1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

E devlet miras sorgulama işlemi Türkiye genelinde internet üzerinden devlet dairelerine gitmeden yapılabilir. Yaşadığımız yüzyıl internet çağı olarak geçmektedir ve bizlere teknolojik olarak çok kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylık sağlayan teknolojilerden birisi de E- Devlet internet adresidir.

İlginizi Çekebilir:Corona Virüsü Nedeni İle Okullar Tatil mi Edildi?

E-Devlet, internet üzerinden kamu kuruluşlarının bütün resmi işlerinin yürütüldüğü bir web adresidir. Devlet erkanı tarafından hazırlanmış olup tamamen güvenlidir.

E-devlet Miras Sorgusu Nasıl Yapılır?

Göçebe yaşayış tarzını benimseyen bir toplum olarak, bizlere bırakılan mirasların takibinin yapamayabiliriz. Bu anlamda devlet kurumlarının toplandığı internet adresi E- Devlet bizlere yardım edecek.

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E- Devlet Miras Sorgusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

E- Devlet şifresi alabilmek için ilk olarak PTT’ye (Posta ve Telgraf Teşkilatı) gitmemiz gerekmektedir. İçeri girdiğimizde bir bankamatiğe benzeyen alet karşınıza çıkacaktır.

Cihazdan TC. Kimlik numarası ile işlem yapmaya basarak, TC. Kimlik numaranızı giriniz. İleri tuşuna bastığınızda işlem türünü seçmeniz istenecektir, gişe işlemlerine tıklıyoruz ve fişimizi alıp beklemeye koyuluyoruz.

Sıramız geldiğinde memura E- Devlet şifresi alacağınızı söylüyorsunuz. Şifre vereceğiniz telefon numarasına kısa mesaj olarak gelmektedir. Bu işlemin karşılığında PTT sizden 2 TL ücret talep etmektedir. Eğer şifreyi kaybederseniz tekrar PTT giderek yenisini alabilirsiniz fakat sizden 4 TL işlem ücreti isteyeceklerdir.

Şifremizi aldığımıza göre sırada E-Devlete giriş yaparak mirasımızı sorgulamaya geldi.

E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E- Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E- Devlete giriş iki şekilde gerçekleştirilir. Bilgisayar aracılığı ile internet adresi üzerinden, telefon aracılığı ile e- devlet mobil uygulaması üzerinden giriş yapılabilir.

E- Devlet internet adresi için tıklayınız.

E- Devlet mobil uygulaması için tıklayınız.

Siteye veya mobil uygulamaya girdiğimizde karşımıza T.C. Kimlik No ve e-devlet Şifresi gelmektedir. Bu alanları dolduruyoruz ve sisteme giriş yapıyoruz.

 

 

E-Devlet Miras Sorgulama

E-devlet Miras Sorgusu

E-Devletten Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devletten Miras Sorgusu Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki adımları izleyenler e- Devlete giriş yapmış bulunmaktalar. Şimdi sırada üstümüze kalan bir miras var mı onu sorgulamakta. Giriş ekranının üst köşesinde arama butonu bulunmaktadır. Oraya tıklayarak “Veraset İlamı Sorgulamak“ yazacağız. İlk çıkan sekmeye tıklıyoruz. Miras sorgulama ekranı karşımızda.

Bu işlemleri gerçekleştirmesine rağmen bulamayanlar tıklayınız.

Miras sorgulama ekranı sizden miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin T.C. Kimlik Numarasını isteyecek. T.C. kimlik numarasını yazdıktan sonra üstünüze kalan bir miras var mı öğreneceksiniz.

E-Devlet üzerinden miras sorgulama işlemimiz gerçekleşti. Siz değerli okuyucumuz arama yaptığında üzerine bir miras çıktı mı? Yorumlarda belirtirsen seviniriz.

 

Yorum Yap