in

Fitness ile Beslenme İlişkisinin İncelikleri

Fitness ile Beslenme İlişkisinin İncelikleri
Fitness ile Beslenme İlişkisinin İncelikleri

2008 yılının ortalarında Türkiye ve özellikle İstanbul sınırları içinde en hızlı büyüyen sektörlerden biri olma şansını yakalayan fitness salonları, dönemin genç nesli tarafından hızlıca benimsenmiş ve 11 yıllık bir serüvene dönüşmüştür. Elbette her yeni sektörde olduğu gibi başlangıçta bir çok hata ve yanlış uygulamayı da beraberinde getirse de, sportif faaliyetlere pek yatkınlığı olmayan ülkemiz insanlarına spor yapma bilincini yerleştirmesi  bile bu hata ve yanlışları şimdilik gölgede bırakmayı başarmıştır. Yazıda bahsedeceğimiz konu ise bu hata ve yanlış uygulamalardan en çok karşılaşılan “beslenme” olacak.

Beslenme Gerçekten Nedir? 

Beslenme, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için her gün tüketmemiz gereken yiyecek ve içecekler bütününden oluşur. Ancak bu basit tanımı biraz daha teknik hale getirirsek; bir insanın gün içerisinde metabolik ve fiziksel faaliyetlerinin tümünü devam ettirebilmesi için gerekli enerji miktarını yiyecek ve içeceklerden sağlamasına beslenme denir diyebiliriz.

Her insanın bazal metabolizması, yani vücudunun fonksiyonlarını sorunsuz devam ettirebilmesi için gerekli olan kalori ihtiyacı farklıdır. Bu ihtiyaç; cinsiyete, yaşa, kiloya, boya, metabolizma hızına ve hatta yeme-içme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir. 

Garantili Zayıflatan 9 Bitkisel Çay

Fitness ve Beslenme Yanlışlarımız 

Ne yazık ki spor salonlarına harcanan para, enerji ve en önemlisi zaman, genellikle beslenme yanlışlarıyla sürdürülebilirliğini kaybediyor. Bu sporu tercih eden bireylerimiz genellikle kilo vermek amacıyla bu harcamaları yapar. Ancak görülen en yaygın hatalardan birini yapanlarda genelde bu bireyler olmaktadır. Bu hatanın ismi yemek yememek. İnsanların düşündüğünün aksine yemek yememek kilo vermeyi sağlamayacağı gibi bir çok sağlık problemini de yanında getirecektir. Dengeli beslenme ise sizi başarıya götüren en önemli adımlardan biri olacaktır.

Diğer bir yanlış ise, “haftada 2-6 gün arası spor yapıyorum, yani her şeyi yiyebilirim.” düşüncesiyle başlıyor. Bu düşünce çoğu zaman spor yapılmasına rağmen kilo alma eğilimi görülmesine sebep oluyor. Bu da; para, enerji ve zamanı verimli kullanamamak anlamına gelirken yavaşça bu sporun terkedilmesine sebep olan en büyük etkenlerden birini oluşturuyor.

Fitness ve Beslenme İlişkimizi Nasıl Yönetmeliyiz?

Bir yerlerde yanlış yaptığını farkeden bireyler doğru soruları sormaya başladığı zaman piramidin tepesindeki soruya ulaşmayı başarıyor. Fitness yaparken nasıl beslenmeliyim? Sorunun tek ve doğrudan bir yanıtı ne yazık ki bulunmuyor. Çünkü, haftada kaç gün spor yapıldığı, gün içerisinde ne kadar hareket edildiği, vücut ölçülerinin bazal metabolizmayı ne kadar harekete geçirdiği gibi önemli parametrelerin takip edilmesi gerekiyor.

Genel hatlarıyla ise kilo vermek isteyen fitness severlerin, 3 hafif ana öğününü, 2 adet vitamin, mineral gibi vücudun destek deposu olan bileşenleri içeren ara öğün ile dengeli bir şekilde götürmesi gerekmektedir. Bu öğünleri ve öğünlerin içeriğini de yenilen besinleri tanıyarak zaman içerisinde öğrenmek yapılacak en doğru hareketlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

İyi Evlilikler Niçin Kötüye Gider

İyi Evlilikler Niçin Kötüye Gider?

Hassas Ciltlerin Kullanması gereken ürünler

Hassas Cildiniz mi Var Bu Önerilere Kulak Asın