1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Coronavirus Sebebiyle Pandemi İlan Edilebilir

Coronavirus Sebebiyle Pandemi İlan Edilebilir
1

2019 Yılının Aralık ayında ortaya çıkan corona virüsü, tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Çinin Vuhan şehrinde bulunan hayvan pazarından yayılmaya başlayan coronavirus sebebiyle, birçok ülke tehlike altında. Başta Çin olmak üzere İtalya ve İran gibi ülkelerde hızla yayılan virüs, birçok kişinin ölümüne neden oldu.

Söz konusu virüsün yayılmasını önlemek için birçok ülkede sıkı önlemler alınıyor. Alınan sıkı önlemlere rağmen, virüsün yayılmasının önüne geçilemiyor. Bilim insanlarına göre yakın zamanda Pandemi ilan edilebilir? Peki Pandemi nedir? Daha önce ilan edildi mi? Bu soruların cevabını öğrenmeden önce, korona virüsünü yakından tanıyalım ve ardından diğer soruları birlikte inceleyelim.

İlginizi çekebilir: CORONA VİRÜSÜ İÇİN AŞI BULUNDU

Coronavirus Olduğumuz Nasıl Anlaşılır?

Pandemi nedir | Corona virüsü için Pandemi ilan edildi mi

Çinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla yayılmaya devam eden corona virüsünün belirtileri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Söz konusu virüsün belirtileri, grip ile benzerlik gösterdiğinden birçok kişi tarafından önemsenmemektedir. Tüm dünyayı tehdit eden virüsün belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • 38 Dereceden yüksek ve düşürülemeyen ateş
  • Boğmaca tarzı öksürük
  • Şiddetli ve geçmeyen boğaz ağrısı
  • Sürekli devam eden burun akıntısı
  • Hastalığı taşıyanlarda meydana gelen kişilik bozulmaları, virüsün belirtileri arasında yer almaktadır.

Corona Virüsünden Korunmak Mümkün müdür?

Tüm dünyayı tehdit eden ölümcül corona virüsünden korunma yolları birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Söz konusu virüsten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Elleri sık yıkamak, hasta bireylerden uzak durmak, toplu taşıma araçlarında maske takmak alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan virüs için, bilim insanları aşı çalışmalarına devam etmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamaya göre söz konusu aşının en erken 23 ay gibi sürede bulunabileceği söylenmişti.

Pandemi Nedir? Daha Önce Pandemi İlan Edildi mi?

Pandemi nedir | Corona virüsü için Pandemi ilan edildi mi

Hızla yayılan ve binlerce kişinin ölmesine neden olan Coronavirus sebebiyle Pandemi ilan edilebilir. Peki, Pandemi nedir? Teknik anlamın dışında, insanların en kolay anlayabileceği şekilde Pandemi, dünya nüfusuna eş zamanlı olarak yayılan ve birçok insanı tehdit eden hastalıklara verilen isimdir. Söz konusu virüsün, Pandemi olarak değerlendirebilmesi için DSÖ, yeni bir tür olmasına, insanlara kolayca geçebilmesine, bulaşma hızına bakıyor. Söz konusu virüs ele alındığında DSÖ örgütünün kriterlerini taşıdığını görüyoruz.

1347 Yılında ortaya çıkan kara veba hastalığı, 200 milyondan kişinin ölümüne sebep olmuştur. Avrupa nüfusunun üçte birini yok eden bu hastalık sebebiyle o dönem, salgın ilanı yapılmıştır. İlk olarak 1817 Yılında Japonya da ortaya çıkan kolera salgını, farklı dönemlerde binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur. Söz konusu salgınlar sebebiyle salgın ilan edilmiştir. 1918 Yılında ortaya çıkan İspanyol gribi sebebiyle, o dönem milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Tarihin en büyük grip salgını olarak geçen bu olay yüzünden salgın ilanı yapılmıştır. 2009 Yılında ortaya çıkan domuz gribi salgını sebebiyle binlerce kişi dünya genelinde hayatını kaybetmiştir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir