1. Ana Sayfa
  2. Özgürce Fikirle

Düşünceli Olmak Ayrıcalıktır!

Düşünceli Olmak Ayrıcalıktır!
Düşünceli olmak

Medeniyet, bir toplumun sahip olduğu varlıkların tamamını ifade eder. Bir ülkede medeniyet ne kadar yer edinmişse, ülkenin gelişimi o kadar hızlı ve sağlıklı olur. Toplumun düşünce yapısı, medeniyeti oluşturan faktörlerin en başında yer alır. Bir ülkede toplumun sağlıklı gelişebilmesi için, bireylerin düşünce yapılarında saygı, empati, anlayış ve özveri gibi önemli duyguların var olması gerekir. Saygın bir topluluk geleceğe yönelik çok şey vaat eder.

Düşünceli Olmak Neden Önemlidir?

Bireyin düşünce yapısı, hem kendini hem de çevresindeki tüm insanları ve gelişen olayları olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Düşünce yapınız içinizde beslediğiniz duygular doğrultusunda şekillenir ve zamanla tavırlarınıza yansır. Saygı ve anlayıştan yoksun düşünce yapısına sahip bireyler toplumun düzenini bozar ve bu yapıya sahip bireylerin çoğunlukta olması ülkenin gelişmesine engel teşkil eder.

Düşünceli Olmak Zor Mudur?

Sanılanın aksine düşünceli olmak o kadar da zor değildir. Duygularınızın düşünce yapınıza göre oluşuyor ve sizin tarafınızdan yönetiliyor olması, saygı, sevgi, empati, anlayış gibi duygulara sahip olmanın da yine sizin elinizde olan bir durum olduğunun göstergesidir. Ne düşünürseniz onu hisseder ve onu yaşarsınız.

Düşünceli Olmak Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Empati Yeteneğinizi Geliştirin !

Düşünceli olmak yardım etmek, öncelik vermek, anlayış göstermek, dinlemek, nazik davranmak gibi kavramların bir bütünüdür aslında. Konuşma tarzınız bile düşünce yapınızı ele verir. Yardıma ihtiyaç duyan birine yardım etmek, önceliğe ihtiyacı olan birine öncelik tanımak, sizinle konuşmak isteyen birine can kulağı ile dinlediğinizi hissettirmek, empati kurarak birinin heyecanını, mutluluğunu ya da hüznünü paylaşmak sizi her daim ayrıcalıklı kılacaktır. Karşınızdakine “hanımefendi” ya da “beyefendi” şeklinde hitap etmeniz bile sizin düşünceli olduğunuzun bir göstergesidir. Bunu yapmanız sizi zayıf ya güçsüz göstermez, aksine yüceltir. Sadece bireylere karşı değil, aynı zamanda çevreye karşı duyulan saygının da önemi büyüktür. Çöpleri yol kenarına atmak, çevre temizliğine karşı duyarsız kalmak, doğaya ve canlılara zarar vermek toplumun dengesini sarsacaktır. Dengesi bozulmuş bir toplumun içerisinde yaşamak ise her geçen gün daha çekilmez ve zor olacaktır. Bu yüzden sağlıklı bir gelecek için her konuda duyarlı davranmaya özen göstermeliyiz.

Düşünceli Davranmak Ruh Halinizi De Olumlu Yönde Etkileyecektir!

Düşünceleriniz duygularınıza, duygularınız ise tavırlarınıza yansır her zaman. Öfke, intikam, hırs, kıskançlık gibi duygular ruh halinizi olumsuz yönde etkileyen duygulardır. Ruh halinizin sağlıklı gelişebilmesi için, düşüncelerinizin de sağlıklı olması gerekir. Düşünceli davranmanız hem ruhsal hem de fiziksel olarak size fayda sağlayacaktır. Fiziksel hastalıkların kaynağında genelde hep ruhsal sorunlar görülmekte. Ruh sağlığınızın bozulması, bağışıklık sisteminizin de zayıflamasına neden olacak, bu durum da sizi hastalıklara karşı bir hedef haline getirecektir. Bu yüzden düşüncelerinizi her zaman pozitif yönde yönlendirmeye gayret edin. Günümüz koşullarında ne kadar zor olduğunu düşünüyor olsanız da, denemekten vazgeçmeyin. Birine yardım etmiş olmanın verdiği duygu, sizi her zaman mutlu edecektir, yeter ki gerçekten isteyin. Kalbiniz ve düşünceleriniz her daim iyilikle dolsun. Karşınızdaki size ne kadar saygısızca davranırsa davransın, sizin ona verebileceğiniz en büyük ders düşünceli davranmanız olacaktır.

İlginizi Çekebilir
Krallar ve yalanlar global dünya oyunları

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (1)