1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Corona Virüsü İçin Aşı Bulundu

Corona Virüsü İçin Aşı Bulundu
2

Tüm dünyaya korku salan Corona virüsü yani Covid- 19 isimli virüsün aşısı nihayet geliştirildi. Geçen haftalarda gen dizilimi çözümlenen virüsün aşısı, Avustralyalı bilim çalışanları gece gündüz demeden çalışarak geliştirildi.

İlginizi çekebilir:Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak bütün dünyaya korku salan Corono virüs şimdiye kadar sadece Çin’de, 2 bin 5 yüz doksan iki kişinin canına mal oldu. Dünya genelinde ise 79 binden fazla kişi enfekte olmuş durumda. Kurtulanların oranı çok düşük olduğundan ve çok hızlı yayılım gösterdiğinden Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında küresel acil durum alarmı verilmişti.

Queensland Üniversitesindeki bir grup bilim insanı gelecek hafta hayvanlar üzerinde deneylere başlayacaklarını duyurdu. Haziran ayı gibi insanlar üzerinde yapılması planlanan klinik çalışmalara ve gözlemlere başlanacağını ilan ettiler.

Gelişmeler moleküler biyolog olan Profesör Young tarafından yapılan toplantıda kamuoyuna anlatıldı.  Virüse karşı aşı geliştirmek için 20 kişilik uzman bir ekibin nöbetleşe çalışarak günün her saatinde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Üniversitenin başkan yardımcısı olan Peter Hoj, geliştirilen aşı örneğinin güvenilir ve işe yarar olduğu konusunda kesin sonuçlara ulaşmak için erken olduğunu ifade etti.

Ancak bu konuda bilim insanlarının yaptığı testler sayesinde birinci duvarın aşıldığı yönünde görüş bildirdiklerini söyledi. Ancak aşının insanlar üzerinde önleyici olarak kullanılması için 12 ile 18 ay arasında bir zamana ihtiyaç olduğu söylendi. Bunu da aslında erken bir tarih olabileceği ile ilgili açıklamalar konusunda ise bunun normal bir süreç olmadığı salgının bir an önce durdurulmasının gereği üzerinde duruldu. Buna binaen normal aşı geliştirme süreci olan 48 -60 ay aralığındaki bir sürenin bu salgına yönelik aşı için işleyemeyeceği belirtildi.

Bir Diğer Corona Virüsü Aşı Haberi Rusya’dan Geldi

Corona virüsü Covid- 19 aşısı bulundu

Çin in Rusya’ daki ataşesi Zhang Hanhui tarafından Rusya’da açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada Çin ve Rus bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü çalışmaların netice verdiği ve ilacın etkinliğini ispatladığı duyuruldu. İlaç Çin’deki tüm insanlar üzerinde uygulanacağı ve 2020 Şubat sonunda hayatın normale döneceği yönünde yapılan açıklamalarla dünyada büyük bir rahatlama oldu.

Türkiye’nin Kapı komşusu İran’da salgın boyutuna ulaşan Corona Virüs yüzünden tek taraflı olarak İran’dan ülkemize geçişler durduruldu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir