in

En Etkileyici 5 Tim Burton Filmi

Tim Burton Filmi

En Etkileyici 5 Tim Burton Filmi listemize başlamadan kısa bilgi: Danny Elfman, Helena Bonham Carter ve Johnny Depp gibi özel isimlerle çalışan Tim Burton, 1958 ABD – California’da doğdu. Yönetmenlik kariyerine 1970’lerin başında kısa filmler çekerek başladı. Karanlık dünyasını, renkli hikayeler ve karakterlerle süsleyen Tim Burton, 1982’deki “Vincent” kısa filmi ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başardı. Çalışmalarına ruhunu katan ünlü yönetmen, ilk uzun metrajlı filmini 1980’lerin başında çekti.

İlginizi Çekebilir: Yeni Online Dizi-Film İzleme Platformu Disney+ Hangi İçerikler ile Gelecek

#1 Beetlejuice (Beter Böcek) ¬| 1988

Ünlü yönetmenimiz Tim Burton, dikkat çekici kısa filmlerinin ardından 1985’te ilk uzun metrajlı filmi olan “Pee-wee’s Big Adventure” çekti. Sinema dünyasında pek uzun süre sayılmasa da, yaklaşık tam üç sene sonra hafızalardan silinmeyen “Beetlejuice” yani Beter Böcek karakterini sevenlerine sundu. Karanlık dünyasını, eğlenceli hale getirerek kitlesine yansıtan bu sıra dışı yönetmen, bu filmle birlikte kendisine has bir skala oluşturarak “Klasik bir Tim Burton filmi.” Dedirtti.

 Adam ve Barbara, başına gelen talihsiz bir kaza sonucu ölürler. İki dünya arasında kalan çift, öldüklerinden habersiz evlerine gelirler. Evlerinde buldukları bir kitap sayesinde öldüklerini anlayan Adam ve Barbara çaresizce kitapta yazanları incelemeye başlarlar. O sırada ev sahipleri Adam ve Barbara’nın ölümünü bir fırsat bilen emlakçıları, yeni bir aileye bu evi satar. Yeni ev sahiplerinden haz etmeyen ikili, yeni ev sahiplerini evden kaçırmanın yollarını ararken, tam bir baş belası olan Beter Böcek ile tanışırlar. En etkileyici Tim Burton filmleri arasında birinci sırayı almasını sağlayan, Michael Keaton (Beter Böcek), Alec Baldwin (Adam), Geena Davies (Barbara) ise bu filmin başrol oyuncularıdır.

  #2 Edward Scissorhands (Makas Eller) | 1990

  Tim Burton ve Johnny Depp iş birliğinin başladığı nadide bir film olan Makas Eller, 1990’a damgasını vurdu. Hayal dünyasında bir arsa daha işleyen Tim Burton, bu filminde Johnny Depp performansını ön plana sürdü. Tek bir karaktere yoğunlaşan yönetmen, istediği verimi fazlasıyla ünlü aktörden aldı.

  Şehir merkezine uzak bir yerde bulunan şatodaki bir bilim adamı, yalnızlığını gidermek için oğlum dediği Edward’ı yarattı. Edward’ın tüm bedeni tamamlanıp, hareket etmeye başlasa da, ellerinin bitmesine çok az bir zaman kalırken bilim adamının ölmesi Edward’ı hayal kırıklığına uğratır. Kozmetik ürünleri pazarlayan kadının cesaret edip, şatoya gitmesi üzerine Edward Scissorhands’in duygusal hikayesi başlar. En etkileyici Tim Burton filmleri arasında ikinci sırayı alan bu filmde, Johnny Depp’e, Winona Ryder, Dianne Wiest ve Kathy Baker gibi isimler eşlik etmektedir.

   #3 Sleepy Hollow | 2005

   Yine Tim Burton ve yine Johnny Depp. 2005 yılında En İyi Sanat Yönetmeni dalında Oscar alan bu film için eklenecek pek söz yok. Yıllar yılları kovalarken ve başarılar Tim Burton için kaçınılmaz olurken, kadro genişliği ve kalitesi bu filmin ödül alması için ek unsurlardı. Eski bir askerin ölümünü ve mezarından uyandırılmasını, başsız seri cinayet örgüsünü konu alan filmde Depp, bu cinayetlerin failini bulmak için bir araştırmacı olarak Sleepy Hollow kasabasına gönderilmektedir. Başsız bir süvarinin bu cinayetleri işlediğini söyleyen kasaba sakinlerine pek inanmayan Depp, cesetleri inceledikçe hurafelere inanmaya başlamıştır. Sleepy Hollow kasabasındaki hikayeleri konu alan bu film, en etkileyici Tim Burton filmleri arasında üçüncü sırayı alırken, bu filmde Johnny Depp’e eşlik eden, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon, Christopher Walken ve Christopher Lee gibi yıldız oyunculardır.

    #4 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street | 2007

    İç dünyasını bu kez müzikal film ile beğeniye sunan Tim Burton, bu filmde “Johnny Depp olmadan asla!” demiş olmalı ki, başrole karanlık bir karakter daha vermiş. Helena Bonham Carter ile birlikte iyi iş çıkaran Johnny Depp çoktan Tim Burton’ın vazgeçilmez oyuncusu olmuş.

    Londra’da müşterilerinin gırtlağını usturayla kesen bir berber ve onların etinden tart yapan karısı Mrs. Lovett’ın hikayesini anlatan müzikal film, 2007’de Tim Burton sevenleri tarafından çok alkış toplamıştı. Bu filmde başrollere eşlik eden diğer oyuncular ise Alan Rickman, Timothy Spall ve Sacha Baron Cohen’dır.

     #5 Charlie and the Chocolate Factory | 2005

     Kitaptan uyarlanan filmde alışılmışın dışında karakterlerine karakter ekleyen Johnny Depp, bu filmde bir çikolata fabrikası sahibi Willy Wonka olarak karşımıza çıkmakta. Fabrikasına, çikolatalarından çıkan beş altın bilet ile beş çocuğu kabul eden Willy Wonka’nın fabrikasında yaşanan tuhaf olayları konu alan bu filmde, Johnny Depp’e başarılı çocuk oyuncu Finding Neverland eşlik etmektedir. Genç ve çocuk kitleye hitap etmesi beklenen bu filmi, yetişkinlerin  daha fazla ilgi göstermesi, yönetmen Tim Burton’ın bir kez daha ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu göstermiştir.

      Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

      Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

      Yazar : Romantik07

      Bir cevap yazın

      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

      Loading…

      0
      Ziraat Kredi Seçenekleri |Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faizsiz

      Ziraat Kredi İhtiyacınızda Hemen Yanı Başınızda

      Intermittent Fasting,  IF diyeti,aralıklı oruç diyeti

      Intermittent Fasting Yöntemi İle Diyetisyensiz Hızlı Kilo Verme