1. Ana Sayfa
 2. Güncel Haberler

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi Olacak?

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi Olacak?
0

Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde Çinin Vuhan şehrinde bulunan hayvan pazarından yayılmaya başlayan Coronavirüs, kısa süre içerisinde 100’den fazla ülkeye bulaştı. Hükümetlerin aldığı tüm önlemlere rağmen insandan insana bulaşmaya devam eden virüs yüzünden 4 binden fazla insan hayatını kaybetti. Dün yapılan “Corona Virüsü Türkiye de” açıklamasının ardından “Yarın okullar tatil mi” sorusu da sorulmaya başlandı. Salgının çok daha büyümemesi adına okulların tatil edilmesi bekleniyor ancak net bir açıklama yapılmadı.

Sağlık bakanlığının titiz çalışması sonucu 10 Mart tarihine kadar ülkemizde virüs tespit edilmedi. Fakat Sağlık Bakanının dün gece yaptığı açıklama ile tedirginlik arttı. Avrupa’ dan gelen 1 vatandaşımızda virüsün tespit edilmesiyle, virüs resmi olarak ülkemiz sınırlarından giriş yaptı. Erkek bir hasta olduğu öğrenilen vakanın durumu ise oldukça iyi. Ailesi ile birlikte karantina altına alınan vakanın çok fazla kişi ile temas etmediği ortaya çıktı.

Yarın Okullar Tatil mi Olacak

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi?

11 Mart 2020 tarihinde yapılan resmi açıklama ile Corona virüsü, bir diğer adı ile Covid-19 ülkemiz sınırları içerisine girdi. Avrupa’ dan gelen bir vatandaşımızda virüsün tespit edilmesiyle birlikte artan tedirginlik yüzünden birçok vatandaş birbirine Corona virüsü sebebiyle yarın okullar tatil mi sorusu sormaya başladı. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada bilim heyetinin raporunun beklendiği ve ileri ki günlerde bu sorunun cevabının verileceği açıklanmıştı.

Ticaret Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve Sağlık Bakanı ile bilim heyetinin bugün yaptığı toplantıda ise karar çıktı. Okulların tatil edilmesi virüsün seyrine göre karar verileceği ve şu an için büyük bir sıkıntının olmadığı bildirildi.

Dünya Genelinde Son Durum

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi?

Covid-19 Salgını, hız kesmeden insandan insana bulaşmaya devam ediyor. An itibariyle 120 binden fazla kişiye bulaşan virüs, 4 binden fazla kişinin ölmesine neden oldu. Sistematik hastalığı olan bireyleri etkileyen virüs yüzünden birçok dünya ülkesi önlemlerini daha da arttırmaya başladı.

İtalya da etkisini gösteren virüs yüzünden insanlar oldukça tedirgin. Hızla yayılan virüs sebebiyle İtalya’nın tamamında karantina uygulaması başladı. Daha önce etkinliklerin ve toplantıların yasaklandığı ülke de maçlar tamamen ertelendi.

İtalya’nın ardından İspanya da etkili olan salgın yüzünden birçok aktivite iptal edildi. Dünyanın en önemli liglerinden biri olan La Liga da ise maçların tamamı seyircisiz oynanacak. Söz konusu salgının vurduğu bir diğer ülke ise İran. İran da yeterli önlemlerin alınmaması sebebiyle, birçok şehirde vakalar görülmeye devam ediyor. Milletvekillerine dahi bulaşan salgın yüzünden insanlar oldukça tedirgin.

Macaristan da ise başlayan salgın önlemlerin arttırmasına neden oldu. Ülke genelinde olağan üstü hal ilan edilirken, tüm etkinlikler ikinci bir emre kadar iptal edildi. İngiltere de ise şu an bir problem olmasa da Sağlık Bakanı yardımcısının virüse yakalanmasıyla tedirginlik iyiden iyiye arttı.

Corona Virüsünde Sık Görülen Belirtiler Nelerdir?

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi?

Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 salgını, dalga dalga bulaşmaya devam ediyor. Söz konusu salgın yüzünden birçok ülke önlemlerini arttırırken, halk hijyenik ürünlere yönelmeye başladı. Peki Corona virüsünde sık görülen belirtiler nelerdir? Milyonlarca insanın merak ettiği Corona virüsü belirtileri neler gelin birlikte inceleyelim.

 • Hastalığın ilk aşamasında başlayan ve düşürülemeyen 38 dereceden yüksek ateş.
 • İnatçı ve vakayı yoran kuru öksürük.
 • Hastalığın ilerlemesiyle ortaya çıkan ve özellikle ileri ki yaştaki kişilerde görülen nefes darlığı.
 • Sık ve oldukça şiddetli burun akıntısı.
 • Ani başlayan kilo kaybı ile ortaya çıkan bayılmalar.
 • Şiddetli ve hastayı oldukça etkileyen boğaz ağrısı.
 • Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülen halsizlik ve bitkinlik.

Corona Virüsünden Korunmak için Hangi Basit Önlemleri Almalıyız?

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi?

Kısa süre içerisinde binlerce kişiye bulaşan virüs yüzünden, milyonlarca insan tedirgin. İnsandan insana bulaşabilen ve oldukça hızlı yayılan Corona virüsünden korunmak için bazı basit önlemler hayat kurtarabilmektedir. Peki hangi önlemleri almalıyız? Milyonların merak ettiği bu sorunun cevabını gelin detaylı ve titiz bir şekilde inceleyelim.

Corona Virüsünden Korunma Yolları

 • En önemli kurallardan biri de elleri bol su ve sabun ile en az 1 dakika boyunca iyice yıkamak.
 • Covid-19 salgını boyunca toplu alanlardan uzak durmak veya dışarı çıkılması durumunda maske takmak son derece önemlidir.
 • Salgın dönemi boyunca ev ve iş yerlerini yeteri kadar havalandırmak alınabilecek diğer önlemlerin başında gelir.
 • Başta yaşlı bireyler olmak üzere, salgın boyunca bağışıklığı güçlendirici besin takviyesi yapmak gerekmekte.
 • Gerekli görülmedikçe misafir kabul edilmemesi alınabilecek önlemlerin arasında geliyor.
 • Yurt dışından gelen bireylerin 14 gün boyunca evde kalması Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap