in

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Önemli mi?

Folik asit, B vitamini grubuna üyedir ve DNA sentezi ve hücresel bölünmesi süreçlerinde önemli bir yer alan vitamindir. Folik asit birçok yerde B12 vitaminiyle birlikte görev almaktadır. Folik asitin gebelikte bebek gelişim açısından ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli yeri vardır. Ayrıca folik asit eksikliği halinde depresyona da yol açtığı bilinmektedir. Folik asit kullanımı kalp krizi, bunama ve felç gibi hastalıklardan korumaktadır. Hamilelikte ve hatta hamilelikten önce folik asit kullanımı gebeliğin daha kolay geçmesini ve bebeğin gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle hamileliğin  ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artmaktadır. Folik asit kullanımı beyin ve omurilik merkezli doğum kusurlarını önlemektedir.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Folik asit ve B12 vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmiyorsa vücut tarafından eksiklik hissedilmektedir. Böbrek veya karaciğerle ilgili yaşanan bir rahatsızlık yüzünden sık idrara çıkma durumu da folik asit kaybına neden olmaktadır.  Kanser, kan veya dolaşımla ilgili hastalıklar da folik asit seviyelerinde ciddi oranlarda düşüşe neden olacaktır.

FOLİK ASİT BULUNAN YİYECEKLER

Turunçgiller: Portakal yüksek oranda folat içermektedir. Yani folik asit yönünden zengin bir meyvedir.

Mercimek: Folat açısından en zengin yiyeceklerden biri de mercimektir. Kuru mercimeği pişirmeden önce ıslatmaya gerek yoktur. Diğer bakliyatlarla karıştırıldığında pişmesi daha kolay olacaktır.

Kuru Fasulye: Günümüzün vazgeçilmezi yemeği olan kuru fasulye yüksek oranda folat içermektedir ancak kuru fasulye pişirilmeden önce ıslatılmalıdır.

Ay Çekirdeği: Bir avuç yenen ay çekirdeği de yüksek oranda folik asit içermektedir.

Brokoli: Brokoli günlük folik asit ihtiyacının dörtte birini karşılamaktadır. Besin açısından oldukça zengin olan brokoli lif, kalsiyum ve demir kaynağıdır.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çörek Otunun Hiç Bilmediğiniz 28 Faydası