Google Bert Nedir?

Google Bert Nedir?

Google Bert nedir sorusuna en genel anlamıyla; Google’ın arama sorgularının anlamını en alakalı sonuçlarla eşleştirmeye yönelik geliştirdiği en son teknoloji alt yapısı cevabı verilebilir. Arama yapanların neleri aradığını ve yönlendirilecek içeriğin ihtiyaçlara ne kadar uygun olduğunu anlamak için yapay zekayı kullanan Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) adında bir teknik kullanır.

Google BERT tam anlamıyla kullanıma sunulduğunda, sorgular çok daha ayrıntılı olarak değerlendirilecek ve daha önce gözden kaçmış olabilecek nüanslar ortaya çıkarılacaktır. Bu da her aramanızda daha farklı sonuçlar alabileceğiniz anlamına geldiği gibi derin bir sonuç da ortaya çıkarır.

Şu anda uzmanlar, Bert’in Google ranking arama sorgularının %10’u için geçerli olduğunu düşünüyor ki bu hala çok büyük bir değerde bir arama etkinliğidir.

Google, sık sık Bert algoritması ilgili olarak büyük güncellemeler yapar. Aslında Google, ana algoritmasının bir parçası olarak Bert’i tanıtmadan önce, açık kaynaklı bir sinir ağı olarak piyasaya sürülmüştü. Bu, teknik bilgi birikimine sahip herkesin, kendi son teknoloji soru cevaplama sistemini eğitmek için kodu kullanabileceği anlamına geliyordu.

Google Bert Nasıl Çalışır?


Google Bert nedir? Geçmiş yıllarda, Google karmaşık ve konuşmaya dayalı aramaları anlamada her zaman çok iyi olmamıştı. Ve Google’a göre, ‘insanlar genellikle anlayacağımızı düşündükleri ama aslında doğal olarak bir soru soracakları gibi olmayan sözcük dizilerini yazıyorlar’. Dolayısıyla, makine öğrenimi ve doğal dil işleme tekniği ile Google Bert, bir sorgudaki bir kelimenin tam bağlam sonuçlarını tarar ve işler. Tek seferde her kelimeye odaklanmak yerine, ondan önce ve sonra gelen kelimeleri gözden geçirir.

Anahtar Kelimenin Önemi

Neyin kaliteli ve alakalı içerik olduğuna karar vermek, Google’ın bir süredir odaklandığı bir konudur. Google, 2013 yılında ana algoritmasını yeniledi ve bunu Hummingbird olarak adlandırdı. Bundan önce, Google’ın bir sayfanın anahtar kelime ile alakalı bulunup bulunmadığına ilişkin puanı, büyük ölçüde anahtar kelimenin ne kadar iyi optimize edildiğiyle ölçülüyordu.

Anahtar kelimeleri, başlıklar, başlık etiketleri ve içeriğin esas öğeleri gibi önemli sayfa içi öğeleri eklerseniz, yüksek puan alırsınız. Bununla birlikte, Hummingbird’ün ana hedeflerinden biri, bir kelimeyi oluşturan karakter dizisinden ziyade, anahtar kelimelerin anlamını ve diğer konularla nasıl ilişkili olduklarını daha iyi anlayarak satırlardan nesnelere ulaşmaktı.

2015 yılında Google, Hummingbird’ün ilk yeni yapay zekalı alt algoritması olan RankBrain tanıttı. RankBrain, bir anahtar kelimenin arkasındaki kullanıcı niyetini daha iyi anlar ve anahtar kelime için optimize edilmiş en iyi sonuç yerine mümkün olan en iyi sonucu sağlamaya odaklanır. Artık bir arama sorgusunda yalnızca anahtar kelime eşlemesinden bir sorgunun temelindeki anahtar kelime amacını karşılamaya doğru artan bir geçiş gerçekleşti.

Şimdi Google Bert ile birlikte bir kullanıcının memnun olup olmadığını anlamak için yapay zeka kullanıyor ve anahtar kelime amaç eşleşmesi, modern SEO alanının en önemli merkezlerinden biri haline geliyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık