1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler

Google Play Mağazasından 25 Mobil Uygulama Ani Bir Şekilde Kaldırıldı!

Google Play Mağazasından 25 Mobil Uygulama Ani Bir Şekilde Kaldırıldı!
0

Google şirketi, geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi açıklama ile birlikte dikkatleri üzerine çekti. Yapılan resmi açıklamaya göre Google şirketi, kötücül yazılım içeren ve kullanıcıların Facebook bilgilerini çalan 25 yazılımı Google Play mağazasından kaldırdığını duyurdu. Dilerseniz bu kararın neden alındığını gelin yakından detaylı olarak inceleyelim.

Google Play Mağazasından Neden Uygulamalar Kaldırıldı?

Google Play Mağazasından Neden Uygulamalar Kaldırıldı?

Google şirketi, mobil uygulamalar üzerinde yaptığı denetimleri son dönemlerde oldukça fazla arttırdı. Yapılan denetimler doğrultusunda kullanıcıların güvenliğini tehdit eden 25 mobil uygulama geçtiğimiz haftalar içerisinde yayından kaldırılmıştı.

Oldukça tartışılan bu kararın neden alındığı ise geçtiğimiz günler içerisinde belli oldu. Söz konusu uygulamalar, 1 yıldan beri kullanıcıların Facebook şifrelerini çaldığı ortaya çıktı. Son derece skandal olaydan sonra kullanıcıların ne yapacağı ise merak konusu oldu. Peki, söz konusu kaldırılan mobil uygulamalar neler?

Bu Uygulamaları Yüklediyseniz Hemen Silin!

Bu Uygulamaları Yüklediyseniz Hemen Silin!

Google, aldığı ani bir karar ile 25 mobil uygulamayı Google Play mağazasından kaldırmıştı. 2019 Yılından beri kullanıcıların Facebook şifrelerini çaldığı iddia edilen uygulamalar ise şu şekilde; Com.tyapp, iHealth Step Counter, Wuxia Reader, Plus Weather uygulaması,Anime Live, Daily Horoscope Wallpapers, Screenshot Capture uygulaması, Composite Z, Synthetic Z, File Manager, Junk File Cleaning, Classic Card Game, Accurate Scanning QR Code, Solitaire, Super Bright Flashlight uygulaması, Super Flashlight, Powerful Flashlight, Pedometer, Video Maker, Color Wallpapaers, Iplayer iwallpaper, Contour Level Wallpaper, Wallpaper Level, Padenatef, Super Wallpapers Flashlight.

Google Play mağazasında yer alan mobil uygulamaları eğer yükledi iseniz hemen cihazınızdan silin ve ardından hızlı bir şekilde Facebook şifrenizi değiştiriniz.

Kötücül Yazılım Nedeniyle Meydana Gelebilecek Olası Güvenlik Sorunları Nelerdir?

Kötücül Yazılım Nedeniyle Meydana Gelebilecek Olası Güvenlik Sorunları Nelerdir?

  • Fark etmediğiniz ve birçok izni verdiğiniz uygulamalar nedeniyle sosyal medya hesap bilgileriniz çalınabilir ve sizin adınıza bu uygulamalar istenmeyen paylaşımları yapabilir.
  • Özellikle bazı uygulamalarda istenen kredi kartı veya banka bilgileri nedeniyle ciddi ekonomik problemler yaşayabilirsiniz.
  • Galerinizde yer alan fotoğraflar nedeniyle şantaja uğrayabilirsiniz.

Kötücül Yazılımlardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Kötücül Yazılımlardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Mobil uygulama yüklemeden önce mutlaka yorumları okumalı ve gerekli izinler için araştırma yapmalısınız.
  • Kötücül yazılımlardan korunmak için mobil güvenlik uygulamaları yüklemelisiniz.
  • Özellikle APK uzantılı dosyalardan uzak durmalı ve mümkünse bu uzantıya sahip uygulamaları yüklememelisiniz.

 

 

Yorum Yap