1. Ana Sayfa
 2. Güncel Haberler

Google Formlar Nedir, Google Formlar Nasıl Kullanılır?

Google Formlar Nedir, Google Formlar Nasıl Kullanılır?
4

Google Formlar, Google hesabı olan kişiler ve işletmeler için tamamen ücretsiz bir anket aracıdır. Anketler, sorular veya yanıtlar üzerinde herhangi bir sınırlama yoktur, bu da  piyasadaki en iyi serbest form oluşturucularından biri haline getirir. Ayrıca, yazılım işbirliği için mükemmel araçlar içerir.

Ancak, Google Formlar’ın bazı önemli eksiklikleri vardır. Soru türleri sınırlıdır, anket mantığı o kadar da sağlam değildir ve formlarınızı özelleştirmek için fazla yer yoktur. Ancak ücretsiz olarak kullanılabildiğini göz önüne alırsak kullanışlı bir uygulama olduğunu söylebiliriz.

Google Formlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Google Formlar Nasıl Kullanılır?

Google formlar aslında günlük iş hayatımızı düzene sokabilecek hatta birçok işimizi kolaylaştırabilecek detaylara sahip. Eğer kullanırken Google ın bütün nimetlerinden faydalanmayı bilirseniz işleriniz çok daha kolaylaşacak!

1- Planlar ve Fiyatlandırma

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Bu uygulama, bireysel Google drive kullanıcıları için tamamen ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan, kendisi de ücretsiz olan bir Google hesabı edinmeniz ve Google Formlar uygulamasına giriş yapmanız.

Formlar uygulaması, kullanıcı başına aylık 6 ABD dolarından başlayan G Suite’in bir parçası olmak isteyen işletmeler için de kullanılabilir. G Suite aboneliğinizin katmanına bağlı olarak mevcut Formlar uygulamasının özelliklerinden hiçbir farkı yoktur.

2- Özellikler

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Formlar uygulaması özellik kümesinde nispeten basittir, bu nedenle basit anketler ve standart soru türleri için en uygunudur.

a- Google Formlar ile Test Hazırlama

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Mevcut soru türlerine baktığınızda Formların sadeliği hemen belirgindir. Çoktan seçmeli, açılır ve kısa cevaplı soru türleri vardır ve katılımcılardan anketinize bir dosya yüklemelerini isteyebilirsiniz. Ancak, formunuz aracılığıyla ödemeleri kabul etme veya bir konuyu incelemek için resim veya video tabanlı sorular veya hiyerarşik menüler oluşturma olanağınız yoktur. Bunun da ötesinde, soruları anketin tamamı için rastgele seçebilir, rastgele ayarlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, en önemli özelliği, form yanıtlarını doğrulamak için birçok kontrolün olmasıdır. Ne tür yanıtların kabul edilebilir olduğunu belirlemek için düzenli ifadeler bile kullanabilirsiniz. Çevrimiçi sınavları yönetmek için  Formlar kullanmak istiyorsanız, kısa cevaplı sorular için bile anında puanlama vardır.

b- Google Formlar ile Anket Hazırlama

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Formlar uygulaması, ücretsiz koşullu mantık sunan tek anket araçlarından biridir. Bu yüzden en başından beri bu göze çarpan bir özelliktir. Bununla birlikte, koşullu mantık denetimleri bir şekilde kısıtlanmıştır. Mantık yalnızca çoktan seçmeli ve açılır soru türlerine uygulanabilir ve mantık ifadeleri aynı anda yalnızca tek bir soruya verilen yanıtları dikkate alır. Google formalar ile anket oluşturma işinizi pratik şekilde hazırlayıp kullanıcılara iletmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda onay vermeniz halinde paylaşım yaptığınız kişilerin verdiği google formlar yanıtlar listesini de excel döküman haline getirebilirsiniz.

c- İşbirliği

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Google Forms’daki işbirliği araçları çok güçlüdür. Ancak diğer Google uygulamalarının işlevlerinin çoğu kayda değer ölçüde eksiktir. Örneğin, düzenleme erişimini diğer Google kullanıcılarıyla kolayca paylaşabilmenize rağmen, Formlar’da belirli kullanıcıları yalnızca görüntülemeyle sınırlama seçeneği yoktur. Ayrıca, Google Forms’daki anketler hakkında yorum yapamazsınız ve tasarımcı bir formdaki değişikliklerin tüm geçmişini izleyemez. Bu eksik özellikler, anketinizin paylaşıldığı tüm ekip üyeleriyle oldukça yakın temas kurmanız gerektiği anlamına gelir.

3- Veri analizi

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Google Forms uygulamasının içindeki veri analizi çok sınırlıdır. Platform verilerinizi otomatik olarak çizer, ancak ekran için ne tür bir grafik kullanılacağını seçemezsiniz.

Bununla birlikte, Formlar uygulamasının kullanıcıları Google E-Tablolar’a otomatik olarak erişebildiğinden, anket yanıtlarını daha ayrıntılı olarak görebilirler. E-Tablolar, anket verilerinizi Excel’e veya istatistiksel analiz yazılımına aktarmanıza olanak tanır.

Google Formlar : Arayüz ve Kullanım

fikirsiz-google-formlar-nedir-google-formlar-nasil-kullanilir

Başka bir Google uygulaması kullandıysanız arayüz konusunda gözünüz kolaylıkla alışacaktır. Google Formlar uygulaması da hemen hemen aynı basit arayüzü kullanır. Arayüzün tamamı soru tasarımcısı etrafında merkezlenmiştir. Soru eklemek ve düzenlemek için basit tuş seçenekleri vardır. Ayrıca zamandan kazanmanıza yardımcı olmak için geçmişte yaptığınız anketlerden soruları bile kopyalayabilirsiniz. Google Forms, Google Drive ile entegre olduğundan anketinizde yapılan tüm değişiklikler anında ve otomatik olarak buluta kaydedilir.

Maalesef, anketinizin görünümünü özelleştirmek oldukça kısıtlı. Uygulama arayüzü için yalnızca yaklaşık bir düzine tema vardır. Özelleştirme seçenekleri, arka plan rengi ve sadece dört farklı yazı tipi arasında geçiş yapmakla sınırlıdır. Kendinize özel, ankete katılımdan ötürü teşekkür sayfası da oluşturamazsınız. Bunun yerine, anket tamamlandığında görünen kısa bir teşekkür mesajı ekleyebilirsiniz.

Google Formlar : Destek

Google Forms için destek, kişisel kullanıcılar için çok sınırlıdır. Açıkçası ücretsiz bir hizmet olmasından dolayı bu durum kullanıcıyı pek şaşırtmıyor. Ücretsiz kullanımda, bu kadar kapsamlı olmayan çevrimiçi dokümanlara erişim sağlayabilirsiniz.

Ücretli G Suite aboneleri çok daha fazla teknik destek alır. Google’ın yardım ekibine e-posta, 7/24 canlı destek veya normal çalışma saatlerinde telefonla ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir
Gorilla Glass Nedir?

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 2 sene önce

  Google kullanıyoruz ama bir çok özelliğini malesef bilmiyoruz. Yazı içeriği çok güzel olmuş bilmediğimiz google formları nedir bilgi sahibi olduk. Bilgilendirme için teşekkürler.

 2. 2 sene önce

  Formlar uyggulaması ücretsiz koşullu mantıklı ve tek anket araçlarından birisidir ve Google Forms için destek, kişisel kullanıcılar için çok sınırlı oluyor Google form hakkında bilmediğim bir çok bilgi daha öğrendim çok teşekkürler

 3. Uzaktan öğretim yaptığımız bu dönemde öğrenciler için sınav yapmak ve hazırlamak zorunda kalıyoruz. Google Forma sayesinde kolayca işimi görebiliyorum. Çok kullanışlı.

 4. 2 sene önce

  En azından bir anket yapabilme özelliği öğrenmiş olduk sayelerinizde, iyi ki varsınız ve iyi ki bu yazıyı yazdınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir