in

Duygusal Zeka (EQ) Geliştirilebilir mi?

Duygusal zeka kavramı duyguları fark edip yönetebilmeyi, karşınızdaki kişiyi anlayabilmeyi, empati yapabilmeyi anlatır. Duygusal zekası yüksek olan kişiler sosyal ortamlarda daha başarılı, sevecen ve pozitif kişilerdir. Bu tarz insanların duygusal farkındalığı yüksektir ve hedeflerine ulaşma konusundaki çalışmaları oldukça başarılıdır.

Duygu ve düşünceleri fark edebilme, sezebilme, yönetebilme kapasite ve ölçüsü duygusal zeka olarak adlandırılır. Düşünce ve duygu dünyasını yönetebilen kimselerin zorluklar karşısında yılmayan bir yapısı vardır. Birçok zorluğu yenebilen, sorumluluk sahibi kişilerin başarısı duygusal zekasıyla doğru orantılıdır.

Duygusal zeka sabit değildir, geliştirilebilir. Düşünceler yönlendirilebilir ve yönetilebilir. Düşüncelerimizin sahibi biziz, bunun farkında olmak yaşamımızın iplerini elimize almamızı sağlar. Başkalarının duygularını anlayabilmek onlarla iletişim kurmamıza yardımcı olur.

Sezgisel gücü yüksek kişiler empatiyle birlikte çevresini kontrol edebilen kişilerdir. Herkes onlarla birlikte olmak ister, dertlerini bu kişilerle paylaşmak isterler. Özgüven, duygu ve düşüncelerin farkındalığı duygusal zekanın göstergesidir. Duygusal zeka günlük hayatın içerisinde ihtiyacımız olan sosyal becerileri de bize istemsizce sunar.

Empati Yeteneğinizi Geliştirin !

Duygusal Zeka Geliştirilebilir

Duygusal zeka geliştirilebilir. Duyguları kontrol edebilmek stresi yönetebilmeyi de sağlar. Sakinleşmeyi ve fark etmeyi öğrenmek duygusal zekanın gelişmesine yardımcı olur. Kendinizi tanıyarak farklı bir hayat yaratabilirsiniz. Düşünceler kontrol edilebilir ve eğitilebilir. Düşüncelerimiz bizim sahibimiz değil. Onları biz var ederiz, düşüncelerinizi değiştirerek bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

Sözsüz iletişiminizi geliştirin ve stresinizi kontrol etmeye çalışın. Gün içinde düşündüklerinizin farkında olun. Olumlu ve yapıcı düşünmek stresinizi azaltır. Karşınızdaki kişinin hissettiklerini anlayabilmek ve empati yapabilmek insan ilişkilerinizi pozitif yönde etkiler. Duygusal zeka bu tarz davranışlarla pekişir ve gelişir.

Duygularınıza kapılıp gitmeden duyguların içerisinde yaşayabilmek duygusal zekanın yüksek olduğunu gösterir. Bu durum duyguları kontrol altına almakla da sağlanabilir. Duygu dünyasını tanımlayan birçok farklı sözcüğe sahip olmayan bireyler kendileri tam ifade edemez. Yaşanılan her durum ve deneyim için farklı bir hisse sahip olabiliriz. Bunları ifade edebilmek duygusal zekanızı da yükseltir. Özellikle özgüveninizi yükseltip kendinizi tanımak duygusal zekanızı olumlu etkiler.

Günlük hayattaki tutumunuzu değiştirerek kendinizi daha güçlü yapabilirsiniz. Mizah seviyesi yüksek, şaka kaldırabilen kişilerin duygusal zekası diğer insanlardan fazladır. Hayatınızın içine mizah katın ve her şeyi ciddiye alarak kendinizi yıpratmayın. Yanlış anlaşılmaktan korkmayın, kendinizi doğru ifade edin. Duygusal zekanızı kendinize duyduğunuz güven ve saygıyla maksimuma çıkarın.

Duygusal Zeka ve Kişilik

Duygusal zeka kişiliğin göstergesidir. Karakter yapısı ve hareketler duygusal zekayla bağlantılı ve iç içe geçmiş kavramlardır. Yaptığınız ve söylediğiniz sözler kendinizden izler barındırır. Bu izler ise karakteristik yapınızla son derece bağlantılıdır. Duygusal zekanız ise kendi karakterinizle ortaya çıkan ve sizi yansıtan bir zekadır. Hayat duruşunuz, hareketleriniz ve tepkileriniz duygusal zekanızın ölçütü olarak kabul edilir. Sosyal hayattaki başarınız ve insan ilişkilerinizle paralel olarak duygusal zekanız da şekillenir. Duygusal insanların farkındalığı fazla olduğu için duygusal zekaları yüksektir. Bu tarz insanların naif yapısı kişiliklerine yansıyarak duygusal farkındalıklarını da güçlendirmiştir.

Özgüveni Olan İnsanların 7 Temel Özelliği

Hayatın her alanında duygusal zekası yüksek insanlar daha ön plana çıkmaktadır. Bunun temel sebebi insanları tanıyabilmeleri ve iletişim kurabilmeleridir. Duyguların bilincinde olmak insanların üzerinde otorite sahibi olmayı da beraberinde getirir. Duygusal zekası yüksek kişilerin kendi kendine otorite sahibi olması sık rastlanan bir durumdur. Liderlik vasfı bu kişilerde oldukça gelişmiştir. Özgüvene sahip lider kişilerin kendileriyle barışık yapısı duygusal zekalarını da ortaya çıkarır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Apple TV Plus Orjinal Filmleri

Apple TV Plus Orjinal Filmleri Önce Sinemada İzlenecek

Ziraat Kredi Seçenekleri |Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faizsiz

Ziraat Kredi İhtiyacınızda Hemen Yanı Başınızda