1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Crohn Hastalığı Nedir
0

Crohn hastalığı, sindirim sistemimizi oluşturan ağız, yutak, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak bölümlerinden herhangi birinde görülen iltihap temelli bir hastalıktır. Kirli hava, zararlı gıda maddelerinin tüketilmesi, yetersiz beslenme, asitli ya da alkollü içeceklerin çok tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığın belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? |Sağlıklı Yaşam

Hastalığın en sık rastlanan belirtisi ishal ve karın ağrısıdır. Kabızlık, ateşlenme, iştahsızlık ve halsizlik de sıkça teşhis edilen crohn hastalığı belirtileri arasındadır. Başlangıç döneminde tespit edilmeyen ve tedavi sürecine başlanmadığında eklem ve cilt iltihaplanmaları, anüs çevresi ağrı ve sancımaları, kansızlık ve nefes darlığı izlenebilir.

Crohn hastalığı belirtilerine rastlandığı tespit edilen bir durumda, kan testi, dışkı testi, kolonoskopi, endoskopi, MR, tomografi ve son aşamadaysa biyopsi yöntemleri kullanılarak tam teşhis konulur.

Crohn Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Crohn hastalığı tedavisi için 3 tip ilaç kullanılmaktadır: Steroid ilaçlar, bağışıklık sistemine uygun ilaçlar ve biyolojik ilaçlar.

Steroid ilaçlar, sindirim sistemindeki iltihabı azaltarak; hastalığın yol açtığı hastalık bulgularının azaltılmasını amaçlamaktadır. Bağışıklı sistemine yönelik ilaçların kullanım amacıysa bağışıklık sistemini baskılayarak, hastalık karşısında verdiği aşırı tepkinin azaltılmasını sağlamaktır. Biyolojik ilaçlar ise diğer ilaç türlerinin etki göstermediği, hastalığın ileri seviyelerinde kullanılan daha güçlü ilaçlardır.

Crohn hastalığı tedavisi sırasında vücut direncinin arttırılması için gerekli durumlar B-12 vitamini, Demir takviyeleri, ağrı kesici ve kalsiyum içeren ek ilaçlar da kullanılabilir. Fakat bu ilaçların kullanımlarında da doktor tavsiyesine önem verilmelidir.

Hastanın tedavi sürecinde yeme – içme alışkanlığını da gözden geçirmesi gerekmektedir. Yağ ve süt alımı sınırlandırılarak; daha çok su tüketilmelidir. Baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durulmalıdır. Sık sık az miktarda yemeye çalışılmalıdır. Sigara tüketimi azaltılmalı; mümkünse bırakılmalıdır.

İlaç tedavisine yanıt vermeyen durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu karar alınırken birden fazla hekimden fikir alınmalıdır.

Kan Grubu ve Beslenme İlişkisi Hakkında Bilgiler adlı yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum Yap