Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir?

erken-bosalma-nedir

Erken boşalma sorunu, genel olarak erkeklerde ortaya çıkan cinsel bir sorundur. Kadınların da cinsel ilişki sırasında bu sorunu yaşamaları mümkündür fakat erken boşalmanın etkileri daha çok erkekler üzerinde görülmektedir.

Seks yaparken ya da seksten önce gerçekleştirilen ön sevişme sırasında kadın henüz zevk almaya başlamamışken erkeğin ereksiyon ile beraber boşalması, pek çok ilişkiyi olumsuz etkilemektedir. Erken boşalma tedavisi için çeşitli ilaçlara ulaşmak çok kolay olsa da bir üroloğun bilgisi olmadan bu konuda herhangi bir ilaç kullanmak doğru değildir.

Vajinal penetrasyondan (penisin vajina içine tamamen girmesinden) sonra erkeğin istemsiz olarak, sadece 1 ya da 2 dakika içinde boşalması cinsel ilişkilerin zevksiz olmasına yol açmaktadır. Boşalmanın kontrol edilememesi, kadın partnerin bir daha ilişkiye girmek istememesi ile sonuçlanabilir. Bundan dolayı erken boşalma tedavisi için zaman kaybedilmemelidir ve mutlaka bir üroloğa başvurulmalıdır.

Erken Boşalma Neden Olur? Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir?

Erken boşalma sebepleri, bu sorunu yaşamakta olan erkeklerin pek çoğu için aynıdır. Oldukça yaygın bir sorun olan erken boşalmanın hangi durumlardan kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir fakat özellikle psikolojik etkenlere bağlı olduğu söylenebilir. “Erken boşalma neden olur?” sorusunu soranlar şu sebeplere dikkat etmelidir:

 • Aşırı stres
 • Aşırı yorgunluk
 • Aşırı heyecan
 • İlk kez cinsel ilişkiye girmek
 • Cinsel ilişkiye girilen partneri yeterince önemsememek ya da partnere karşı güven duygusu hissetmemek
 • Genel olarak fazla porno izlemekten dolayı, partnerden abartılı bir cinsel ilişki performansı beklemek
 • Cinsel ilişkinin en kısa sürede bitmesini istemek
 • Cinsel ilişkiye karşı önyargılara sahip olmak
 • Mastürbasyon bağımlısı olmak
 • Prostat enfeksiyonu
 • Hipertroit

Erken Boşalma Tedavisi Nasıldır? Erken Boşalma Tedavisi İçin Egzersizler Nelerdir?

Erkenden boşalma tedavisi, sorunun kaynaklandığı sebebe bağlı olarak belirlenmektedir. Erkenden boşalmak psikolojik bir sebepten dolayı ortaya çıkıyorsa seks konusundaki psikiyatrik terapiler etkili olabilir. Fakat fizyolojik sebepler bulunuyorsa lokal anestezik jeller ya da ağız yolu ile alınan haplar kullanılmaktadır. Ayrıca seks yaparken prezervatif kullanmak, sürtünme hissini biraz da olsa azaltacağı için erken boşalmaya engel olabilir.

Erken boşalma tedavisi için egzersizler bu sorunu tamamen gidermeyebilir. Fakat erkenden boşalma sebepleri genel olarak prostat ile alakalıysa bir çeşit idrar tutma egzersizi uygulanabilir. Kegel egzersizi olarak da bilinen bu egzersiz, idrar vücuttan atılırken kısa aralıklarla idrarı durdurarak yapılır. Bu şekilde, boşalmanın kontrolünü sağlayan kaslar güçlendirilebilir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık