1. Ana Sayfa
  2. Resim

8 Muhteşem En Ünlü Tablolar ile Sanata İlgi Duyanlar Buraya

8 Muhteşem En Ünlü Tablolar ile Sanata İlgi Duyanlar Buraya
0

Sanat dünyasında yer edinen en ünlü tablolar içeriğimiz ile sizlerin karşısındayız. Resim sanatının gelmiş geçmiş en önemli eserlerini sizler için derleyip haklarında bilinen önemli detayları da paylaşmak istedik. En ünlü tablolar ve ressamları ile ilgili merak ettiğiniz en çarpıcı bilgileri bu listemizde bulmanız mümkündür.

Listemizde en ünlü soyut tablolar gibi sınıflandırılmış eserler de yer almaktadır. Sanat dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkmak için siz de bu listemizde göz atabilirsiniz. İşte, merak edilen detayları ile tüm zamanların en başarılı ve popüler tabloları:

Dünyadaki En Ünlü Tablolar

Listemizde resim sanatına damga vurmuş en ünlü ressamların tabloları da yer almaktadır. Tüm dünyaya mal olmuş bu ünlü isimlerin kariyerlerindeki en başarılı ve popüler işlerini listemizde bulabilirsiniz. Üstelik listemizdeki verilerden yola çıkarak popüler tablolar hakkında bazı bilinmeyen bilgileri de öğrenebilirsiniz.

1-     Venüs’ün Doğuşu – Sandro Boticelli

en-unlu-tablolar-venusun-dogusu

En ünlü nü tablolar arasında da yer alan Venüs’ün Doğuşu, Boticelli’nin en çarpıcı eserlerinin başında geliyor. Floransalı Medici ailesi tarafından yaptırılan bu eser, Yunan mitolojisine de bir göndermedir. Resimde, Yunan mitolojisinin Afrodit’i olan ve Roma’da Venüs adıyla anılan tanrıçanın doğuşundan bahsediliyor.

Aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Venüs, Boticelli’nin eserinde de oldukça çarpıcı bir şekilde tasvir ediliyor.

2-     Mona Lisa – Leonardo da Vinci

en-unlu-tablolar-mona-lisa

Söz konusu en ünlü tablolar ise Rönesans’ın etkili ismi Leonardo da Vinci’ye değinmeden geçmemeliyiz. Da Vinci, en bilinen eseri Mona Lisa ile bu listemizde yer almayı hak eden başarılı bir isimdir. Ressam kimliğinin yanında iyi bir heykeltıraş ve bilim insanı da olan Da Vinci, Mona Lisa ile günümüzde hala büyülemeye devam etmektedir.

  1. yüzyılda yağlı boya olarak yapılan Mona Lisa, belirsizlikleri ile de ünlü bir resimdir. Portredeki kadın modelin ise kim olduğu hala büyük bir muamma olarak sanat tarihine geçmiştir.

3-     Öpücük – Gustav Klimt

Yağlı boya tablolar arasında dikkat çeken Öpücük, Klimt’in en bilinen eseri olarak da sanat tarihine geçmiştir. Öpücük, modern resim sanatının da bilinen en önemli öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir.

198 tarihinde tamamlanan tablo, günümüzde Belvedere Galerisi içerisinde sergilenmeye devam ediyor.

4-     Guernica – Pablo Picasso

en-unlu-tablolar-guernica

En ünlü tablolar arasında Pablo Picasso’ya ait olan Guernica isimli eser de yer alıyor. Guernica, kübizmin öncüsü Picasso’nun tarzını en fazla belli edebilen eserler arasında da bulunuyor.

Guernica, İspanya İç Savaşı’nın yıkıcı atmosferine soyut bir gönderi olarak yorumlanıyor. Eserdeki detaylar savaşın yıkıcılığını ve zorluğunu derin bir şekilde gözler önüne sermeyi başarıyor.

5-     Belleğin Azmi – Salvador Dali

İspanyol ressam Savador Dali denildiğinde akla ilk olarak ressamın Belleğin Azmi isimli eseri geliyor. Delilik ve dahilik arasında gelgitleri olan Dali, sürrealizmin en güzel örneklerini sanat tarihinin içerisine sokmayı başarmıştır. Bu eserlerin de başında akımın en güzel örneklerinden olan Belleğin Azmi gelmektedir. 1931 yılında tamamlanan bu tablo aynı zamanda “Eriyen Saatler” adıyla da biliniyor.

6-     İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

en-unlu-tablolar-inci-kupeli-kiz

En ünlü tablolar arasında filmlere ve kitaplara da konu olmayı başarmış bu eser de bulunuyor. Hollandalı ressam Johannes Vermeer tarafından yapılan İnci Küpeli Kız, günümüzün en çarpıcı resimlerinden biri olmaya devam ediyor. İnci Küpeli Kız, Mona Lisa ile bir tutularak kuzeyin Mona Lisası olarak da adlandırılıyor.

Vermeer tarafından yapılan bu tabloda yer alan modelin de kim olduğu bilinmiyor. Bu konuda da resim sanatı tarihçileri tarafından pek çok iddia ortaya atılıyor. İnci Küpeli Kız’ın ressamın metresi ya da 15 çocuğundan biri olduğu söyleniyor.

7-     Yıldızlı Gece – Vincent van Gogh

Gelelim bir diğer Hollandalı ressam olan Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece isimli eserine. Yıldızlı Gece, van Gogh söz konusu olduğunda ilk akla gelen eserlerden biridir. Ünlü ressam, hayatının bir döneminde çektiği rahatsızlıklardan dolayı akıl hastanesinde kalmak zorunda kalmıştır. Akıl hastanesi döneminde yapılan bu eser de post-empresyonist akımının en güzel örneklerinden biri olmuştur.

8-     Çığlık – Edward Munch

En ünlü tablolar arasında Edward Munch imzalı Çığlık isimli popüler eser de yer alıyor. Çığlık, ressamının kendi portresi olduğu iddiası ile de dikkat çeken bir resimdir. İddiaya göre Munch, geçirdiği bir anlık buhran sonucunda kendisini anlatan bu resmi yapmaya karar vermiştir. Anlık bir kriz ya da atak neticesinde ünlü ressamın kendi çığlığını duyması bu güzide eserin ortaya çıkmasına olanak tanımıştır.

 

Yorum Yap