Enerji Deposu Bol Şifalı Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu faydaları

Keçiboynuzu, içeriğinde şeker lezzetinde bulunan sıvısıyla insana yüksek oranda enerji veren tatlı bir bitkidir. Ayrıca bitkinin görüntüsünden dolayı da ismine keçiboynuzu denilmiştir.

Keçiboynuzu baklagiller ailesinden olup, içindeki bileşenler ile sağlığa oldukça faydası ve olumlu etkileri bulunuyor. Demir, sodyum, kalsiyum, magnezyum, potasyum yönünden oldukça zengin olan keçiboynuzun, posa oranı da bir hayli yüksek seyretmektedir. Aynı zamanda keçiboynuzun antioksidan özelliği sayesinde kalp – damar sağlığına da önemli ölçüde faydalar sağlıyor.

 

Keçiboynuzu kalsiyum kaynağı olmasından dolayı çocukların kemik gelişiminde de oldukça faydası bulunmaktadır. Kadınlar içinde önemli olan keçiboynuzu ileriki yaşlarda kadınlarda olan kalsiyum kaybını da önleyebilmektedir.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun birçok hastalığa şifa olduğu laboratuar araştırma sonuçları ispatlamıştır. Birçok araştırmacı yaptığı araştırmalar neticesinde keçiboynuzun insan sağlığına faydalarını şöyle ortaya koymuştur;

 • Kalp-Damar Sağlığı Koruyucu Özelliğine Sahip

Yapılan bir araştırmada,  kan kolesterol seviyesi normalin üstünde seyreden kişilere iki ay boyunca çiğ keçiboynuzundan 10 gram yedirildi. Sonunda kan kolesterol seviyesinin normale döndüğü görüldü.  Aynen buna benzer yapılan araştırmalar, insanlarda bulunan kalp-damar hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmakla birlikte keçiboynuzunun koruyucu ve tedavi edici özelliğinin olduğunu göstermektedir.

 • Sindirim Sistemine Destek Oluyor

Keçiboynuzunun içeriğinde ihtiva ettiği çözünmez posa, hem bağırsak hem de sindirim sistemine pozitif anlamda fayda ve destek sağlıyor.

 • Kabızlığı Önlüyor

Keçiboynuzunun bir diğer faydası vücuda giren suyun büyük bir bölümünü dışarıya atılmasını sağlayarak tüketilen besinlerin bağırsak içerisinde dolaşımını kolaylaştırıyor.  Daha sonra dışkıya da yumuşaklık kazandırarak kabızlığı önlüyor. tilmesini öneriyor.

 • Kemik Sağlığını Koruyor

Keçiboynuzu içeriğinde yüksek miktarda kalsiyum ihtiva ettiğinden dolayı kemik gelişimine ve sağlığına son derece faydaları bulunurken kemik sağlığını da korumuş oluyor.

 • Öksürük Tedavisine İyi Geliyor 

Keçiboynuzu iyi bir balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürük tedavisine iyi gelmektedir.

 • Sigaranın Zararlarını Azaltıyor

Keçiboynuzu akciğerleri temizleme görevi görerek sigaranın yarattığı hasarı da zamanla azaltıyor.

 • Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Vardır

Keçiboynuzu bitkisinin antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

 • Alerjik hastalıklara, astım ve bronşite iyi geliyor. 

Doğal bir antibiyotik olan keçiboynuzu içerisindeki bileşenler ile soğuk algınlığına, gribal enfeksiyon hastalıklarına ve alerjik hastalıklara iyi gelmektedir.

Strese Karşı Direnç Sağlıyor

Keçiboynuzunun yenmesi sinir sistemlerine olumlu tesir ettiğinden dolayı günümüzün en çok görülen rahatsızlığı strese karşı direnci arttırmaktadır.

Keçiboynuzu Zararları Nelerdir?

İnsana birçok inanılmaz faydaları bulunan keçiboynuzunun nadirde olsa yanlış kullanıma ve fazla tüketime bağlı olarak bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Keçiboynuzunun tatlı bir besin olmasından dolayı içerisinde şeker ihtiva etmektedir. Bundan ötürü diyabet hastalarının mutlaka doktorlarına danışmadan bu şifa kaynağından faydalanmasınlar.
 • Keçiboynuzun aşırı tüketimi sonucu kişilerde baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikâyetler görülebilir.
 • Kan inceltici ilaç kullanan hastaların mutlaka doktorlarına danışarak bu mucize bitkiyi tüketmeleri tavsiye edilir.

”Mucize Besin Karabuğday Nedir? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?” adlı yazımıza gitmek için tıklayın.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık