1. Ana Sayfa
 2. Güzellik Cilt Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir (6 Farklı Çatlayan Dudaklar İçin Öneriler)

Dudak çatlamasına ne iyi gelir, dudak çatlaması neden olur tüm ayrıntıları ile açıklıyor ve sizlere çatlayan dudaklar için öneriler sunuyoruz.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir (6 Farklı Çatlayan Dudaklar İçin Öneriler)
Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Kuruyan ve çatlayan dudaklar için müthiş önerilerimiz var! Bu yazımızda dudak çatlamasına ne iyi gelir, dudak çatlaması neden olur tüm ayrıntıları ile açıklıyor ve sizlere çatlayan dudaklar için öneriler sunuyoruz.

Dudak sorunları yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Kimi zaman doktora başvurarak merhem kullanılır. Kimi zaman da nemlendirici veya vazelin ürünleri kullanılır. Dudak çatlamasına sebep olan faktörler vardır. Çatlama bu şekilde gerçekleşir.

Çatlama sırasında sürülen merhemlerden anlık sonuçlar alınabilmektedir. Merhem kullanımı bırakıldığında çatlak sorunları devam edebilir. Çatlak sorunlarının devamlılık gösterdiği sıralarda, mutlaka doktora başvurmalısınız. Sağlığımız riske atılacak bir konu olmamalıdır.

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudak çatlaması dış faktörler sonucu oluşabilen bir rahatsızlıktır. Dudak derinizin kuruması ve kabarması sonucu, deriniz çatlar. Kimi zaman çatlaklar dökülebilir. Dudak çatlamasına hava durumları, stres veya başka sorunlar sebep olabilir. Dudak derisine göre de çatlama olasılığı farklılık gösterir. Daha narin bir deriye sahip olanların dudak çatlama olasılıkları yüksektir.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna birçok farklı cevap verebiliriz. Dudak çatlama sorunları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden tedavi yöntemleri de çeşitlidir. Kimi çatlamalara doktorsuz bile çözüm bulunabilir. Bu tamamen sıkıntınızın ayrıntılarına bağlıdır. Dudak çatlaması uzun süre geçmezse ağrı yaşatabilir. Çatlamalar arttığında kanamalarda oluşabilir. Yanma ve sızlama şikâyetleri de bulunur.

Dudak çatlamaların sebeplerinden birisi dudak iltihabıdır. Bu iltihap doktora başvurulmadan da azaltılabilir. Oluşan şikâyetleri uygulanan uygulamalar ile azaltmak mümkündür. Ama çok uzun süren ve geçmeyen bol ağrılı, bol kanamalı çatlaklarda doktora gitmelisiniz. Yetkili uzman doktor, size yeteri cevabı ve tedaviyi verecektir. Verdiği tavsiyelerde çok işe yararlı bilgilerdir.

Dudak Çatlamasına Sebep Olan Faktörler

Dudak çatlaması neden olur
Dudak çatlaması neden olur

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna detaylı cevap vermeden önce, dudak çatlaması neden olur detaylandıralım. Bilindiği üzere bir sorunun nedeni anlaşılmadan çözüm bulmak yanlıştır. Dudak çatlama problemi mevsime göre değişiklik gösterebilir. Kış aylarında soğuktan dolayı çatlama olayları sıkça karşılaşılır. Dudak çatlaması öncesi, dudak kuruluğu meydana gelir. Kuruluğun ardından çatlamalar oluşur.

O yüzden kuruluğu hissettiğiniz anda bir ürün kullanmanın faydası olabilir. Ani hava değişiklikleri çatlamaya sebep olan faktörler arasındadır. Dudaklarınızı devamlı yalayıp, ısırıyorsanız çatlamalar oluşabilir. Ayrıca kuruyan derileri koparıyorsanız da çok yanlış yapıyorsunuz. Dudağınızı yalamak, koparmak, ısırmak alışkanlık haline gelmiş olabilir. Nasıl tırnak yeme sorunu alışkanlıksa bu da öyledir.

O yüzden dudak çatlamasına ne iyi gelir araştırmadan önce alışkanlıklarınıza son vermelisiniz. Bu alışkanlıklardan kurtulmak için dudak balsamı gibi ürünler fayda sağlayabilir. Nefes kontrolünüzü de doğru yapmalısınız. Ağızdan nefes alıyorsanız çatlamalara sebep olabilirsiniz. Nezle veya gri olduğunuzda nefes alış veriş bozukluğu yüzünden de çatlamalar oluşabilir.

Vücutta su cildi nemli kılar. Nemli deri sayesinde de çatlamalar oluşmaz. O yüzden yeteri kadar su tükettiğinize emin olun. Yeteri kadar su içmediğiniz takdir de cildinizde çatlaklar oluşur. Dudaklar su ihtiyacını karşılayamaz ve kuruluk oluşturur. Bu duruma dehidrasyon da diyebiliriz. Bu durum ishal veya yüksek ateş sonrası da oluşabilir. Bilindiği gibi yüksek ateşte dudaklar kurur.

Devam eden ve inmeyen ateşte ise çatlaklar oluşur. Bu yüzden bu hastalıklarda sizden doktorlar bol su tüketimi tavsiye eder. İshalde zaten su kaybedeceğiniz için hem vücudunuz hem de deriniz için su tüketmelisiniz. Merhemlere veya doktora başvurmadan önce su tüketim takibinizi yapın. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuza su tüketimini yeterli yapın diyebiliriz.

Havalar çok kuruysa, soğuksa veya rüzgârlıysa çatlak sorunları oluşabilir. Başta da dediğimiz gibi keskin hava biçimleri faktörler arasındadır. Bu hava koşullarında dudak deriniz tahriş olabilir. Sizin dudağınıza uyguladığınız durumlar veya havanın sonucunda tahriş oluşur. Tahriş sonrası kuruluk ve çatlak kaçınılmazdır. Hava koşulları sonrası çatlaklar genelde dudağın köşe kısımlarında oluşur.

Köşelerde oluşan çatlak sonucu konuşurken, gülerken veya yemek yerken yanmalar oluşur. Bu olayları yaparken dudak köşeleri gerginleşecek ve yanma, sızlama, ağrı oluşabilecektir. Bu yüzden dudağınızı tahriş etmekten olabildiğince kaçının. Gerilme sonucu sadece yanma ve sızı değil kanama da oluşabilir. Bu durumda en son istenecek sorundur.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir merhem tavsiyesi öncesinde, tahrişe sebep olacak durumlardan kaçının. Uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız. Aksi takdirde dudak çatlamaları, güneşe bağlı d oluşabilir. Tüm bu sorunlar dışında bir ürüne alerji sonucu yan etki de oluşmuş olabilir. Kullandığınız krem, diş macunu veya kozmetik ürünlerinin üzerinizdeki alerjiyi belirtmek için dudak çatlayabilir.

O yüzden kullandığınız ürünlerin size dokunduğunu veya alerji oluşturmadığından emin olun. Aksi takdirde, ürünleri her kullandığınızda dudak sorunlarıyla karşılaşırsınız. Özellikle yeni kullandığınız bir ürün sonrası bu şikâyetlerle karşılaşırsanız, ürünü kullanmayı derhal bırakın. Bu ürünler dışında kullanılan ilaçların da yan etkisi görülebilir. Özellikle depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar ve yüksek kolesterol ilaçların yan etkisi olabilir.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuz için, sorununuzu bulduğunuzda yan etkileri gidermek yeterli olur. Nezle için kullanılan ilaçların bile yan etkisi olabilir. Vücudunuzdaki A vitamini, B vitamini, çinko, demir eksikliği sonucu da dudak çatlaması oluşabilir. Bu yüzden doktora başvurarak mineral ve vitamin eksikliği testi yaptırmalısınız. Yaptığınız spor veya aktiviteler sonucu oluşan yaralar da çatlakları oluşturabilir.

Yüz ile temaslı yapılan sporlar sonucu yaralanmalar oluşabilir. Bu yaralanmaların ardından, dudakta şişme, morluk veya patlama oluşur. Dudak çatlakları nedenleri arasında yaralanmalar da vardır. Dudağınıza kendinizin verdiği tahriş, hava koşulları sonucu oluşan tahriş, ilaçların yan etkileri ve yaralanmalar sonucu çatlaklar oluşur. Dudak çatlamasına sebep olan faktörleri göz önünde bulundurun.

Dudak Kuruması ve Çatlaması Nasıl Geçer? | Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

Dudak Kuruması ve Çatlaması Nasıl Geçer? | Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir
Dudak Kuruması ve Çatlaması Nasıl Geçer? | Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

Dudak çatlaması neden olur anlattık. Dudak çatlamasının birden fazla nedeni bulunur. Nedenler arasından kendi nedeninizi bulmalısınız. Bulmanızın ardından, tedavi yönteminizi araştırmalısınız. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuzun cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz. Vereceğimiz tavsiyeler şu şekildedir;

 1. Dudaklarınızı tahrişlerden koruyun. Sürekli yalamaktan ve ısırmaktan vazgeçin. Gerekirse bu alışkanlıkları bırakmak için ürünler kullanın. Alışkanlıklarınızı bırakmazsanız dudak çatlamalarınız devam edecektir. Çatlamalar görüntü olarak da hoş bir görüntü oluşturmaz. Hem sağlığınız içinde kötü olan bu alışkanlıklardan vazgeçin. Nemlendirici kullanarak dudaklarınızı yalamaktan veya koparmaktan vazgeçebilirsiniz.
 2. Rüzgârlı havaya, soğuk ve kuru havaya maruz kalmamaya özen gösterin. Dudak çatlama nedenlerinden birisi de sert hava koşullarıdır. Bu havalardan dudaklarınızı korumanızın yolu, nemlendirici veya vazelin sürmektir. Sürdüğünüz kremler sizi dış faktörlerden koruyacaktır. Soğuk havaların aksine sıcak havalarda dudak balsamı veya güneş koruyucu kremleri tercih edilmelidir. Kremlerin yerine doğal ürün olarak zeytinyağı, Hint yağı, Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir.
 3. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuza vazelin iyi gelebilir diyebiliriz. Kremler haricinde su tüketiminizi arttırmalısınız. Aksi takdirde sorunlarınız devam eder. Gün içerisinde alınması gereken sıvı miktarını tamamlayın. Çünkü sıvı tüketimi en önemli konulardan biridir. Sıvı tüketiminizi arttırırken yanında ek takviye kremler de kullanabilirsiniz.
 4. Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde derseniz, doğal ürünleri tavsiye edebiliriz. Balı dudaklarınıza sürdüğünüzde, kuruluğu alır. Aynı şekilde salatalık da iyi gelir. Salatalıkları dilimlere kesin ve dudağınızda bekletin.
 5. Tuzlu su kullanarak yaranın temizliğini sağlayabilirsiniz. Bir bardak suya çorba kaşığı tuz ekleyin. Pamuklu bir bez yardımı ile yaranızın bulunduğu dudağınıza sürün. Bu şekilde hijyen de sağlanmış olacaktır.
 6. Aloe Vera Jeli birçok soruna iyi geldiği gibi, dudağa da iyi gelir. Dış etkenlere karşı dudağınızı korurken, aynı zamanda da yaralarınızı iyileştirir. Aloe Vera jelini düzenli kullandığınız takdirde faydasını göreceksinizdir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde

Dudak çatlamalarınıza iyi gelecek ürünler arasında, evde rahatlıkla bulabileceğiniz ürünler de vardır. Evde bulunan toz şeker dudak çatlamasına iyi gelir. Toz şeker ölü derilerin temizlenmesini sağlar. Dudaktaki temizlenen ölü derilerden sonra sağlıklı deri meydana çıkar. Antibaktariyel içerikli ürün, balı da sürebilirsiniz. Balı dudağınıza sürerek bir süre bekletin. Bu sayede dudak çatlaklarınız iyileşir.

thumbnail
Süper öneriler!
Bayanlar! Tüm Gözlerin Sizin Üzerinde Olmasını İster misiniz?

Gül yapraklarını veya sütü de sürmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda salatalık, Aloe vera da kullanabilirsiniz. Bahsedilen ürünlerin hepsi işe yarayıcıdır. Hem kimyasal ürünlerin yanı sıra oldukça sağlıklıdır. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuza hem kremler hem de doğal ürünlerle cevabımızı verdik. Size hangi yöntem daha iyi geliyorsa onu seçmelisiniz. Sonuçta kişiden kişiye de fark olabiliyor.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Kadınlar Kulübü

Dudak çatlama sorununu herkes yaşayabilir. Öncelikle dudak çatlaması neden olur kaynaklandığını bulmak gerekir. Hava faktörlerinden, darbeye bağlı, ısırmadan veya yalamadan ya da alerjiden kaynaklanabilir. Neden kaynaklandığını bulduktan sonra tedavi etmesi daha isabetli olur. Alerjiden kaynaklanıyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz ve kullandığınız ürünleri bırakmalısınız. Dudak çatlamasına vazelin ve dudak kremleri iyi gelir.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir kadınlar kulübü yorumlarını değerlendiriyoruz. Bunun yanı sıra yukarıda sıraladığımız doğal ürünler de iyi gelir. Peki, kadınlar kulübünde yorumlar nasıl? Bir kullanıcı doktora başvurduğunu ve günde 2 L su tüketmesi gerektiğini paylaşmış. Yazımızın başında da sizlerle paylaştığımız gibi, yeterli su tüketimi en önemli faktördür. Ayrıca dudak kremi önerdiğini ve yaranın geç iyileşmesine neden olabilecek vitamin eksikliklerinin bulunduğunu dile getirmiş.

Bir diğer kullanıcı ise viks sürmeyi önermiş. Blistex adlı bir krem de önerenler olmuş. Önerilen ürünler nemlendirici ve parlatıcı tarzında ürünlerdir. Ama siz öncelikle doğal ürünleri tercih edin. Bizim size önereceğimiz takviye ürün vazelindir. Ama başka bir nemlendirici ve koruyucu kremi de kullanabilirsiniz. Seçim tamamen sizlere kalmıştır. Dudak çatlamasına ne iyi gelir ve dudak çatlaması neden olur yazımızda kullanıcı yorumlarını da paylaştık.

Dudak Çatlamasına Vazelin İyi Gelir mi?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuza cevap olarak, vazelin diyebiliriz. Vazelin daha çok dudakları korur. Bariyer oluşturarak oluşacak dış faktörlerden sizi korur. Hava çok rüzgârlı ve soğuk olduğunda dudaklarınız tahriş olur. Tahriş sonucu kuruluklar oluşur. Kuruluk sonrasında da çatlaklar kaçınılmazdır. Havalardan dudağınızı korumak için vazelin sürmek çok iyi olur.

Dudak çatlaması oluşmaması için vazelin dışında dudak balsamı da kullanabilirsiniz. Vazelin içinde doğal bir öz bulundurur. Petrol artıklarından elde edilir ve bir diğer adı da petrol jelatinidir. Dudaklarınıza her gün vazelin sürerseniz sizi çatlaklardan oldukça korur. Hem doğal yapısı ile derinize de hoş bir doku kazandırır. Fazla olan faydası ile beraber kokusu bir üründür.

Dudak Kuruluğuna İyi Gelen Krem

Dudak çatlamalarına ne iyi gelir sorunuza krem önerilerimiz ile cevap vereceğiz. Kremlerin fiyatlarından da bahsederek detaylandıracağız. Bu sayacağımız kremler sizin dudaklarınızı soğuktan ve kötü hava şartlarından korur. Böylece çatlak veya kuruluk oluşmasını engeller. Soğuk havalar sonucu ellerimiz dışında dudaklarımızda hasar görür.

 • Avene Stick Cold Cream ( 28TL )
 • Burt’s Bees Beeswax Dudak Bakım Kremi ( 13,99 TL )
 • Darphin Age Defying Li Balm
 • Caudalie Vinexpert Serum ( 149 TL )
 • Ecolution of Smooth Dudak Kremi
 • Nuxe Reve De Miel Baume Lip Balm
 • Bıoderma Kurutucu Dudak Kremi

Dudak nemlendirici kremlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Dudak çatlamasına ne iyi gelir ilaç derseniz, doktora başvurarak başka merhemleri de kullanabilirsiniz. Doktorların reçete yazdığı merhemler genelde oluşan çatlakların yok olması içindir. Çokça da işe yarayan merhemleri de kullanmalısınız. Ama özellikle sert havalarda dudağınıza nemlendirici veya vazelin sürün. Sağlığınız için büyük önem taşır. Dudağınıza ve cildinize iyi bakmalısınız.

Dudak Çatlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir

Dudak Çatlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir
Dudak Çatlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir

Sedef hastalığı dudak çatlamasına neden olabilir. Bunu ayırt etmeniz için sizlere sedef hastalığının diğer belirtilerini sıralayacağız.

 • Eklem bölgelerinde oluşan ağrı ve kızarıklıklar,
 • Cilt kuruluğu, kanama ve kaşıntı,
 • Tırnakların sarı renk olması, tırnak etinin şişliği ve kızarıklığı,
 • Dirseklerde ve dizde oluşan kabuklar,
 • Saç derisinde oluşa kabuklaşma,
 • Ayakta oluşan deri döküntüleri şeklindedir.

Belirtiler bu şekildedir. Eğer dudak probleminizle beraber bu sorunlardan da varsa, doktora mutlaka başvurmalısınız. Sedef hastalığı dışında tiroit yetmezliği de dudak çatlamalarına neden olabilir. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuza cevabımızı verdik. Dudak çatlamasına sebep olan bir diğer hastalık da tiroit yetmezliğidir. Diyabet, kilitis hastalığı ve Down Sendromu sonucunda da dudaktaki sorunlar oluşabilir.

Bir diğer hastalık perleş hastalığı da sebebiyet verebilir. Perleş rahatsızlığının belirtileri ise şu şekildedir;

 • Ağızda kızarıklık
 • Yanma
 • Kaşıntı, ağrı
 • Dil üzerinde beyazlıklar oluşur.

Dudak çatlamasına sebebiyet verecek rahatsızlıklar bunlardır. Ama her dudak çatlamasında da bu rahatsızlığınız var diyemezsiniz. Nedeni hava koşulları veya alerji kaynaklı olabilir. Ya da altında yatan başka bir sebepten dolay da kaynaklanıyor olabilir. Doktora giderek tektik yaptırmak da fayda var.

Bebeklerde Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde dudak çatlamasına ne iyi gelir açıklayacağız. Dudak çatlaması her insanda görülebileceği gibi beklerde de gözükebilir. Bebeklerde oluşan sorunlar daha hızlı gelişir. Vücutları hastalıklara karşı korunaklı olmadığı için ayrıyeten dikkat edilmelidirler. Dudaklarında çatlaklık veya kuruluk oluşmuş olabilir. Bu sırada bebeğinize uygulayacağınız yöntemler çatlakları yok eder. Bebeklerde dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuza cevabımızı veriyoruz.

Bebeğiniz uykuya dalmadan önce, dudaklarına zeytinyağı sürün. Bez yardımı ile zeytinyağı yerine, Hindistan cevizi yağı da sürebilirsiniz. Oluşan çatlakları bu şekilde giderebilirsiniz. Çatlak oluşumunu engellemek için kremler kullanılıyor. Bebeklerde tercih edeceğiniz kremlerin içinde lanolin bulunmalıdır. Lanolin sayesinde çatlaklar hızlı iyileşir ve nemlendirici görevi de görür.

Bebeğinizin dudaklarına yağ yerine anne sütünden de sürebilirsiniz. Bebeğinizin uyduğu odaya buhar makinesi yerleştirebilirsiniz. Buhar makinesi nemlendirmek için kullanılır. Bebeğiniz sürekli dudaklarını emdiğinde veya yaladığında çatlama olması büyük olasıdır. Bunun haricinde, soğuk ve rüzgârlı havaya maruz kaldığında da kuruma, çatlama oluşur. Tüm bu dış faktörler haricinde, bazı hastalıklar nedeniyle de oluşabilir.

Kavgada Dudak Patlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorunuz kavga sonucu için geçerliyse cevabımızı dikkatli okuyun. Kavga esnasında zarar dudağınıza geldiyse, öncelikle yarayı temizlemelisiniz. Temizleme işlemini ılık su ile yapın. Soğuk kompres uygulayarak şişliği indirmelisiniz. Eğer patlama sırasında büyük bir yara oluştuysa mutlaka doktora görünmelisiniz. Açılan yaranın mikrop kapmamasına da dikkat edin. Dudak patlamasına ne iyi gelir açıkladık.

Çatlayan Dudaklar İçin Öneriler

Çatlayan dudaklar kış ve bahar aylarının en büyük sorunlarından biridir. Zaten kış aylarında fazlasıyla kuru olan hava, rüzgar ve soğuğunda etkisiyle iyice kurur. Bu durum da dudakları etkiler ve dudakların kısa bir süre içerisinde kurumasına neden olur. Özellikle kuru ciltlerde kış aylarında dudak kuruması daha çok yaşanır. Peki, kış ve bahar aylarında dudaklar nasıl korunur? Dudak çatlamasının önüne nasıl geçilir?

Gün İçerisinde Dudaklarınızı Sık Sık Nemlendirmelisiniz

Dudak kuruluğunun giderilmesi ve dudağın uzun süre nemli tutulması için dudak balmı kullanmak gerekir. Günde 2 veya 3 kere dudak balmı kullanılması, çatlakların önüne geçer ve daha canlı bir dudak yapısına sahip olmanıza yardımcı olur. Etkili bir görüntü ve kaliteli bir dudak balmı için “Maybelline New York Baby Lips Balm Blush” ürünü tercih edilebilir.

Çatlaklar Nedeniyle Oluşan Ölü Derilerden Kurtulun

Dudak çatlaması sonucunda dudak üzerinde ölü deriler oluşur ve bunlar sıradan temizlikle dudaktan uzaklaştırılamaz. Peeling bu konuda tercih edilmesi gereken yöntemlerin başında yer alır. Dudak yüzeyini yumuşatan peeling, aynı zamanda ölü derilerin de uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ölü derilerden kurtulmak adına “L’Oreal Paris Sugar Peeling” ürünü tercih edilebilir.

Çatlayan Dudaklar: Uyumadan Önce Dudaklara Maske

Çatlayan Dudaklar İçin Öneriler
Çatlayan Dudaklar İçin Öneriler

Dudak çatlaklarının etkili bir şekilde önüne geçebilmek adına gece uyumadan önce yapılan maske büyük katkı sağlar. Dudak maskesi, geceleri dudaklara derinlemesine etki eder ve dudağın hem nemli hem de yumuşak bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Bunun için de “Kiehl’s Buttermask for Lips” dudak maskesi tercih edilebilir.

Ruj Öncesi Dudaklarınızı Mutlaka Yağlayın

Gün içerisinde ruj kullanımına önem veriyorsan ve kullandığın ruj nedeniyle de dudakların çatlıyorsa, ruj öncesinde dudakları yağlamak gerekir. Bu duruma bir nevi makyaj öncesi hazırlık da denebilir. Ruj öncesinde dudaklara uygulanan yağ sayesinde rujun dudaklarını kurutmaz. Ayrıca daha canlı bir görünüm kazanmış olur.

Etkili bir dudak yağı kullanmak istiyorsan “NYX Professional Makeup This is Everything Lip Oil” ürününü tercih edebilirsin. Ruj sürmeden 10-20 dakika kadar önce bu yağı sürüp, ardından ruj sürmek, ruj nedeniyle dudaklarının çatlamamasına yardımcı olur.

Dudak Çatlaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dudak çatlaması
Dudak çatlaması

Dudak çatlaması hakkında zengin bilgiler içeren bu yazımızda kuruyan ve çatlayan dudaklar için önerilere de yer verdik. Dudak çatlaması neden olur sorusunun dışında sıkça sorulan diğer soruları da kısaca yanıtlamak istiyoruz. Şayet sizlerin de Dudak çatlamasına ne iyi gelir hususunda sormak istediği sorular var ise yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Dudak Çatlaması Hangi Vitamin Eksikliğinden Oluşur?

Dudak çatlaması B12 vitamini, B vitamini ve A vitamini eksikliğinden oluşabilir. Dudak çatlaması sorununuzun nedeni vitamin eksikliği ise vitamin takviyesi almalısınız.

Dudak Yarılması Neden Olur?

Soğuk, rüzgârlı hava koşullarından dolayı dudaklarda kuruluk oluşur. Tahriş gören dudaklarda kuruluk meydana gelir. Kuru dudaklarda dudak çatlakları ve dudak yarıklarının habercisidir.

Dudak Çatlakları Nasıl Geçer?

Dudak çatlamasına vazelin iyi gelir mi sorularına cevabımız evettir. Dudak çatlakları bal, salatalık, zeytinyağı gibi doğal ürünler ile geçebilir. Bunun yanı sıra su tüketimi ve vitamin eksikliğinden de oluşacağından takviye sonucu geçebilir. Ayrıyeten dudak balsamları, kremleri ve vazelin de iyi gelir.

Dudak Kuruluğu Neyin Belirtisi?

Dudak kuruluğu az su tüketmenizin habercisi olabilir. Ağır hava şartları yüzünden de oluşabilir.

Dudak Çatlamasına Hangi Yağ İyi Gelir?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir derseniz, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı iyi gelir diyebiliriz.

Dudak Çatlakları Hangi Hastalığın Habercisi

Dudak çatlakları sedef, tiroit büyümesi ve Down Sendromu sonucu da oluşabilir.
Geçmeyen Dudak Çatlağı Neden Olur?

Geçmeyen Dudak Çatlağı Neden Olur?

Geçmeyen dudak çatlağın altında sedef, tiroit büyümesi gibi hastalıklar yatıyor olabilir. Vitamin eksikliğiniz yüzünden de çatlaklar geçmiyor olabilir. Dudak çatlamasına ne iyi gelir derseniz, vazelin diyebiliriz.