Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü nedir? Corona virüsü belirtileri

Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz Corona Virüsü, Çin’ in Wuhan şehrinde ortaya çıkmış ölümcül bir salgındır. Asıl adı 2019-nCoV olan virüs, Wuhan şehrinde bulunan deniz ürünleri pazarından yayılmaya başladığı tahmin edilmektedir. Şiddetli akut solunum yolları rahatsızlığı olarak bilinen bu salgın özellikle yaşlıları etkilemektedir. Kısa süre içerisinde binlerce kişiye bulaşan rahatsızlık yüzünden ne yazık’ ki yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir. Çin’ de başlayan ölümcül Corona salgını, hızla dünyaya yayılmaktadır. Son dönemin en büyük salgını olan Corona virüsünü gelin birlikte inceleyelim.

İlginizi Çekebilir:Alternatif Tıbbın Göz Bebeği Refleksoloji

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Son dönemin en büyük salgınlarından biri olan Corona virüsü, Çin’ in Wuhan şehrinden yayılmaya başlamıştır. Virüsün yarasa çorbasından yayıldığı tahmin edilse’ de henüz bu konuda net bir bilgi bulunmamaktadır. Corona virüsü, insandan insana bulaşabilmektedir. Hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunmak, virüsü kapmak için yeterli bir sebeptir. Fakat genellikle hastalık, temas yolu ile, hapşırma, öksürük ile bulaşabilmektedir.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir? Kaç Günde Bulaşır?

Corona virüsünün belirtileri, grip ile aynı olmaktadır. Virüs bulaştığı kişide 14 gün boyunca belirti göstermemektedir. 14 Gün boyunca belirti göstermemesine rağmen, kuluçka döneminde’ de insandan insana bulaşabilmektedir. Öksürük, burun akıntısı, yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, halsizlik, ishal bu virüsün tipik belirtileri arasındadır.

Corona Virüsü için Hangi Önlemleri Almalıyız?

Son dönemin en ölümcül salgınlarından biri olan Corona virüsünden korunmak mümkün olabilmektedir. Öncelikli olarak kişilerin mutlaka hijyenlerine dikkat etmesi gerekir. Hijyenden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli olay ise bağışıklık sistemidir. Zira bağışıklık sistemi düşük olan kişiler bu salgına kolaylıkla yakalanabilmektedir. Ayrıca toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda N95 maske takılması’ da Corona virüsü için alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir.

Corona Virüsünü Takip Etmek

Dünya çapında hızla yayılan ve ölümlere neden olan Corona virüsünü takip etmek oldukça kolaydır. Bir internet sitesi 5 ayrı kaynaktan aldığı bilgileri, dünyaya sunmaktadır. Aşağıda bulunan adrese tıklayarak, internet sitesine gidebilirsiniz. Gideceğiniz bu internet sitesinde, hastalığa yakalanan insan sayısını, hastalıktan ölen sayısını ve tedavi edilen hastalar hakkında bilgileri bulabilirsiniz. İnternet sitesi 24 saat içerisinde 2 defa güncellenmektedir.

Corona virüsü hakkında bilgi veren güncel siteye gitmek için tıklayınız.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık