1. Ana Sayfa
  2. Güzellik Cilt Bakımı

Güneş Lekelerine Kesin Çözüm Önerileri

Güneş Lekelerine Kesin Çözüm Önerileri
Güneş Lekelerine Çözüm Önerileri
0

Güneş Lekelerine Çözüm Önerileri

Vücudumuzun D vitaminine ihtiyacı vardır. Güneş ise vücudumuz için gerekli olan D vitaminini alması için önemlidir. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce şapka veya gözlük takmamız gerektiği önerilmektedir. Eğer korunmadan dışarı çıkarsanız vücudunuz için zararlı olabilmektedir. Bundan dolayı da cildinizde koyu ve kahverengi lekeler oluşması görülebilmektedir. O yüzden güneşe çıkmadan önce mutlaka cildinize güneş kremi sürmelisiniz.

Güneş lekelerine maruz kalanlara baktığımızda genellikle açık tenli insanlarda daha sık rastlanmaktadır. Ayrıca uzun süre güneş altında kalan insanlarda da koyu renkli veya kahverengi renkli güneş lekeleri görülmektedir. Yaz aylarında genellikle tatildeyken güneşleniriz. Fakat korumasız bir şekilde buna maruz kalırsanız UV ışınları cildinizde kahverengi lekeler oluşmasına neden olabilir. Güneş lekelerini önlemek veya azaltmak için birçok kozmetik ürünler satılmaktadır. Ancak, evde yapılan doğal ürünlerle de güneş lekelerinizi azaltabilirsiniz.

Şimdi evde yapabileceğiniz doğal bitkisel çözümlere göz atalım.

Güneş Lekelerine Kesin Çözüm Önerileri |Güzellik Cilt Bakımı

Güneş Lekelerine Çözüm Önerileri: Limon Suyu

Limon suyu sadece sivilce izleri ve yaşlanma ile oluşan kırışıklar için değil güneş lekeleri için de iyi gelmektedir. Öncelikle limon suyu taze olmaktadır. Çünkü hazır limon sularının içerisinde kimyasal maddeler bulunabilmektedir. Bu yüzden taze limon sularını kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca limon suyunu sadece leke olan yerlere sürünüz çünkü tüm cilde sürmeniz durumunda cildinizde kızarıklıklar oluşabilir. Bu yöntem hemen sonuç vermeyebilir bu yüzden de sabırlı olmalısınız ve düzenli olarak kullanmalısınız. 4 veya 5 hafta boyuncu kullanmanızdan sonra cildinizdeki değişikliği fark edeceksiniz.

Ayrıca limon suyunu hassas ciltler daha dikkatli kullanmalıdır. Bu yüzden de hassas ve kuru cilde sahip olan kişiler su ile karıştırarak kullanmalıdırlar. Bunlara ek olarak eğer cildinizde kesik veya yara varsa o kısımlara limon suyu uygulamamanız önerilmektedir. Çünkü bu durumda cildinizde yanma meydana gelebilir veya tahriş olabilir. Son olarak limon suyunu kullandıktan sonra dışarı çıkmamasınız. Limon suyunun içerisinde bulundurduğu asitten dolayı güneşe olan hassaslığı arttırabilir. Bu yüzden genellikle yatmadan önce veya evde kaldığınız zamanlarda kullanmanız önerilmektedir.

Güneş Lekelerine Çözüm Önerileri: Elma Sirkesi

Elma sirkesi de limon suyu gibi doğal bir üründür. Direk cilde uygulanabilmektedir. Fakat organik sirke kullanmanız önemlidir. Organik sirke kullanırsanız cildinizdeki güneş lekelerinin azalması için hızlı bir doğal yöntem olacaktır.

Güneş Lekelerine Çözüm Önerileri: Nohut

Nohut da cilt lekeleri için iyi gelecek evde yapılabilen doğal bir bitkisel çözümdür. Öncelikle nohudu haşlamalısınız veya konserve nohut da kullanabilirsiniz. Haşladığınız veya konservedeki nohudu ezerek macun kıvamına getiriniz. Daha sonra lekelerin üzerine sürünüz. Nohut kuruyuncaya kadar cildinizde bekletiniz sonra ise cildinizi bol suyla yıkayınız. Bu doğal yöntemi her akşam uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi de cilt lekeleri için yararlıdır. Bu maskeyi cildinize uyumadan önce uygulamalısınız. Sabaha kadar cildinizde durmalıdır daha sonra uyandıktan sonra bol suyla yıkayınız. Yoğurt maskesi için gerekli olan yoğurt ve aloevera  jelidir. Bu ikisini 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı aloevera jeli ile karıştırın. Daha sonra cilt lekesi olan yerlere masaj yaparak sürünüz. Maskeye cildinizde 20 dakika boyunca bekletiniz. Daha sonra cildinizi bol su ile yıkayınız. Bu maskeyi günde 2 defa düzenli bir şekilde uygulayınız. 1 hafta boyunca kullandığınız zaman cildinizdeki değişikliği fark edeceksinizdir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap