Google’ın Yeni Oyun Platformu: Google Stadia

Google oyun platformu Google Stadia

Google tarafından 2019 Mart ayında yapılan açıklamada firma, bilgisayar oyunu platformuna Google Stadia ile giriş yapmayı planlıyor. Aynı senenin Kasım ayında hizmete girecek olan bu yeni oyun platformu şimdiden oldukça iddialı geliyor. Öncelikle yalnızca 14 ülkede hizmet vermeye başlayacak olan Stadia, zamanla tüm dünyada ulaşılabilir hale gelecek. Tıpkı TV ve sinema platformu Netflix gibi bir işleyişe sahip olacak olan bu yeni oyun platformu hakkında tüm bilinenleri bu yazıda derledik.

Google Stadia Nasıl Çalışıyor ve Özellikleri Neler?

Google Stadia, tıpkı online olarak hizmet veren pek çok platform gibi aylık ya da yıllık abonelik sistemi ile oyun oynama hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Üstelik bu sistem sayesinde düşük kalitedeki bir bilgisayarda dahi yüksek çözünürlük özelliklerine sahip oyunlar oynanabiliyor. Google Stadia tarafından sağlanan oyunlar USB özelliğe sahip oyun kumandaları ile oynanabilecek ve ayrıca şirket, bu sistem için yeni ve gelişmiş oyun kumandaları da üretebilecek.

Bu yeni platform ve abonelik sayesinde oynanılan oyunlar birden fazla cihazda kaldığı yerden başlama imkanı bulacak. Mobil cihazlardan ve bilgisayardan ulaşım sağlanabilen bu platformda abonelik ücreti ödeyerek hesap sahibi olmak ve çeşitli oyunları indirebilmek mümkün olacak.

Google Stadia’da Hangi Oyunlar Yer Alacak?

Stadia ürün direktörü tarafından yapılan açıklamada platformda yer alacak oyunların başında Cyberpunk 2077 geliyor. Bunun yanı sıra platformda Superhot, Kine, Attack on Titan 2: Final Battle, Destroy All Humans!, Destiny 2, Doom, Doom Eternal, Just Dance, Assassin’s Creed: Odyssey, GRID, Tomb Rider: Difnitive Edition gibi sevilen oyunlar yer alacak. Üstelik pro abonelik sahipleri için de her ay bir oyun tamamen ücretsiz olacak. Firma ilk ayda Destiny 2 adlı oyunun ücretsiz olacağını açıkladı.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık