1. Ana Sayfa
  2. Diyet Yemekleri

Diyet Modasına Aldanıp Sağlığınızı Kaybetmeyin

Diyet Modasına Aldanıp Sağlığınızı Kaybetmeyin
0

Her bahar ve yaz sezonunda sözde yeni diyet furyaları ortalığa çıkıyor. Halbuki yeni diye adlandırılan bu furyanın eskilerinden hiç bir farkı yok. Tek fark; rakamlar her yıl uçuklaşıyor haftada 3 kilodan 4 kiloya ve en son gelinen nokta ise 1 haftada “7 Kilo” !!!

Her yıl yaza başlarken yeni isimler ile yeni mucize diyet palavraları ortaya atılıyor. Yeni bir isim ama içeriği aynı yanlışları içeriyor.

Bu Yazıda Neler Var

Diyet Listelerinde ki Hatalar ;

  • Günlük alınan Kaloriyi olabildiğince düşük tutacaksınız. Mümkün ise günlük 800 Kaloriyi aşmayacaksınız ( Yapılan en büyük yanlışlardan biri) 
  • Proteini öğünleriniz de arttırabildiğiniz kadar arttıracaksınız. Böylece bu vücut da hafifçe bir ketoz durumu yaratacak. ( Ketoz: Kanda keton cisimcikleri miktarının artışına sebep oluyor.) (yanlış uygulamalar hala devam ediyor)
  • Diyet Listelerin de pahalı ve bulunması zor meyve, sebzeler ile evde yapılması pek mümkün olmayan egzersizler yer alacak (Böylece diyet listesi oldukça dikkat çeksin)

Hatırlatmak isteriz ki hızlı kilo vermek hiç bir zaman çözüm olmamıştır. Kilo Yönetimi ile ilgili olarak yapılacak ilk şey günlük alınan fazla kaloriyi bir miktar azaltmak ve hayatımıza biraz hareket katmak olmalıdır. Sağlıklı bir diyet, yanlış yemek yeme alışkanlıklarının sağlıklı yemek yeme alışkanlığına ve hareketsiz hayatımızın bir miktar harekete dönüştürülmesidir.

Ayda 4 kilodan fazla kilo kaybını hiç bir bilimsel çalışma sağlıklı bulmuyor. Bilinçsizce yapılmış bir diyet metabolizmanızı hepten bozar, hormonal dengesizlikler yaşamaya başlarsınız ve buna bağlı olarak da saçlarınız dökülmeye başlar ki bu sağlıksız değişimler sizi mutsuz ve asabi bir kişi yapar.

Her Besin Vücudumuz İçin Önemlidir

Oysa her zaman üzerine basa basa söylediğimiz bir gerçek var. Bunu beslenme uzmanları da birçok kez tekrarlıyorlar. Hiçbir besin grubunu hayatınızdan çıkaramazsınız. Ne proteinden ne karbonhidrattan ne de yağlardan vazgeçebilirsiniz. Önemli olan burada kalorisi düşük ama sağlıklı olan besini seçmektir. Örneğin katı yağ – margarin yerine Zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Kızartma yerine haşlama ya da fırında pişirme yöntemini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap