in

Dijital Detoks Nedir Ve Neden Yapmalıyız?

Detoks kelime anlamı olarak arınma ve temizlenme anlamına gelmektedir. Dijital detoks da hayatımıza sonradan girmiş olan bazı teknolojik aygıtlardan bir süreliğine ya da kalıcı olarak uzaklaşmak anlamını taşıyor. Yenilenmek ve bazı bağımlılıklardan bir süreliğine kurtulmak için yapılan bu aktivite ile kişiler kendilerine daha fazla zaman ayırabilecektir.

Dijital Detoks Nedir Ve Neden Uygulanmalıdır?

Teknoloji günden güne bireyleri eline geçirmekte ve hızla değişen gündeme ayak uydurmalarını istemektedir. Aslında doğru ve yerinde kullanıldığında oldukça faydalı olan sosyal medya ya da akıllı mobil cihazlar bir müddet sonra bağımlılık haline gelebilmektedir. Bu bağımlılıktan kurtulmanın ve uzak kalmanın yolu ise kesinlikle dijital detokstan geçmektedir.

Günden güne hızla değişen ve gelişen teknoloji insanların anında haber alma ve değişimin bir parçası olabilme isteklerine yoğunlaşıyor. Bu da ister istemez sosyal medya bağımlılığı ya da teknolojik cihaz takıntısı haline dönüşebiliyor. Hal ve durum böyle olunca teknoloji bağımlısı bireyler gerek işlerine gerekse sosyal çevre ve ailelerine daha az vakit ayırabiliyorlar. Üstelik sosyal medya üzerinden yaşanan sahte hayatlar da kişilerin gerçeklik ile olan bağlarını koparabiliyor. Kişiler, bu sebepten dolayı anı yaşamak yerine o anı post etmeyi ya da listelerindeki başka insanlar ile paylaşmayı tercih eder hale geliyorlar. İşte bu duruma dur demek dijital detoks yapma eylemini zorunlu hale getiriyor.

Oyun Bağımlılığından Kurtulmanın En Etkili 10 Yolu

Dijital Detoksa İhtiyaç Duyduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Teknolojinin ya da sosyal medyanın her türlü kullanımı bağımlılık teşkil etmez ve bu durum da sosyal açıdan bir sakınca yaratmaz. Bağımlılık abartı tavırların ve eylemlerin sergilenmesi sonucunda teşhis edilebilmektedir. Dijital bağımlılık ise kişinin sosyal çevresinden uzaklaşması, hobilerine zaman ayırmamaya başlaması, her işi için internet kullanımını tercih etmesi, sosyal medya ya da teknolojik aygıtlar yüzünden yaşanan uyku problemleri ya da sorumlulukların yerine getirilmemesi gibi durumlarda teşhis edilebiliyor. Böyle durumlarda kişinin dijital detoksa ihtiyaç duyduğu anlaşılıyor.

Dijital Detoks Nasıl Yapılır?

Yalnızca ruhsal açıdan değil fiziksel açıdan da oldukça zararlı olan dijital bağımlılık doku ve cilt kanseri gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu yüzden kişinin belli aralıklar ile dijital aygıtlardan uzak kalması önem taşıyor. Dijital detoks için atmanız gereken başlıca adımlar da burada devreye giriyor;

  • Birden fazla sosyal medya hesabınız varsa birkaçını silin ya da dondurun. Bir müddet sonra sosyal medya alışkanlıklarınızın minimuma indiğini fark edeceksiniz.
  • Sosyal çevrenize önem vermeye çalışın. Uzun süredir görmediğiniz kişiler ile buluşup sohbet edin.
  • Sevdiğiniz aktivitelere geri dönün. Bol bol spor yapın ve yeni hobiler edinin.
  • Geceleri telefonunuzu kapalı tutmaya özen gösterin.
  • Tatil zamanlarında akıllı telefonunuzdan mümkün olduğunda uzak durmaya çalışın.
  • Her anı kaydetmeyi ve sosyal platformlarda paylaşmayı en aza indirin ve bir süre sonra tamamen bırakın.
  • Haftanın ya da ayın belli zamanlarında akıllı telefonunuz ya da diğer dijital aygıtlarınız ile olan etkileşiminizi sıfıra indirin.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Heysel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Apple Watch 5

Apple Watch 5 Hakkında Ne Biliyoruz?

Cyberpunk-2077-Google-Stadia-oyunlari

Cyberpunk 2077 De Google Stadia da