in

GLUTEN VE GLUTEN HASSASİYETİ NEDİR, GLUTEN DİYETİ GEREKLİ MİDİR?

Gluten, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda tanenin güçlü olmasını sağlayan adeta iskele görevi gören bir proteindir. Gliadin ve glutenin olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır ve bu iki kısım buğdayın kalitesini belirlemektedir.  Gıdalarda bağlayıcı ve kıvam arttırıcı etkisi bulunmaktadır ve ekmek, makarna, bulgur gibi pek çok hamur işinde gluten yer almaktadır. Hamur yapıldığında esneklik glutenden kaynaklanmaktadır. Çünkü gluten aynı zamanda elastik bir proteindir ve su ile temas ettiğinde hamurun yumuşak, elastik kıvamı elde edilmiş olur. Ayrıca maya eklenmesi ile başlayan fermantasyon esnasında oluşan karbondioksiti tutar, ekmeğin kabarmasını ve gözenekli yapı oluşmasını sağlamaktadır.

Ancak bitkisel kaynaklı olan bu protein bazı kişilerde sindirim sorunları, cilt problemleri ve halsizlik gibi bir takım rahatsızlıklara yol açabilir. Bu durumu gluten hassasiyeti olarak isimlendiririz. Gluten hassasiyeti olan kişiler gluten içeren gıdalar tükettiklerinde ileri zamanlarda çölyak hastalığına yakalanabilirler. Araştırmalar sonucunda gluten hassasiyeti olan her insanın çölyak hastası olmayacağı saptanmıştır. Lakin bu kişilerin gluten içeren besinlerden uzak durması ve önlem alması gerekmektedir.

Buğday yapısında elzem olarak belirli miktarda gluten bulunmalıdır. Bu bahsedildiği üzere buğdayın iskele yapısını oluşturmaktadır. Lakin değişen dünyamızda buğdayın yapısıda değiştiği için haliyle buğdaydaki gluten oranı da yüksek ölçüde artmıştır.

Neler Yapılabilir?

Herhangi bir hastalık olmadığı müddetçe doktor kontrolü olmadan gluten diyeti yapılmamalıdır. Gluten ile beraber aynı zamanda karbonhidrat diyeti de yapıldığı için bu zamanla ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde de getirebilir.

Kendi öz tohumlarımızı kullanarak hem sağlığımıza hem de ülkemize destek olabiliriz. Siyez buğdayı bunlara örnek verilebilir.

Gluten hassasiyeti olan kişiler ise içerisinde gluten olmayan özel hazırlanmış ürünleri tercih edebilirler.

Gluten İçeren ve İçermeyen Besinler

Makarna, arpa, çavdar, buğday, unlu gıdalar, irmik, hazır sos ve paketli gıdaların çoğunda glutene rastlarız.

Glutensiz besinlere örnek olarak meyve ve sebzeler, kırmızı ve beyaz et, balıklar ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, pirinç, patates verilebilir.

Glutensiz besinleri hazırlarken dikkat etmemiz gereken son nokta ise; gluten içeren besinlerle temas eden tahta kaşık, bıçak gibi malzemelerin glutensiz besinlerle asla temas etmemesidir. Ufak bir bulaşıda dahi kişi için sorun meydana getirebilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir Gökyüzü Hayal Et

CrossFit Sporu Nedir ve Kimler Yapabilir