1. Ana Sayfa
  2. Dini Bilgiler

Farklı Kültürlerden Değişik Batıl İnançlar

Farklı Kültürlerden Değişik Batıl İnançlar
2

Batıl inançlar, mantıksal bir temele dayanmayan kimi zaman dini öğelerle özleştirilen bazı davranışlara denir.  Farklı kültürlerde bu sözleri söylemek, bu davranışları yapmak veya yapmamak sayesinde kötülüklerden korunulduğuna inanılır.  Batıl inançların kökeninin çok eski dinlere ve halklara ait olduğu söylenir.  Ancak sizin nazardan korunmak için yaptığınız bir şey, farklı bir kültürde nazarı çağırmak anlamına gelebilir. İşte bu nedenle batıl inançlara güvenmemek gerektiği söylenebilir.

Genel olarak bu inançların paganizm inancından geldiği düşünülmektedir. Paganizm, kökenlerini doğadan alan dinlere verilen isimdir. Çok eski çağlarda inanılan bu dinler zaman geçtikçe etkisini kaybetmiş ve batıl inançlara dönüşmüşlerdir. Tüm bunların yanı sıra yeniçağların getirmiş olduğu yeni batıl inançlar da bulunmaktadır.

Türkiye’de Batıl İnançlar

fikirsiz-farkli-kulturlerden-degisik-batil-inanclar

Türkiye’de görülen batıl inançlar üzerinde dinlerin etkisi oldukça fazladır. Anadolu’da halkın kuraklık olduğu zamanlarda yağmur duası okumaları buna örnektir.  Peki, ülkemizdeki batıl inançlar ve bunların nedenleri nedir? Kara kedi görmek uğursuzluk getirildiğine inanılması ve bu kara kedi nefreti Ortaçağ’da İngiltere’de başlayıp ülkemize kadar gelmiş. Tahtaya vurmanın ise ruhların ve kötü cinlerin kovmak amacıyla yapıldığı söylenmektedir.

Ülkemizde en yaygın olan batıl inanç İslam dininin de etkisiyle elbette ki nazardır. Nazar değmesi, nazardan korunmak için nazar boncuğu kullanmak, renkli gözlü kişilerin nazar değdirdiğine inanmak kültürümüzde çok eskiden beri var olan inançlardandır. Aslında buradaki gözle yani bakışla ruhun bütünleşmesidir. Eskiden insanlar kendilerinin yansıtan sulardan, aynalardan hep korkmuşlardır. Bu nedenle Sümerler zamanından başlayarak gözdeki kendi yansımalarını görünce de korkmaya başlamışlardır. Nazardan korunmak onu geri göndermek amacıyla camdan mavi bir göz şeklinde boncuklar yapmışlardır.

Hala nedenlerinin bilinmediği ancak herkes tarafından benimsenmiş hala inanılan batıl inançlarımız da bulunmaktadır. Dört yapraklı yonca şans getirir, avucun kaşınıyorsa para gelecek demektir, kulağınız çınlıyorsa birisi sizin hakkında konuşuyor demektir, gözünün dalması misafirin geleceğine işarettir, giden kişinin arkasından su dökmek o kişinin tez dönmesini sağlar gibi batıl inançlarımız vardır.

Çin’de Batıl İnançlar

fikirsiz-farkli-kulturlerden-degisik-batil-inanclar

Çin’de dört rakamı ölüm ile aynı okunuşa sahiptir. Bu nedenle dört rakamı uğursuzluk olarak bilinir ve dört rakamını özellikle asansörlerde kullanmamaya özen gösterirler. Çinliler hamileliğe oldukça önem verirler. Hamile kadının karnının okşanmasının çoğu ilerde şımarık yapacağına inanırlar. Ayrıca hamilelik kesinleştikten sonra kötü ruhlardan korunmak amacıyla aileleri dışında kimseye söylememeye özen gösterirler. Hamile kadının yatağının yerini değiştirmemek, yatağın altında bıçak bulundurmak gibi batıl inançlar da yine kötü ruhlardan kaçınmak içindir.

Çin’de ölülülere de derin bir saygı duyulmaktadır. Onları korumak için de çeşitli inançları vardır. Cesetlere kırmızı giydirmezler çünkü bu sayede ölünün hayalete dönüşeceğine inanırlar. Ölüye olan saygı ve sevgilerini göstermek amacıyla ağlamak ve ağıt yakmak gelenekleridir. Eğer ölen kişi geride bir servet bırakmışsa bu ağlamalar daha şiddetli ve yüksek sesle yapılır.

Japonya’da Batıl İnançlar

fikirsiz-farkli-kulturlerden-degisik-batil-inanclar

Japon kültüründe en çok kedilerin şans getirildiğine inanılmaktadır. Evinizde, iş yerinizde kedi beslemek veya biblosunu bulundurmak size şans getirirmiş. Bebeklerin yüksek sesle ağlamasının bebeğin kötü ruhları kovduğuna inanılırmış. Yani bebek ne kadar yüksek sesle ağlarsa kötü ruhlardan uzak sağlıklı bir yaşam geçirirmiş. Bizim ülkemiz de dâhil olmak üzere pek çok ülkede uğursuz sayılan siyah kedi, Japonya’da böyle değildir.

Bunun nedeni ise siyah rengin Japonya’da mükemmelliği ve asaleti temsil etmesidir. Japonya’da insanlar uyurken yönlerini Kuzey’e çevirmekten kaçınırlar. Çünkü ölüler de Kuzey’e doğru yatmaktadır.  Cenaze arabasını görünce başparmağını gizlemek, gece tırnak kesilince ailen öldüğünde onların yanında olamayacağına inanmak gibi davranışlar da Japonlar arasında batıl inançlar olarak geçer.

Rusya’da Batıl İnançlar

fikirsiz-farkli-kulturlerden-degisik-batil-inanclar

Rusya’da gece ıslık çalınması bizdeki şeytan çağırma inancından oldukça farklıdır. Gece ıslık çalmanın fakirliği çağırdığına inanılır. Arabanıza kuş pislemesi ise zenginliğin habercisidir. Kapının eşiğinde vedalaşmanın uğursuzluk getireceğine inanılır. Ayrıca Ruslar selamlaşırken üç kez öpüşmeyi tercih ederler. Çünkü inançlarına göre Tanrı üç rakamını sevmektedir.

Eğer yere tuz dökülmüşse bunun kötü olayların habercisi olduğuna inanılır ve çözüm olarak tuzun üstüne şeker döküp öyle temizlerler. İlişkilerinde de çeşitli batıl inançlar kullanan Ruslar, sevgililerine asla sarı bir çiçek vermezler. Bu onlar için aldatmanın sembolüdür ve olumsuzlukları çağırır. Yemek masasından çatal düşmesi kadın, kaşık düşmesi ise erkek misafir olarak yorumlanır.

Hindistan’da Batıl İnançlar

fikirsiz-farkli-kulturlerden-degisik-batil-inanclar

Pek çok dine ev sahipliği yapan Hindistan’da bu dinlerin de etkisiyle oldukça fazla batıl inançlar bulunmaktadır. Yeni doğan erkek bebekler yüksek bir yerden atılır. Bunun bebeğe iyilik ve sağlık getireceğine inanılır. Ülkenin dört bir yanında süsleme amacıyla kadife çiçeği kullanılmasının sebebi bu çiçeğin kendilerine mutluluk, huzur ve iyi şans getirdiklerine inanırlar.

Birbirlerine renkli tozlar atarak eğlendikleri festivalleri Holi Fest’ in amacı insanların eğlenmesiyle kötü enerjilerin atılmasını sağlamaktır. Hint düğünlerinde evlenen çiftler için kutsal bir ateş yakılır. Gelin ve damat bu ateşin etrafında tam dört kere döndükten sonra sandalyelere koşarlar ve ilk kim oturursa evde sözü geçecek kişinin o olduğuna inanılırmış.

Kutsal gördükleri Ganj Nehrinde yıkanmanın kendilerinin kötü ruhlardan uzak tutacağına ve tüm günahlarından arınacaklarına inanıyorlar. Bu nedenle de ölülerini yaktıktan sonra küllerini buraya savururlar.

İngiltere’nin Batıl İnançları

fikirsiz-farkli-kulturlerden-degisik-batil-inanclar

İngiltere’de Romalılardan kalma pek çok batıl inanç bulunmaktadır. Tuz dökmek pek çok Avrupa ülkesinde kötü şans olarak yorumlanır İngiltere de bu ülkeler arasındadır. Kötülüklerden korunmak için tuzu sağ el ile alıp sol omuzdan aşağı dökmek gerektiğine inanırlar.  Yine kötü şans getirdiğine inandıkları için yeni aldıkları ayakkabıları masanın üzerine koymaktan kaçınırlar.

Çoğu ülkede olduğu gibi burada da 13 sayısı uğursuz sayılıyor. Her ayın 13’ü onlar için uğursuz hele Cuma gününe denk gelirse bundan çok korkuyorlar. Bu sayının uğursuzluğu İskandinav Mitolojisinde bile yer almaktadır. Ayrıca Son Akşam Yemeğinde 13 kişinin olması ve bu yemekten sonra İsa’nın çarmıha gerilmesi üzerine İngilizler akşam yemeklerinde 13 kişi olurlarsa içlerinden birinin başına bir şey geleceğini düşünürler. Pek çok olaya dayandırılan 13 sayısı özellikle asansörlerde kullanılmaktan kaçınılan bir sayıdır.

Bizde de olan bir batıl inanç da merdivenin altından geçmenin kötü şans getirdiğine inanılması. Bu inancın altında pek çok neden yatmaktadır. Eskiden insanların darağacına giderken merdivenin altından geçmeleri insanlara hep ölümü hatırlattığı için kötü olarak ifade edilir.

Diğer bir neden ise duvara yaslı olan merdivenlerin bir üçgen oluşturmasıdır. Bu üçgen Mısır Piramitlerinin gücünü anımsattığı ve kutsal üçgenin içinden geçiyor olmak insanlara kötüyü çağırmak gibi gelmiştir.  Pek çoğunun tarihi bir anlamı olsa bile batıl inançlar hala tam anlamıyla güvenilir ve kesin bilgiler içermediğini unutmamak gerekir.

 

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Her kültürün başka inançları olabiliyor batıl inanç gibi

  2. Dünyadaki diğer ülkerinde bu kadar ilginç batıl inançları olabileceğini düşünmemiştim. Demek ki inanç söz konusunu olunca bu tarz ilginç fikirler ortaya çıkabiliyor. Biz de hayretle okuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir