in ,

Emzirme Ödeneği Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parası İş Kanunu’na göre düzenlenmiş sosyal yardım ödeneği olarak geçer. Sadece SSK’lı olarak çalışan anne adayları ile SSK’lı olarak çalışan babanın çalışmayan eşlerine ödenir. SSK’ya tabi olan çalışan anne adayları bu ödeneği alabilir. Bu kişilerin eşlerine ayrı bir ödeme işlemi yapılmaz. Baba adayının eşleri çalışmıyorsa eğer, babaya ödeme yapılır.

Süt Parası İle Doğum Parası ve SSK Doğum Yardımı Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası adı verilen sosyal yardım ile “Doğum Yardımı” ve “SSK Doğum Parası” birbirinden çok farklı ödemelerdir.

Süt yardımı (emzirme ödeneği) : Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından (SSK’nın yani) SSK’ya bağlı çalışan anne adaylarına sunduğu emzirme ödeneğidir.

SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi: Bu ödemeye göre sadece SSK’lı çalışan kadınlara doğum yapması nedeniyle işe gitmediği dönemler için ödenen iş göremezlik ödemesidir. Doğum yardım ödeneği ise Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütün anne adaylarına vermiş olduğu bir sosyal yardım fonudur.

Süt Parası Gibi Sosyal Yardımların Kimler Alabileceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Süt parasını kimlere verileceği şartları, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 16’ncı maddesine göre düzenlenmiştir. Söz konusu bu mevzuata göre sigortalı olan anne ve sigortalı babanın çalışmayan eşine ödeme yapılır.

Süt emzirme ödeneğine hak kazandıktan kısa süre sonra sigortanın kesilmesi ve ya herhangi bir nedenden işten ayrılma durumlarıyla karşılaşılabilir. Böyle bir durumlarda ilgili kanuna göre 9. Maddesi uygulanmaktadır. Sigorta ödemesi son verilen kişilerin, sigortanın kesildiği an tarihi itibariyle 300 gün içinde çocukları dünyaya gözlerini açtığında, doğum tarihinden itibaren 15 ay önceki izleyen süreçte 120 günlük sigorta primi ödenmesi yapılması durumunda, süt parası ödeneğine fırsat kazanabilirler.

Emekli sandığına ait bağlı olarak çalışan kişiler ise süt emzirme ödemesinden yararlanamaz. Ancak anne adayı doğum yapmışsa sadece doğum yardımı ödeneğinden yararlanabilir ve doğum yardımı ödeneği için başvuru yapabilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Superman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Diyet Modasına Aldanıp Sağlığınızı Kaybetmeyin

Astrolojiyle İlgilenen İnsanlar Günahkar Mıdır?