1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat

Gogol – Ölü Canlar Kitap Konusu

Gogol – Ölü Canlar Kitap Konusu
gogol ölü canlar adlı kitap konusu
0

Ölü Canlar Kitap Konusu

Rus yazar Gogol, esasında 3 cilt olarak tasarladığı eserini aldığı tepkiler sebebi ile sadece bir cilt olarak yayınlamakla yetinmiştir. Bu cilt bile geniş bir yankı uyandırmıştır.

19. Yüzyılın Ruslarına tam anlamı ile bir eleştiri yağmuru niteliğindedir. Eserin yazılış amacı ise tam bir vatansever olan Gogol’ un ülkesinde yaşanan bütün sahtekarlıkları ve düzensizlikleri ortaya sererek; daha düzgün bir Rus halkı, daha ileri seviyede yaşam tarzı olan bir ülkeye sahip olmak amacıdır.

Ölü Canlar’ da tam anlamı ile realist bir dil kullanılarak Rus yaşam tarzı gerçek betimlemeler ile fevkalade anlatılmıştır. Kitabı okurken baştan sona bütün ortamı rahatlıkla hayal edebilecek bilgiye sahip olmanız mümkün.

Bu Yazıda Neler Var

Ölü Canlar Karakterleri

Pavel İvanovich Chichikov: baş kahramandır. Herkesin sevdiği, ilgi duyduğu, sempatik kişiliğinin yanında tam bir sahtekardır.

Korobochka Anne : yaşlı, tertemiz niyetli bir kadındır. Yaşına rağmen sahibi olduğu toprakları ve malikaneyi çok iyi şekilde yönetir.

Manilov: Pavel ‘in iş yaptığı toprak sahiplerinden sadece birisidir. Kendi halinde hayat süren bir adamdır.

Nozdryev : bir başka toprak sahibidir. Yalancı, düzenbaz, ayyaşın biridir.

Plevshkin: cimri mi cimri diğer toprak sahibidir.

Selifah, Petrushka : Pavel’ in hizmetçileridir.

Ölü Canlar Kitap Konusu

Pavel Ivanovich, feodal sistem ile yönetilen Rusya’ da her toprak sahibinin kendi malı sayılan köleleri satın alan bir adamdır. Ancak işin tuhafı o çalışan ya da iyi iş bilen kölelere değil ölü kölelere taliptir.

O dönemin kurallarına göre, her toprak sahibi kendi toprağında kaç kişi yaşıyorsa ona göre vergilendirilmektedir. Işte bu yüzden Pavel karış karış dolaştığı yerlerdeki ölü kölelerin, ölüm belgelerini satın alır. Bu sayede ortada olmayan bir mülkü rehin almış olur ve bundan kazanç sağlar. Tabi iş yaptığı toprak sahipleri de hallerinden oldukça memnundurlar.

Işte kitapta, Pavel İvanovich Chichikov bu sahtekar oyununu düzenlemek üzere son gittiği kasabada oldukça değişik ve renkli olaylar yaşadığı ve çok fazla ölü can topladıktan sonra, yakayı ele verdiği anlatılmaktadır.

Gogol’un Ölü Canlar kitabı, baştan sona akıcı bir dille yazılmış ve okuyucusunun dikkatini kendisi üzerinde toplamayı başarmıştır.

Yorum Yap