1. Ana Sayfa
 2. Güncel Haberler

Dünyayı Değiştirmesi Beklenen İndigo Çocuklar Kimlerdir?

Dünyayı Değiştirmesi Beklenen İndigo Çocuklar Kimlerdir?
0

İndigo çocuklar teorisi ilk kez 38 yıl önce ortaya atılan ve günümüzde de oldukça merak uyandıran bir konu. Teori diyoruz çünkü bahsedilen yıllarda davranış bilimciler tarafından indigo çocuk kavramını bilimselleştirecek bir çalışma yapılmamış. O yıllardan kalan verilerle de indigo çocuklar inceleme fırsatımız olamayacağı için bu düşünce teoriden öteye geçememiştir. Yıllardır oldukça ilgi uyandıran bu kavram günümüz ebeveynlerinin zihninde de “Çocuğum acaba indigo mu?” sorusunu uyandırıyor.

İndigo Çocuklar Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

dunyayi-degistirmesi-beklenen-indigo-cocuklar-kimlerdir1

Dünyayı değiştirerek insanlığa hizmet edecek işler yapmak amacıyla doğduklarına inanılan indigo ya da kristal çocuklardan ilk kez 1982 yılında Nancy Ann Tappe’nin yazdığı “Yaşamınızı Renk Yoluyla Anlama” kitabında bahsedilmiştir. Dönemin ünlü metafizikçisi Tappe kitabında 1970li yıllarda doğan ve anne-babaları tarafından garip özelliklere ve üstün yeteneklere sahip olarak tanımlanan çocuklar üzerindeki gözlemlerini yazmıştır. Ayrıca kitapta çeşitli insan davranışlarını renklerle ilişkilendiren Tappe bu çocukları betimlemek için İndigo mavisini kullanmıştır.

Günümüzde 40lı yaşlarda yetişkin oldukları düşünülen bu çocukların özellikleri hakkında bu kez 1986 Lee Carroll ve Jan Tober’in yazdığı İndigo Children kitabı yayımlanmıştır. Aslında İndigo çocuklar bu kitaptan sonra daha çok ses getirmiştir. Carroll ve Tober danışmanlık yaptıkları ailelerin kendilerine son zamanlarda çocuklarıyla ilgili birbirine benzer sorunlarla geldiklerini tespit etmiştir. Aileler bu benzer sorunları kurallara baş kaldırma ve kalıpları kabul etmeme olarak tanımlamışlardır. Fakat çocuklarını anlamakta zorluk yaşadıklarını ve onların sorunlarını da anlamlandıramadıklarını ifade etmişlerdir. Bununla beraber çocuklarında farklı düşünme ve yüksek zeka belirtisi olan üstün yetenekler de gözlemlemişlerdir.

Tappe’nin İndigo Sınıflandırması

dunyayi-degistirmesi-beklenen-indigo-cocuklar-kimlerdir2

Nancy Ann Tappe İndigo çocuklar üzerinde yaptığı gözlemler sonucunda belirgin bazı davranış kalıpları olduğunu tespit etmiştir. Kitabında da bu davranış kalıplarından faydalanarak İndigoları 4 farklı tip olarak adlandırmıştır.

Hümanist: Dünyaya geliş amaçlarının insanlara yardım etmek olduğuna inanan bu çocukların sosyal iletişimleri güçlüdür. Empati kurma becerileri gelişmiştir. Tappe bu gruptaki çocukların eğitimci, doktor, hukukçu ve iş adamı olmaya yatkın olduklarını ifade etmiştir.

Tasarımcı: Somut gerçeklerden çok soyut kavramlarla ilgilenen bu çocuklar proje üretip uygulama konusunda başarılıdırlar. Özgün tasarımlar yapıp yeni fikirler üretebilirler. Başarılı birer mimar ve mühendis olabilirler.

Sanatçı: Sanat dallarına karşı ilgi duyan bu gruptaki çocukların yaratıcılıkları çok güçlüdür. Bir çok alanda yeteneklidirler. Güzel sanatlara yönelen bu çocuklar başarılı birer ressam ve müzisyen olabilirler. Fakat dikkatleri çok dağınıktır.

Felsefik: İndigo çocuklar arasında en uyumsuz gruptur. Soruları ve konuşmalarıyla etrafındakileri şaşırtırlar. Birçok konuda herşeyi bildiklerini iddia ederler ve haklıdırlar. Eleştirel düşünürler. Felsefik konulara yatkındırlar. İnsanlarla iletişim sorunu yaşadıklarında öfkelenirler. Öfkeleri şiddete dönüşebilir.

İndigo Çocuklar Genel Ortak Özellikleri Nelerdir?

dunyayi-degistirmesi-beklenen-indigo-cocuklar-kimlerdir3

İndigo çocuklar kavramının deneysel çalışmalarla kanıtlamadığı için tıp dünyasının henüz kabul etmediği bir kuram olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla İndigo çocuklar özellikleri tanımlanırken Tappe, Carroll ve Tober gibi uzmanlar tarafından yapılan gözlemlerden öteye geçemiyoruz. İşte diğer çocuklardan birçok alanda farklılık gösterdiğine inanılan çocukların özellikleri…

 • Asil bir duruşa sahip oldukları ilk bakışta anlaşılan İndigo çocuklar yaşlarından daha olgun davranışlarıyla dikkat çekerler.
 • Kendilerini iyi tanırlar ve özel çocuklar olduklarının farkındadırlar.
 • Özgüvenleri yüksektir. Kendilerini özel çocuk olmaya layık görürler.
 • Otoriteye karşı uyum sağlamakta güçlük yaşarlar. Bu yüzden kendilerine yanlış gelen kurallara uymayı istemeyebilirler.
 • Genellikle mavi, yeşil ve yakın tonlarda göz renklerine sahip olan İndigoların derin ve anlamlı bakışları dikkat çeker. Gözlerindeki bu pırıltıdan dolayı günümüzde kristal çocuklar olarak da anılırlar.
 • Günlük sorunlarla ilgili her zaman daha kolay çözüm yollarını bulurlar. Problem çözmede alışılmışın dışında önerileri vardır.
 • Duygu ve düşünceleri ne olursa olsun rahatça açıklarlar. Bu yüzden sosyal hayatta zaman zaman insanlarla uyum sorunu yaşarlar.
 • Yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri gelişmiştir. Bu yüzden sanat, spor, edebiyat gibi alanlarda üstün yeteneklere
 • İnsanlarla ve olgularla ilgili sezgileri çok güçlüdür.
 • İndigo çocuklar enerjik olduklarından dolayı hiperaktif davranışlar gösterirler. Anlaşılmadıklarını düşündüklerinde yoğun öfke yaşarlar.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap