1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Corona Virüsü Pangolin İle mi Bulaştı?

Corona Virüsü Pangolin İle mi Bulaştı?
0

Bilim insanları geçtiğimiz günlerde corona virüsü Pangolin hayvanından ortaya çıktığı yönünde açıklamalar yapmıştı. Bilim insanlarının yaptığı bu açıklamadan sonra birçok kişinin aklında Pangolin nedir sorusu oluştu. Uzak doğu bölgesinde yaşayan bu canlı hayatını memeli hayvanlar sınıfında yer almaktadır. Uzak doğu bölgesinde yaşayan bu canlı hayatını karınca, termit, larva ve yumurta yiyerek sürdürür. Yapışkan dili sayesinde birçok küçük canlıyı kolaylıkla yakalayabilmekte ve yiyebilmektedir. İnsanlara karşı oldukça zararsız olan bu canlıyı gelin yakından inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: Corona Virüs, Japonya’da Bulunan Yolcu Gemisinde Hızla Yayılıyor

Bu Yazıda Neler Var

Pangolin’in Türleri

Uzak doğu bölgelerinde ve Afrika kıtasında yaşayan bu canlı memeli bir hayvan türü olarak biliniyor. Ground Pangolin, Phataginus ve Pangolinler başta olmak üzere bu canlının 8 farklı türü bulunmaktadır. Nesli tükenmek üzere olan bu canlılar, yaşayan tek gerçek pullu olarak bilinmektedir.

Pangolin’in Yapısı

Bu hayvan türleri kalın pullarıyla dikkat çeken canlılardır. İnsanlara karşı oldukça zararsız olan bu canlıların boyları 30 cm ile 100 cm arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Karınca, lavra, termit ve yumurta yiyerek beslenen bu canlıların ağırlığı ise 30 ile 35 kg değişmektedir. İnsanlara karşı zararsız olan bu canlılar, korktuklarında veya heyecanlandıklarında kötü bir koku üretirler. Ürettikleri bu koku yüzünden evde beslenemeyecek bir yapıya sahiptirler. Her ne kadar yapılan araştırmalarda bu canlılar hakkında bilgi edinilmiş olsa da yeterli değildir. Zira utangaç bir canlı olmasından dolayı bilim insanları bu canlı hakkında detaylı bilgiler toplayamamıştır.

Pangolin Pulu Ne İşe Yarar?

Pangolin pulu ne işe yarar sorusu son dönemde sık sık sorulmaktadır. Bu canlının yüzeyinde bulunan kalın pul Doğu Asya bölgesinde tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Tedavi etmek amacıyla yapılan avlanmalar yüzünden bu canlının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca Doğu Asya bölgesinde tedavi etmek amacıyla kullanılan pullarının kilosu 700 ile 1000 dolar arasında satılmaktadır.

Yorum Yap