in

Disleksi Olan Çocuklarda Ruhsal Bunalımlar Ve Uyum Sorunu

484743293

Disleksi belirtileri sayılırken ve tespitte bulunulurken dikkat edilmesi gereken husus; bu belirtilerin muhakkak birkaçının herkeste bulunduğunu unutmamaktır.

Çocuğunuz Disleksi mi Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuz;

 • Konuşmayı geç öğrendiyse,
 • Kelimeleri telaffuzda zorlanıyorsa
 • Kelime ve akranlarının çözdüğü gramer kurallarını anlayamıyorsa,
 • Görev verildiğinde uğraştığı halde yapamıyorsa
 • Sağını solunu çözemiyorsa,
 • Alfabe, şarkılar ve tekerlemeleri öğrenmede güçlük çekiyorsa,
 • Okumayı öğrenmede zorlanıyorsa,
 • Kelimelerdeki heceleri sayamıyor ve sesleri duymakta güçlük çekiyorsa,
 • Hem okumada, hem yazmada harflerin yerini değiştiriyorsa,
 • En sık kullanılan kısa kelimeleri yanlış okuyor ya da hiç okumuyorsa,
 • Sesli- sessiz okumalarda çocuğunuz kelimeleri düzgün okuyamadığı için anlamakta güçlük çekiyorsa,
 • Yavaş ve gerçekten güç okuyorsa

Uzman bir doktor ve eğitmen yardımı ile çocuğunuzda öncelikle disleksi var mı yok mu tespit edilmesi, akabinde özel bir eğitim sayesinde öğrenme bozukluğunu ortadan kaldırmanız mümkün.

Disleksi, Çocuklarda Kaygı Ve Depresyona Sebep Olur

Disleksi olan çocukların ortak özellikleri zeka seviyelerinin normal ya da normal üstünde olmasıdır. Buna rağmen zekalarının verdiği kabiliyetleri sergileyemezler. Özellikle okulda kendilerini ifade edemeyişleri, matematiksel hesaplarda başarısızlıkları, okuma ve yazmada yaşadıkları öğrenme sorunları ne yazık ki bu çocukları hem başarısız kılar hem de arkadaşları içerisinde dışlanmaya sürükler.

Aslında zekaca diğer çocuklardan hiç bir farkları yoktur. Yaşadıkları problemi, gayet sağlıklı görünmelerinden sebeple bir türlü izah edemezler. Okulda tembel olarak atfedilmek, evde ise başarısızlıktan dolayı devamlı laf duymak bu çocuklarda içinden çıkılmaz bir hal alır. içlerine fazlaca kapanmalarına, akademik eğitimlerinin var olan zekalarına ve yapabilme kabiliyetlerine rağmen başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur. İşte bu noktada arkadaşlarından uzak kalmak, sosyal çevrelerden uzaklaşmak, aile ile arasına sınır koymak en başarılı kaçış yolu olur.

Kaygı ve depresyona sürüklenen bir çocukluk içinde geleceğe bakışı kararmaktadır. Oysa bu bir son değildir. Çocuğa bunun bir hastalık olmadığı özellikle anlatılmalı ve gerekli eğitimle aynı diğer çocuklar gibi yeteneklerini gösterebileceği anlatılmalıdır. Okuyamama, yazamama, kendini ifade edememenin vermiş olduğu panikle ve küçümsenme korkusu ile hareket ederler. Özellikle okullarda bu tarz öğrencilerin durumu fark edildiğince sınıfta diğer öğrencileri alay etmek ve dışlama konularında engellemek en başarılı yol olacaktır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Carpediem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Dünyanın En Romantik Tatil Ve Balayı Mekânları