in

Dünyanın En Büyük 10 Ağacı

 Ağaçlar hayatta kalmamızın temel nedenlerinden biridir. Fakat çoğumuz bunun bilincine varamadığımız için her yıl milyonlarca ağaç yangın, erezyon ve kaçak ağaç kesimi gibi felaketlerle karşı karşıya kalıyor. Bu makale de sizlere yüzlerce yıldır hayatta kalmayı başarmış en büyük on ağacın sıralamasını yapacağız. Bu görkemli ağaçların hacim olarak dünyanın en büyük ağaçları olduğu sanılmaktadır.

Bu Yazımızda İlginizi çekebilir : Minyatür Ağaç Bonsai Sanatı ve Bonsai Bakımı

#1 General Sherman – California, ABD

The General Sherman ağacı Kaliforniya da bulunan Sekoya Ulusal Parkının en büyük sekoya ağacıdır. 52500 m³ hacimiyle dünyanın en büyük ağacının tahmini yaşı 2300-2700 civarıdır. Yangınlar, erezyonlar ve iklim değişikliklerine rağmen hayatta kalmayı başarabilen en büyük ve en yaşlı ağaçlardan biridir.

  #2 Kayıp Monarch – California, Amerika Birleşik Devletleri

  Gövde çapı yaklaşık olarak 8 metre olan bu ağaçların uzunlukları 100 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu gösterişli gövdesi ve devasa uzunluğu ile dünyanın en büyük 2. Ağacıdır.(Sequoia sempervirens)

   #3 Arbol del Tule – Oaxaca, Meksika

   Meksika'nın Oaxaca eyaletindeki Santa Maria del Tule şehir merkezinde bulunan bir selvi ağacı. Yaklaşık olarak 1400 yaşında ve 12 metre çapındadır

    #4 Tane Mahuta – Waipoua Forest, Yeni Zellanda

    Waipoua Forest, Yeni Zellanda da bulunan Tane Mahuta ağacının hacmi 516 metreküptür. Tane Mahuta hacimce dünyanın dördüncü büyük ağacıdır. Yaşının yaklaşık 1250 ile 2000 arası olduğu düşünülmektedir.

     #5 Quinault Gölü Redcedar – Washington, Amerika Birleşik Devletleri

     500 m³ odun hacmi ile dünyanın en büyük 5. ağacıdır. Boyu 55 metreye kadar uzayan bu ağaçların gövde çapı yaklaşık 6 metredir.

      #6 Okaliptüs Regnans – Avusturalya

      En yaygın isimleri Dev Kül, Üvez ve Viktorya Kül’dür. Güney doğu Avusturalyanın yerli bir ağacıdır. Boyları ortalama 115 metre civarındadır. Hacim olarak 391 m³ olan bu ağaçlar en büyük 6. Ağacıdır

       #7 Rullah Longatyle (Güçlü Kız)-Tazmanya, Avusturalya

       Dünyanın en büyük Okalipt ağacıdır. Avusturalya yerlileri tarafından en yaygın yetiştirilen ağaçlardan biridir. Yüksekliği 90-100 metreye kadar uzamakta olup hacmi yaklaşık olarak 368 m³ olabilmektedir. Dünyanın en büyük 7. ağacıdır.

        #8 Kırmızı Creek Göknar – British Columbia, Kanada

        Britanya Kolombiyası, Kuzey Amerika’nın batı kesimleri ve Kanada bu ağaç türlerinin doğal yayılma alanlarıdır. Yaprak dökmeyen kozalaklı ağaç türlerindendir. Hacim olarak dünyanın en büyük 8. ağacıdır. Yaklaşık 349 m³ tür. 150 - 200 metre uzunluğa ulaşabilmektedir

         #9 Queets Nehri Ladin – Washington, ABD

         Queets Ladini dünyanın en büyük Sitka ladinidir.(Picea sitchensis).  Boyu 75 metreye kadar uzayabilmektedir. Hacmi 337 m³ tür.

          #10 Gothmog – Tazmanya, Avusturalya

          Avusturalyanın en büyük meşe ağacı(Eucalyptus obliqua). Gövdesi 3 metre çapında olan bu ağaçlar 90 m uzunluğa ulaşabilmektedir. Kalın, kaba, lifli bir kabuğu ve yeşil yaprakları vardır. Bu hacim olarak dünyanın en büyük 10. ağacı. Yaklaşık olarak 337 m³ tür.

           Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

           Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

           Yazar : Steeward

           Bir cevap yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

           Loading…

           0
           Suçiçeği belirtileri

           Suçiçeği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

           Kürtaj işlemi nedir ve nasıl yapılır

           Kürtaj İşlemi Nedir? Kürtajın Tehlikeleri Nelerdir?