in

Göz Kamaştıran O Muhteşem Yaylaları İle Trabzon’da Gezilecek Yerler

Yaklaşık 800.000 nüfusu olan Trabzon,  Karadeniz Bölgesinin en çok merak edilen şehirlerinden biridir. En popüler 14 yaylası aşağıda listelenmiş olan Karadeniz’in İncisi Trabzon’un yurt içi ve yurt dışı turistleri tarafından ilgi odağı olan gezilecek yerleri aşağıda özetler halinde ve tabiî ki görseller eşliğinde anlatılmıştır. Buyurun Trabzon gezimize başlayalım.

Trabzon’da Gezilecek Yaylalar

 • Şolma Yaylası
 • Lapazan Yaylası
 • Kadırga Yaylası
 • Sis Dağı Yaylası
 • Mızraklı Su
 • Düzköy
 • Mavura Yaylası
 • Karadağ Yaylası
 • Kuruçam Yaylası
 • Hıdırnebi Yaylası
 • Sazalanı Yaylası
 • Çatma Obası Yaylası

#1 Trabzon – Sümela Manastırı

Trabzon’da en çok rağbet edilen gezilecek – görülecek yerler listemizin bir numarasıdır. Uzaktan baktığınızda hayretler içerisinde kaldığınız bu baş yapıt dağın tam orasındadır. Uzun ve manzaralı bir yoldan yaya ya da araçlarla geçerek ulaşacağınız bu güzellik abidesi Trabzon’a gelen turistlerin göz bebeğidir. Tam olarak bilinmese de 365 – 395 yılları arasında inşa edildiği varsayılmaktadır. Trabzon halkının arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinmektedir.

  #2 Trabzon Kalesi

  Tek taraftan baktığınız zaman küçük gibi görünse de aslında öyle değil. Şehir merkezinde yer alan kale 5. Yüzyılda yapılmıştır. Kale içerisinde cami, muhafazacı evleri ve mahzenler yer almaktadır.

   #3 Vazelon Manastırı

   Meryem Ana Manastırına benzer bir görüntüsü vardır. Maçka ilçesinde yer almaktadır. Manastıra girdiğinizde iç kısmına yerleştirilmiş olan Mağaralarla karşılaşırsınız. 270 – 317 yılları arasında yapıldığı varsayılmaktadır. Kurucusunun ya da inşa edenin kim olduğu bilinmemektedir. Zabulan dağının alt tarafına yapılmıştır. Yine yeşil ile içe içe yerlerden biridir.

    #4 Uzungöl

    Uzungöl, Dağlar arasında kalmış muhteşem bir manzaraya sahiptir. Trabzon’a gelen turistler için her gün onlarca tur düzenlenmektedir. İki dağın arasında kalan gölün kıyısına geldiğiniz zaman kendinizi bir anlığına Karadeniz Sahilinde sanabilirsiniz. Üstelik Trabzon mutfağını keşfedebilmeniz için küçük küçük yerel lokanta ve restaurantları sahil şeridinde bulabilirsiniz.

     #5 Kuştul Perispera Manastırı

     Türkiye’nin hiçbir şehrinde bu kadar çok manastır görmemişsinizdir. Üstelik bunca manastırın dağların ortasında, tepesinde, dibinde sanki dağ ile iç içe imiş gibi olduğunu da sadece Trabzon’da keşfedersiniz. İşte bu tür manzaralardan biri de Peristera Manastırı’dır. Sislerin arasında kalan yemyeşil dağların tam ortasındaki harabe görüntülü bu manastıra çıkarken bile bir çok selfie için fırsat bulabilirsiniz. Manastırımız Maçka ilçesinin Şimşirli Köyünde olup 8. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kimler tarafından ne için yapıldığı ise bir muammadır.

      #6 Boztepe

      Yemyeşil manzaralara bir ara verip Trabzon’un şehir manzarasını bir de gece gözü ile görmek isteyenler için ideal bir selfie vaktidir. Trabzon’a bir de tepeden bakmak isteyenler için harika bir manzara olan Boztepe deniz manzarası ile birleştirildiği için ayrı bir çay keyfi sunabilir.

       #7 Çal Mağarası

       Çal Mağarası, Resimden bakınca küçük gibi görünebilir ama dünyanın en uzun mağaraları listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Mağaranın dış kısmı bu ancak bir de içine girecek olursanız kendine ait bir yürüyüş yoluna sahip olduğunu görürsünüz. Yerel halk tarafından doğal bir şifa hane olarak kabul edilen Çal Mağarasının, Astım ve Sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği söylenmektedir.

        #8 Altındere Vadisi

        Trabzon’un Milli Park’larından biridir. Birçok hayvan çeşidini bu parkta bulabilirsiniz. İki metre genişliğindeki upuzun bir yürüyüş yoluna sahiptir. Bu parkura çıktığınızda kendinizi hem ormanın içerisinde bulacaksınız hem de ormanın kenarından hayvanların oynamalarını izleyebileceksiniz. Yemyeşil doğa ile iç içe bir gezi için harika bir ortam.

         Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

         Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

         Bir cevap yazın

         E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

         Loading…

         0

         Oyuncu Odaklı Vivo iQOO Telefon İle Hızlı Oyun ve Şarj Deneyimine Hazır Olun

         Yerli Komedi Filmi Hasbihal, 26 Nisan’dan İtibaren Sinemalarda Gösterime Girecek