in

Geleceğin Meslekleri, Meslek Seçimi Yaparken Bu 10 Mesleği Mutlaka İnceleyin

Her döneme hakim olan; her dönemin ihtiyaçlarına cevap veren ve bu ihtiyaçlar için kalıcı ve güncel çözümler üreten belirli meslekler bulunmaktadır. Geleceğimizi şekillendiren bu meslekler, geleceğin meslekleri olarak adlandırılırlar.3D Üretim Mühendisi

#1 3D Üretim Mühendisi

Ülkemizde ve dünyada son dönemin en önemli buluşları arasında olan 3d yazıcı teknolojisi, gelişimi ile birlikte yeni bir meslek dalının yıldızının parlamasını sağlamıştır. 3d üretim mühendisi ismi verilen, 3d yazıcılar ile ürünler üretim yapılan iş alanında oldukça büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Grafik tasarım ve üretimi detaylarıyla öğrenen mühendis adayları yiyecek, içecek, giyecek ve hatta canlı organizmalar da geliştiriyorlar.

  #2 Yapay Zeka Mühendisi / Eğitmeni

  Günümüzün ve geleceğin en önemli ikinci mesleği yapay zeka mühendisliği ve yapay zeka eğitmenliğidir. Makineler üzerine uygulanan programlar sonucunda, makinelerin karar verme ve seçim yapma yeteneklerinin geliştirilmesini sağlayan bu çalışma alanı, sadece bugün değil; gelecekte de tüm dünyayı etkisi altına alacak gibi görünüyor.

   #3 Biyoteknolog

   İnsan yaşamının çok daha sağlıklı ve uzun sürmesini sağlamak amacıyla genetik çalışmalar yürüten biyoteknoloji alanı, bu alanda çalışan biyoteknologların da geleceğin meslekleri listesinde yer almasını sağlamaktadır. DNA ve RNA üzerine çalışmaların yürütüldüğü alanda, DNA programcılığı gibi önemli alanlarda çalışmalar yapılmaktadır.

    #4 Veri Analisti

    Veri, bugünün ve geleceğin en önemli kaynağıdır. Veri analistleri ise elde bulunan verileri, teknoloji yardımı ile inceleyen, analiz eden, yeni veriler ortaya çıkaran ve yorumlayan kişilerdir. Veri analistliği de geleceğin meslekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü öğrenilen ve depolanan tüm bilgiler bugünün ve geleceğin verilerini oluşturmaktadır.

     #5 Endüstriyel Tasarım Mühendisi

     Endüstriyel tasarım mühendisleri, hayatımızın her alanında kullanılan her türlü nesnenin ergonomik ve daha sağlıklı şekilde kullanılmasını amaçlayarak; yeni ürün ve teknolojiler üreten kişilerdir. Tasarımın ve kişiselliğin önemli hale geldiği günümüzde de bu alan çalışanları geleceğe hitap etmekte ısrarcı görünüyorlar. 

      #6 Drone Pilotu

      Ülkemizde ve dünyada çok ses getirdiği açıkça belli olan drone teknolojisi, ulusal ve uluslar arası alanda iş bulmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri, hem eğlenceli hem de teknik alt yapıya sahip olan bir meslektir. Drone pilotluğu, yalnızca şimdinin değil; geleceğin de kilit meslekleri arasında olacağını açıkça ortaya koymaktadır. Askeri, sosyal ve teknik alanlarda kaydedilen başarılı çalışmalar, bu durumun en önemli kanıtıdır.

       #7 Kişisel Gizlilik Danışmanı

       Hemen hepimiz sosyal medyanın ve bu medyanın oluşturduğu paylaşım kültürünün olumsuz etkilerinden rahatsız olmuyor muyuz? Günümüzde çok yaygın olmasa da geleceğin önemli meslekleri arasında yerini alacak önemli bir alan oluşmaya başladı bile: Kişisel Gizlilik Danışmanlığı. Alana hakim olan ana disiplin, kişisel verilerin korunmasını ve paylaşımının ancak ve ancak sahibine ait olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Yakında bu alanda çalışan bir danışmana ihtiyaç duyacak gibiyiz.

        #8 Enerji Sistemleri Mühendisi

        Evrenimiz bir enerji döngüsü ile hayatta kalmaktadır. Çevremizi oluşturan doğal dengenin daha az tahrip olması ve enerji kaynaklarından daha fazla kazanım elde edebilmemiz için enerji sistemleri mühendisi ünvanında çalışan uzmanlara ihtiyaç duyacağız. Çünkü şu an kullandığımız enerji kaynakları yakında yok olacak ve doğal enerji türlerine yönelmek zorunda kalacağız. Bu da çalışma alanını tüm hayatımızın oluşturduğu bu yeni mesleğin geleceğin mesleği olmasını sağlayacak.

         #9 Teknik Etik Danışmanı / Uzmanı

         Teknik etik uzmanları, bilimsel araştırmaların ve teknolojilerin hakkaniyet çerçevesinde, başkalarının haklarına müdahil olmayacak şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla kişi ve kurumlara danışmanlık vermektedir. Bu kişiler, bilimsel etik ve ahlakın çevrelediği kültürel değerleri, insanlara öğretmeyi amaçlamaktadır. Teknolojinin ve bilimin son hızla geliştiği günümüzde, teknik etik danışmanlığı da geleceğin meslekleri arasında kendisine yer bulmaktadır.

          #10 Finansal Koç

          Online alışveriş ve çevrim içi para kazanma yöntemlerinin hızla ilerlediği günümüzde, birçok işlem bitcoin hesapları üzerinden yapılmaya başlandı bile. Finansal koçlar ise kişi ve kurumların finansal hareketlerini kontrol ederek; kişi ve kurumların daha sistemli bir şekilde kazanç elde etmelerini amaçlamakta iken; bu yönüyle geleceğin meslekleri olma yolunda ilerlemektedir.

           Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

           Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

           One Ping

           1. Pingback:

           Bir cevap yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

           Loading…

           0

           26 Nisan da Vizyona Girecek olan Nebula, Yerli Dram Filmleri Arasında Adını Sıkça Bahsettirecek

           SMA Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?