Gümüşhane Gezilecek Yerler

Krom Vadisi

Gümüşhane Gezilecek Yerler denildiğinde tarih kokan havası ve tarihi mekanları ilk akla gelen unsurdur. Bir yerlere kaçma gereksinimi duyan toplumumuz ilk Gümüşhane’yi tercih edebilir. Seneler boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan gezilecek yerleri de bir o kadar fazla olan güzel şehrimiz arkeolojik sit alanları, manastırlar, kiliseleri, mağaraları ve köprüleri en çok görülmek istenen yerler arasındadır.

Mimarisiyle ilgileri üzerine çeken Gümüşhane köyleri olmak üzere gölleri ve şelaleleri gezginler arasında favoriler içerisinde yer almaktadır. Fakat bazı noktalar merkez dışında olmasından dolayı böyle bir plan düşünülürse uzun süreli tatil planlanması gerekmektedir. İpek yolu kadim kentleri yanı sıra Hristiyanlığın tarihimize erişen en eski kiliseleri Gümüşhane’dedir.

 Gümüşhane Gezilecek Yerler: Krom Vadisi

Şehir merkezinden 36 kilometre kuzeyde olan ve Yağlıdere köyü sınırları içinde bulunan Krom vadisi 2010 senesinde Arkeolojik sit alanında tescillenmiş olup koruma altına alınmıştır. Tarihimizde medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Krom vadisi yanı sıra 15 tane kilise, kemer köprü ve surların birçoğu orada bulunurken hala ayakta kalmış yıkılmamış olan kale bulunmaktadır.

 Gümüşhane Gezilecek Yerler: Sarı Çiçek Köy Odaları

Sarıçiçek köylülerinin yapmış olduğu ve bizzat Hacı Ömer Ağa’nın 1870 senesinde yapılan bu odalar Türk mimarisinin yapmış olduğu örnekler arasında yer almaktadır. O dönemlerin mimarisini yansıtan zengin motifler, ahşap işlemeler, dekorlar monte edilirken kesinlikle çivi kullanılmamıştır. Sarıçiçek köyüne gitmek için Gümüşhane ve Bayburt yolundan 12. Km sola ayrılan Arzular beldesi istikametinden devam ederek Kabaköy, Süngübayır, Ardıç ve Akhisar köylerinden geçmek gerekmektedir.

 Gümüşhane Gezilecek Yerler: Zigana Turizm Merkezi

Kış aylarında sıklıkla kayak sevenlerin ziyaret ettiği ve bahar aylarında da renkli florası ile yürüyüş parkurunda yürüyüşler yapılabilmektedir. Zigana Torul ilçesinde bulunmaktadır. Gümüşhane’nin tarihsel ve kültürel anlamda zengin olan en harikulade manzaralara sahip ilçelerden biri olmaktadır.

 Gümüşhane Gezilecek Yerler: Tamara Şelalesi

Tamara şelalesinde 40 farklı açıdan su çıkmaktadır. Gümüşhane’nin il merkezine 130 km uzaklıkta bulunan Seydibaba köyündedir. Tomara şelalesinin etrafında birçok tesislerde yer almakta ve bu tesislerde konaklamak da mümkündür. Tesislerde ücretli otoparklarda yer almaktadır. Merkeze gitmeden hediyelik eşyalar alınmak istenirse sitemiz içerisinde rahatlıkla pestil ve küme temin edilebilmektedir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık