Fahrenheit 451 2018 Film İncelemesi

Fahrenheit 451 2018 Film İncelemesi

Fahrenheit 451, günümüz distopik yapıtlarının başta gelen filmlerinden biri sayılmaktadır. 1951 yılında Ray Bradbury tarafından yazılmıştır. İçeriğinde distopik yanında sembolik yapısıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Kurgumuz yakın gelecek başlığı altında incelenmektedir. Devlet vatandaşlarına karşı ne kadar iyi şey bilirse o kadar iyi olur mottosuyla yaklaşıyor. Bilgi, devletler için bir tehlike olarak kabul ediliyor. İnternet üzerinden ve yapay zeka yoluyla bilgiye dair ne varsa kontrol altına alınıyor. Bu sistemin en temel kolu da itfaiyeciler. İtfaiyeciler bugünkü anlamından sıyrılıp devletin kontrol mekanizma göreviyle karşımıza çıkıyorlar. Michael B. Jordan, Michael Shannon ve Sofıa Boutella başrolleri paylaşmaktadır. Ramin Bahrani tarafından 2018 yılında yeni bir kurgu ile yeniden çekilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Pıxar’ın Göz Bebeği: Toy Story Serisi Ve Dördüncü Film

Film Konusu

Film de itfaiyecilerin bugünkü anlamından sıyrılıp nasıl ‘bilgiyi ve bilgiye ulaşım sağlanacak tüm kanalları yakmaya evirildiği’ konu edilmiştir. Gelecek zamanda işlerin bugünkünden nasıl sıyrıldığını ve devletlerin elindeki bu gücü kullanıp, kendi güçlerini nasıl kurduğu anlatılmaktadır. Devlet halka yalnızca kendi dayatmaları yoluyla hüküm sürmekte ve bu amaç için itfaiye teşkilatını kullanmakta distopik bir kurguyla sunulmaktadır.

 

Fahrenheit 451 Olay Örgüsü

Filmde devlet yakın gelecek bir zamanda bilgiyi bir tehdit olarak görmektedir. Bundan dolayı da bilgi kaynaklarına ulaşılabilecek tüm kaynakları yok etmek için uğraşmaktadır. Bu görevi gerçekleştirmek amacıyla da itfaiye teşkilatını kullanmaktadır. İtfaiye teşkilatının tek görevi bilgi kaynağını elinde bulunduran ‘yılanlar’ adını verdikleri insanları bulmak ve bu kaynakları yok etmektir.

Kahramanımız da bu yok edici insanlardan birisidir. Teşkilatta önemli bir konumda ve başarılıdır. Tek bildiği ateş yoluyla bilgi kaynaklarını yok etmektir. Devletin insanlara ezberlettiği mutluluk ve huzur safsatasını destekler vaziyettedir. Devlet verdiği ilaçlar yoluyla aynı zamanda hafızayı takip etmekte ve inandırıcılığını bir şekilde arttırmaktadır.

Kahramanımız Clarisse ile tanışınca işler değişmeye başlıyor. Clarisse onun bu sistemi sorgulamasına ve taraf değiştirmesine neden oluyor. Yapılan bir baskında büyük bir kütüphane ele geçiriliyor ve burada bulunan kadın “Omris” diyerek kitaplarla birlikte kendini yakıyor. Özellikle bu sahneden sonra kahramanımız kızın peşine düşüyor ve sorgulama sürecine düşüyor.

Clarisse onu Omrisi elinde bulunduran insanlarla tanıştırıyor ve birlikte bilgiyi kurtarmanın yolu olarak gördükleri kuşu kurtarmak için uğraşıyorlar. Bu sırada gerçekler gün yüzüne çıkıyor ve teşkilat Guy’ın peşine düşüyor. Yüzbaşı bazı sahnelerde anlamlı yazılar yazsa da sonunda oğlu gibi gördüğü Guy’ı yakıyor. Guy Montag her şeye rağmen bilginin kaynağı omrisi serbest bırakmayı başarıyor.

 

Fahrenheit 451 2018 Film İncelemesi

Fahrenheit 451 Film Eleştirileri

 

 

Fahrenheit 451, öncelikle 2018 yapımı kurgusu pek çok yönden kitapla ayrılmaktadır. Bu da karakterlerin derinlikten yoksun ve havada kalmış tavırlarını bir nevi açıklıyor. Kitapta kendi halinde yaşayan bir memur olan baş kahramanımıza yeni kurguda büyük sorumluluklar yüklenmiş. Halkın kahramanı niteliğinde bir karakter yaratılmaya çalışılmış fakat bunu elde edememişler.

Bunun yanı sıra kurguda pek çok ana değişiklik yapılmış. Filmde bariz bir şekilde 1984 kitabına yapılmış benzetmeler mevcut. Kadın karakterimize 1984’deki Julia karakterinin asi ve uçuk tavrı eklenmeye çalışılmış, kitaptaki masum kızımızın karakteri de bundan kaynaklı havada kalmış. Yine aynı şekilde 1984 kitabının kurgusunda kullanılan tele ekranlar Yuxie adıyla bu kurguda da karşımıza çıkıyor. Güzel bir kurguya dönüştürülmüş olmak istese dahi temellendirmeleri havada kaldığı için izleyici için bir şölene ne yazık ki varamıyor.

Guy Montag ve Clarisse arasındaki aşk çok kaba ve temelsiz olarak verilmiş. Montag’in taraf değiştirmesi bir yandan buna bağlanmış olsa bile bu konuda bir netlik yakalanamamış. Montag karakteri damlaları bıraktıktan sonra babasını hatırlıyor, taraf değiştirmesine bu da tam bir etken olmamış gibi bir yansıtma mevcut.

Yüzbaşı Betty ve Montag arasında kurmak istedikleri bağda tam anlamıyla izleyiciye o hissi tattıramadı. Yüzbaşı Betty’e 1984 vari yazılar yazdırıldı fakat kurgu sonunda bu da çok muallakta bitirilmiş. Gerçekleri bir anlamda bilen yüzbaşı sonunda Montag’i yakmaktan geri durmuyor.

Fahrenheit 451, 2018 yapımı bir film olmasına rağmen ateşin canlandırıldığı kısımlar oldukça vasat altı kalmış bir vaziyettedir. Kaliteli oyuncular bulunmasına rağmen kalitesiz bir kurguda beklenilenin altında bir performans ortaya çıkmıştır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık