in

Doğadan Gelen Mucize İçecek Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay son dönemlerdeki bu popülerliği hak ediyor mu? Evet, bence hak ediyor. Herkesin dilinden çok keşke hayatında olsa daha da güzel olur. Sizde bu soruya yazının sonunda karar verin diyip yazmaya başlamak istiyorum.

Yeşil çay camella sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Siyah çayın elde edildiği bitkide budur. Kurutulma yolları farklıdır. Yeşil çay kurutulurken oksijen ile tepkimeye girmesine izin verilmezken siyah çay kurutulurken oksijen ile tepkimeye girer.

Dillerden Düşmeyen Yeşil Çay Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay günümüzde popüler fakat çok eski yıllardan beri süregelen bir çaydır. Hatta siyah çay sonralardan keşfedilmiştir. Yeşil çayın yarı fermente edilmesiyle üretilen oolong çayı ve tam fermente edilmesiyle de siyah çay üretilmiştir. Eski çağlarda sadece taze yeşil çay ve kaynar su kullanılıyordu. Günümüzdeki popülerliğinin sebebi zayıflama üzerine bilinen etkilerinden dolayıdır. PEKİ;

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Hiçbir besin veya içecek tek başına asla zayıflatmaz ama hızlandırabilir, kalori yakımını arttırabilir, metabolizmayı hızlandırmada etkili olabilir. Ancak aldığımız kaloriyi harcadığımız kaloriden az tutmadan zayıflamak pek mümkün değil.

Ya yeşil çay?

Evet yeşil çayın da aşağıda saydığım gibi etkileri var;

 • Açlık hissini ve iştahı bastırır.
 • İçerdiği kafeinle metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını teşvik eder.
 • Gün içinde tükenen enerjimizi yenilememize yardımcı olur.
 • İçerdiği C vitamini sayesinde stresi azaltır, gribi önler.
 • Antioksidan bakımından zengindir.

Yapılan araştırmalarda yeşil çayın içinde bulunan bir antioksidan olan( Epikateşin galat) EGCG’nin diyetinde düzenli olarak kullananlarda kilo vermeyi hızlandırdığı tespit edilmiştir. EGCG aynı zamanda kan basıncını, kan şekerini, insülin direncini azaltarak sağlığa birçok fayda sağlar.

 1. Bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay kalp krizi rizikonunu da azaltmaktadır.
 2. Diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine karşı koruma sağlar.
 3. İdrar söktürücüdür.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 5. Kansere karşı koruma sağlar.
 6. Kötü kolesterolü düşürür.
 7. Kan basıncını düşürür.
 8. Kalp sağlığına iyi gelir.

Yukarda bir sürü faydasını saydık fakat günde en fazla 2 bardak içmeliyiz. Herhangi bir hastalığı olanlar ve ilaç kullananlar içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Hamile bireylerin kullanmaları önerilmemektedir.

İçerdiği kafeinden dolayı gece içilmesi önerilmez. Uykusuzluk yapabilir.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Bir bardağa 1 tatlı kaşığı yeşil çay konulur. Kaynatılan sıcak suyun 80 -85 dereceye düşmesi beklenir ve sonra bardağa konur. 2–3 dakika demlenmesi beklenir. Demlenirken ağzının kapalı olmasına önem verelim. Demlendikten sonra içinden yapraklar çıkartılarak içilir. 80–85 derece yeşil çayın demlenmesi için ideal sıcaklıktır su kaynadıktan sonra 4–5 dakika sonra bu sıcaklığa ulaşacaktır.

Yeşil çayı sevmeyenler tadına bir kere bakıp ben bunu asla içmem diyenler birde içine çubuk tarçın veya 2 adet karanfil atıp demleyin, tadı böyle daha güzel oluyor. Bence bir de o şekilde deneyin derim.

Sizler ne diyorsunuz yeşil çay bu popülerliği hak ediyor mu?

Sağlıkla zayıf kalın…

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Oyun Severler Bu 10 Oyun İçinde Sizin Favori Oyununuz Hangisi?

Oksijen Lazım Oksijen