1. Ana Sayfa
  2. Çay Saati

Demlik Poşet İle Çayın Lezzetlisi Nasıl Demlenir?

Demlik Poşet İle Çayın Lezzetlisi Nasıl Demlenir?
demlik poşet çay demleme
0

Sizlere poşet çay demlemenin tekniklerini anlattığımız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.
Ülke olarak tam bir çay sever olduğumuz aşikâr bir gerçek. Sabah kahvaltısında, öğle arasında, yemek sonrasında, sohbet ederken, dinlenirken, televizyon izlerken, kitap okurken… Çay daha birçok durumda yanımızda olan bir dost, bir arkadaş ve yalnızlığımızı paylaşan bir yoldaştır, her an her yerde hayatımıza eşlik edendir…

Çayın çok fazla renkte çeşidi var. Siyahı, beyazı, yeşili ilk akla gelenler… Toplum olarak en fazla rağbet ettiğimiz çay bardağında tavşan kanı renginde olan siyah çay. Öyle ki çay olmadan bir gün bile geçirdiğimiz yok, hatta böyle bir şeyi düşünmek bile hemen hemen imkânsız. Çünkü çayı en fazla seven ve tüketen ülkeler arasında ilk üçteyiz. Bu bile bize çayın bizim için ne derece önemli olduğunu ifade eden rakamsal bir gerçek.

Peki bu kadar çok sevdiğimiz çayı nasıl daha lezzetli demleriz? Demlik Poşet Çay Demleme Tekniği Nasıldır?

Öncelikle teknolojinin gelişmesi ve zaman kavramının çok daha önemli olduğu ve her şeyin pratikleştiği günümüzde, gittikçe daha çok tercih edilmeye başlanan hazır demlik poşet çayın daha lezzetli olması için gereken tarife bakalım. Öncelikle oturduğumuz yerden çay demlemeye giderken büyük ihtimalle gidilecek yer mutfak ve yine büyük ihtimalle mutfakta ilk temas edeceğimiz araç, su ısıtıcısı dediğimiz kettle olacaktır. Lezzet kavramının gerçekleşmesi ve tam kıvamına ulaşabilmesi için ilk yapılacak şey çay demlemeye gidilen en fazla bir dakikalık süreçte evrene lezzetli çay demlemek için yerinizden kalktığınız mesajınızı vermeniz gerekiyor, bu da çok zor bir şey değil sadece düşünmeniz yeterli. Bu çok kolay ilk adımı tamamladıktan sonra, ne kadar çay içeceğinizin miktarı çok önemli. Eğer 150-250ml arasında bir fincanda veya bardakta çay içecekseniz bir demlik, daha biraz daha fazla içme ihtiyacı duyuyorsanız iki demlik poşet gerekiyor ve burada dikkat edilecek nokta iki demlik poşet çay kullandığınızda 400 mililitreden fazla su kullanmamalısınız. Çünkü çayı sadece siz içeceksiniz, size ait, yani tek kişilik. Isıtıcıdaki su kaynadıktan sonra kaynar suyu bardağa koyduktan 90 saniye kadar bekleyin; 90 saniyelik bu esnada çayınızın ne kadar lezzetli olacağını düşünerek bardaktaki suya sevgi dolu gözlerle bakarak bekleyebilirsiniz. Sonra ihtiyaç duyduğunuz lezzetli çayınızın ölçüsüne göre bardağınıza bir veya iki demlik hazır poşet çayınızı atın ve 250 saniye ( yaklaşık 4 dk. ) geçmeyecek şekilde sıcak suyun içinde bekletin. Demlenmiş lezzetli çayınız neredeyse hazır, son işlem olarak çay poşetlerini bardaktan çıkarırken bir tatlı kaşığı kullanın ve poşetleri suyun içinde çok hafif olarak bir en fazla iki kez yumuşak bir şekilde sallayarak çıkartın.

Lezzetli çayınız lezzetli şekilde içime hazır. Sevdiğiniz ölçüde şeker veya tatlandırıcıyla tatlandırabilir, limonlu çay içmeyi sevenlerdenseniz içine bir dilimde limon katabilirsiniz.

Afiyet  Olsun!

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap