in

Dış Gebelik Erken Farkedilmezse Riskli

Dış Gebelik Nedir

Normal şartlarda bir gebeliğin oluşabilmesi için; sperm hücreleri ile yumurta hücrelerinin birleşmesi ve rahim içine yerleşerek döllenmenin olgunlaşması gerekir. Ancak birleşen sperm ile yumurtalık hücreleri rahim içinde değil de başka bir yerde ki bu genelde fallop tüpü olduğu görülmüştür; bu durum gebeliğin anormal seyrini oluşturur.

Dış gebelik erken anlaşıldığında ameliyat işlemine gerek kalmaksızın tedavi edilebilir. Ancak ilerleyen haftalarda anlaşılması bir çeşit serzeryana benzer bir ameliyat ile alınmasına sebep olacaktır.

Dış gebelik oluşan bir tüpte, gelişen embriyo zamanla çevresinde bulunan dokuya zarar verir. Hatta dokuları eriterek damarların kanamasına neden olur. Işte bu kanama dış gebeliğin anne açısından hayati tehlike ile karşı karşıya kalmasına sebep olur. Özellikle geç fark edilmiş vakalarda kadınların hayati tehlikesini yani kanamanın durdurulmasının tek yolu ameliyattır.

Diş Gebelik Sebepleri Nelerdir

  • Genital kitleler
  • Rahimde bulunan tüplerde doğumsal kusurlar
  • Sigara
  • Korunma yöntemlerinin başarısızlığı
  • Kürtaj sayısının fazlalığı
  • Yaş
  • Kısırlık tedavisi görüyor olmak
  • Geçmiş dış gebelik öyküleri
  • Rahim tüpleri çevresindeki yapışıklıklar

Diş Gebelik Belirtileri Ve Tanisi

Aşamalar halinde ortaya çıkan dış gebelik, ilk safhalarda hiç belirti vermeyebilir. Aynı sıradan gebelikte olduğu gibi adet tarihinde gecikme yaşanır. Genellikle kadınlar hamile olduklarını düşünerek doktora başvururlar. İşin tehlikesini oluşturan kısım nasılsa hamileyim deyip uzun süre doktora görünmeyen gruptur.

Ancak işin rengi gebelik ilerledikçe yerini ağrılara bırakır ve ilk tespitler bu ağrılar sonucu doktora başvuran hastaların bu adımı ile atılmış olur. Bu ağrıların en önemli sebebi embriyonun hafta geçtikçe büyümesi ve tüpün darlığı sebebi ile artık dokuyu germesidir. Bu gerilme zaman geçtikçe ağrıları daha da arttırır ve son aşamada artık bu gerginlik kaldırılamaz hale gelir ve tüpte yırtılma olur. Bu yırtık çok hızlı şekilde büyür ve karın iç yapısına doğru yırtılan damarlardan kanamaya başlar. Kadın içten içe iç kanama benzeri bir durum ile karşı karşıya kalır ve belirtiler ağrı değil kan kaybına bağlı şikayetler olarak ortaya çıkar.

Bu sırada başlarda yüksek pozitif görünen gebelik testi sonucundaki hormonel değerler hızla düşüş gösterir ve rahim iç kısımdaki dokularda kanama yoluyla dökülmeye başlar.

Dış Gebelikte Erken Tanı Çok Önemli

Her evli bayanın sıklıkla Beta HCG ve progesteron hormonlarını ölçtürmesi önem taşımaktadır. Sıradan bir gebelikte B-HCG hormonu 48 saatte bir ciddi artış gösterir. Ancak dış gebelikte bu şekilde bir artış oluşmaz. Progesteron hormonu ise normal seviyesinden oldukça düşük olur.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Carpediem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Filtre Kahvenizi Doğru Mu Hazırlıyorsunuz?

Doğadan Hediye Mucize Besin Karabuğday’ın 5 Faydası