkünse kendiniz evde sıkarak çocuklarınıza içirmeye özen gösterin.
  • Et, tavuk ve balık. Bu üç besin, yeterli miktarda çocuklara yedirildiğinde yararlıdır. Çocukların en çok tüketmesi gereken besin balık olmalıdır. Balıkta çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimi için gerekli vitaminler bulunmaktadır. Balık tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Çocuklar asitli içecekleri sever ancak bu onlar için çok zararlıdır. Asitli ve kafeinli içecekler yerine su içilmesine özen gösterilmesi gerekir. Çocuklar aile bireylerini taklit ederek büyür, Bir bardak kendiniz için bir bardak ta çocuğunuz için doldurun ve karşılıklı suyunuzu için. Suyun yararlarından bahsettiğinizde sizi dinleyecek ve su içmeye devam edecektir.