1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Corona Virüsü Nedeni İle Okullar Tatil mi Edildi?

Corona Virüsü Nedeni İle Okullar Tatil mi Edildi?
+ - 0

Corono virüsü nedeni ile okullar tatil mi? Ne zaman tatil olacak? olup olmayacağı 2 gündür merak konusuydu. Tüm veliler ve öğrenciler kulağı ve gözü haberlerde bekliyorlardı. Milli eğitim bakanı ve sağlık bakanının açıklamaları doğrultusunda ileri ki güncelerde tatil gündemi olabileceği iletildi.

Son dakika haberi olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın velilerin ve öğrencilerin beklediği müjdeli haberi verdi. İbrahim Kalın yaptığı açıklamada ilkokul, ortaokul ve liselerin 16 Mart itibari ile 1 hafta tatil olacağını söyledi. Bu bir haftalık süreden sonra ki 1 hafta ise internet üzerinden eğitim görecekler. Ayrıca üniversitelerin ise 16 Mart itibari ile 3 hafta tatil olacağını açıkladı.

Okullar Tatil mi Olacak?

Dünya sağlık örgütünün Corona virüsü pandemik olarak nitelendirmesi sonrasında dünya genelinde tedbirler arttırıldı. Her ülkede dezenfekte işlemleri büyük bir hızla yapılmaya başlandı. Okullar, toplu ulaşım araçları, en çok ziyaret edilen yerler vb. her yerde temizlik çalışması başlatıldı. Birçok ülkede okullar tatil edil ve etkinlikler iptal edildi.

Türkiye’de 2 gün önce bir vatandaşta çıkan virüs sonrasında tedbirleri artırıldı. Türkiye Büyük Meclisi, saraylar, müzeler, toplu taşımalar dezenfekte edilmeye başlandı. Okulların da dezenfekte edilebilmesi için ve virüsün yayılmaması için tedbir olarak eğitimlere ara verildi. Öğrenciler 16 Mart itibari ile 1 hafta tatil yapacaklar.

Tüm Maçlar Seyircisiz Oynanacak

Kalabalığın en çok olduğu alanlardan bir tanesi stadyumlardır. Dünyada birçok ülke futbol müsabakalarını iptal etti veya seyircisiz oynama kararı aldı. Türkiye’de yaptığı açıklama ile Nisan ayı sonuna kadar tüm maçların seyircisiz oynayacağını açıkladı.

Ayrıca kamu çalışanlarının çok önemli bir konu olmadığı sürece yurt dışına çıkması izin ile mümkün olacak. Ülke çapında tüm vatandaşların yurt dışı işlerini ertelemeleri gerektiğini ileten İbrahim Kalın, hastalık belirtisi olanların evlerinden çıkmaması gerektiğini iletti.

Ülke genelinde büyük bir temizlik ve sağlık seferberliği başlatıldı. Tüm sağlık insanları ellerin bol su ve sabunla yıkanılmasını ve kolonya ile temizlenmesini önerdi.Zorunlu olunmadığı sürece kalabalık alanlarda bulunulmması tavsiye edilen bir diğer husus. Corono virüsü salgını geçene kadar herkesin çok dikkatli olması gerektiğini ilettiler.

Yorum Yap