1. Ana Sayfa
  2. Para Kariyer

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Bakım Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Bakım Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Evde bakım parası ve evde Bakım Maaşı
1
+ -

Başka bir kimsenin yardımı ve bakımı olmadan gündelik hayatını idame ettiremeyecek olan, tuvalet, yeme, içme, temizlik gibi kişisel bakımlarını tek başlarına gideremeyen, Sağlık Kurulu Raporunda Ağır Özürlü olarak bulunan her engelli insan için bakımı üstelenen vatandaş tarafından başvuru yapılabilir. Evde Bakım Maaşı nasıl alınır?

Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı’nın bünyesince verilen yardım ödeneği; bakıma ihtiyacı olan vatandaşların bakımının daha güzel yapılabilmesi ve bakımı üstlenen kişilerin maddi olarak desteklenebilmesi yönünden verilmektedir. 2018 yılında usulsüzlükler nedeniyle birçok kişinin evde bakım maaşı ve de engelli maaşı kesilmiştir. Bu nedenle 2019 yılında prosedürler ve şartlar çok daha ağır şekilde incelenmektedir.

Emzirme Ödeneği Süt Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı devlet tarafından engelli yakınlarına verilen birçok kişilerin bakımı daha iyi koşullarda yapabilmeleri için verilmektedir. Engelli ve bakıma muhtaç olan vatandaşların sağlıklı daha iyi yaşam kalitesine sahip olabilmeleri için verilen desteklerden yararlanmak için gerekli şartlara uyum sağlanması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alınabilmesi İçin Aranan Şartlar

evde bakım parası nasıl alınır? bakım maaşı sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır? |para kariyer

Evde bakım parası alınabilmesi için hanede kişi başına denk gelen net gelirin asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gereklidir. Hesaplama durumu yapılırken Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hesaplanmamaktadır. Bu nedenle hanede kişi başına düşen net gelirin 1219 TL’nin daha altında olması gereklidir. Bakıma muhtaç vatandaşın raporunda yüzde 50 engelli ve ağır engelli ibarelerinin yer alma zorunluluğu vardır.

Bakım Ücretleri Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bakım ücretleri başvuruları ikametgah adresine bağlı yerdeki Sosyal Hizmetler Merkezi’ne yapılmaktadır. Evde bakım parası alınabilmesi için; Bakıma muhtaç vatandaş ve hasta ile ilgilenecek olan kişilerin kimlik fotokopileri, Tam teşekküllü olarak bulunan bir devlet hastanesinden geçerli olan yüzde 50 (ağır engelli) raporu, Engelli kişiye ait olan iki vesikalık fotoğraf, Engelli kişinin varsa şayet öğrenim belgesi, Bakıma muhtaç vatandaşın kanuni vasisi var ise mahkeme kararı ile ibraz edilen belgeleri ile başvuru yapılmalıdır. Bakıcı parasının alınabilmesi için ise Sosyal Hizmetler Merkezi’nde verilen başvuru formu belgelerinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama işleminizi şifreniz ile e-devlet girişi yaparak “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranından gerçekleştirebilirsiniz.