İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Aile ve İlişkiler

Evde Beslenen Egzotik Hayvanlar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Beslenen Egzotik Hayvanlar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Evde beslenebilen egzotik hayvanlar
2
+ - 0

Evde kedi, köpek gibi alışılmış evcil hayvanlar dışında daha farklı bir dost beslemek isteyenler bu konuda küçük bir araştırma yapabilir. Evde beslenebilecek egzotik hayvanlar hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiğine, hangi egzotik hayvanları besleyebileceğinize kadar her konuyu öğrenmelisiniz. Misk kedisi, boynuzlu kurbağa, sakallı ejder gibi çok ilginç egzotik hayvanları evinizde misafir edebilirsiniz.

Egzotik Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyallik

Egzotik hayvanların pek çoğu sahiplerinin kendilerine dokunmasına izin verirken bazıları bunu hoş karşılamaz. Bukalemun gibi egzotik türleri elinize alamazsınız ya da agresif tutumla karşılaşabilirsiniz. Bazı türler de sahipleriyle oyun oynamaya, vakit geçirmeye, ilgi görmeye, kucağa alınmaya hiç tepki vermez, aksine mutlu olurlar. Buna gelincikleri örnek verebiliriz. Bu yüzden tercih edeceğiniz egzotik hayvanlarla sosyal ilişki geliştirmek istiyorsanız seçiminize dikkat etmelisiniz.

Aktivite

Bazı egzotik hayvanlar daha aktif bir yaşam sürerler. Sağlıklı bir yaşam sürmek için egzersiz yapmaya ihtiyaçları olabilir. Bazıları ise sakinliği tercih edebilir. Bu yüzden evde beslenebilecek egzotik hayvanlar hakkında doğru bilgi edinmeli ve kararınızı verirken beklentilerinizi göz önüne almalısınız.

Çocuklarla İletişim

Egzotik türlerin bazıları aşırı hareketli ve agresif yapıya sahip olduğundan, dişleri ve pençeleri bulunduğundan çocuklarla birlikte yaşamaya uygun olmaz. Bazıları da çocuklar tarafından korkutulduğu zaman ya da düzgün tutulmadığında ısırmaya, tepki göstermeye daha meyilli olurlar. Bu nedenle egzotik türlerin çocuklarla iletişimine dikkat etmelisiniz.

evde beslenen egzotik hayvanlar hakkında dikkat edilmesi gerekenler |aile ve i̇lişkiler

Harcamalar

Evinizde besleyeceğiniz egzotik türler arasından bir seçim yapacağınız zaman bütçenizi göz önüne almalısınız. Başlangıç giderleri dışında barınak, yemek, sağlık harcamaları, aksesuarların giderleri ile bütçeniz arasında bir denge olmalıdır.

Beslenme

Egzotik türlerin beslenmesi bazı hallerde sorun haline gelebilir. Çünkü bazıları için hazır satılan mamalar, yemler bulabilirken bazıları için evde taze yiyecekler hazırlamanız gerekecek. Bazı egzotik türlerin canlı yiyeceklere de ihtiyacı olabilir. Bu yüzden egzotik türlerin mama ve beslenme ihtiyaçlarını dikkate almalısınız.

Sağlık

Evde beslenebilecek egzotik hayvanlar bazen hastalık etkeni taşıyıcısı olabilir. Ailenizde yaşlılar, çocuklar gibi bağışıklık sistemi hassas bireylerin ya da alerjik yapısı olanların bulunması halinde egzotik hayvan seçiminde itinalı olmalısınız.

Barınak

Evinizde bakmayı planladığınız egzotik türler için gerekecek barınak türünü belirlemelisiniz. Serbest dolaşan türler için yeterli koruma sağlamalı, kapalı barınağa ihtiyacı olanlara da yeterli alan sağlanmalıdır.

”Singapur Hayvanat Bahçesi” adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Tıkla

Yorum Yap