Gorilla Glass Nedir?

Gorilla Glass Nedir?

Telefonlarımızı dış darbelerden koruya Gorilla Glass nedir? Gorilla Glass, telefon ve tablet gibi dokunmatik ekran oranı yüksek olan teknolojik aletlerde sık sık kullanılır. Bu teknolojik aletleri dış darbelere karşı koruyan Gorilla Glass teknolojisi, birtakım maddelerin birleşiminden oluşmaktadır. İçerisinde; oksijen, alüminyum ve silikon maddeleri bulunan bu koruyucu cam, kullandığımız çoğu teknolojik aletin savunma duvarıdır.

Gorilla Glass teknolojisi, Corning şirketi tarafından geliştirilmekte. Saf camın kolayca; patlaması, kırılması ve çizilmesinin aksine Gorilla Glass korumalı cam, tüm darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Fiziksel hamlelere karşı teknolojik aletlere üstün koruma sağlar. Gorilla Glass teknolojisi: tabletlerde, akıllı telefonlarda, akıllı saatlerde, bilgisayarlarda ve televizyonlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Peki tam olarak Gorilla Glass ne işe yarar?

Gorilla Glass Ne İşe Yarar?

Gorilla Glass, yukarıda belirtildiği gibi telefonların ekran kısmını koruyan dayanıklı camlardır. Bu camlar çoğu fiziksel darbeye karşı teknolojik aletleri korur ve bu sayede görülen zararı minimuma indirir. Dokunmatik ekranlı çoğu alette ana ekranın altında hassas bir cam bulunur.

Bu camlar olası darbelere karşı oldukça dayanıksızdır. Cama gelen zarar sonucu aletlerdeki dokunmatik işlev kaybolur. Gorilla Glass ise sağladığı bu korumayla hem telefonun kasasında bulunan kısımları hem de dokunmatik ekranı korur. Günümüzde birçok telefonda Gorilla Glass desteği bulunmaktadır. Gorilla Glass nedir ve Gorilla Glass ne işe yarar sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Gorilla Glass 6

Corning şirketi tarafından üretilen ve üstün teknoloji kullanılan Gorilla Glass, seneler geçtikçe kendini yenilemektedir. Bu şirket yakın zamanda Gorilla Glass 5’in devamı olan Gorilla Glass 6’yı tanıttı. Diğer modellere göre daha dayanıklı olduğu söylenen Gorilla Glass 6, yeni model telefonlarda kullanılmaya başlandı. Yapılan testlerde 15 kere yere düşen telefonun ekranı Gorilla Glas 6 tarafından başarıyla korundu.

Gorilla Glass 5 modeli, 50cm’lik yükseklikten düşmeye karşı telefonu başarıyla korumuştu. Gorilla Glas 6’daysa bu mesafe 1 metreye çıkarıldı. 15 kere 1 metre yükseklikten atılan telefon, Gorilla Glass 6 tarafından başarıyla korundu.

 

Gorilla Glass Teknolojisi Hangi Telefonlarda Kullanılıyor?

Gorilla Glass 6’nın bu harika koruması sebebiyle çoğu telefon markası ekranlarını bu camla korumaya yöneldi. Peki Gorilla Glass teknolojisi hangi telefonlarda kullanılıyor? Aktif olarak Gorilla Glass 6 kullanan markalar şu şekilde: Samsung, Asus, Xiao Mi, Oppo, LG, Sony, OnePlus, CAT. Bu markalar yeni ürettiği çoğu telefonda Gorilla Glass 6 teknolojisini kullanmakta.

Aynı zamanda Gorilla Glass nedir sorusuna en iyi cevabı, markalar telefonlarının özelliğini tanıtırken bu koruyucu camı kullandığını belirterek cevap vermekte.Yeni model telefonların çoğunda Gorilla Glass 6 teknolojisi bulunmaktadır. Cihazlarının iyi korunmasını isteyen kişilerde telefon satın alırken buna dikkat ederek almalıdır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık