in

Günübirlik İzmir Gezisi İçin Mutlaka Uğramanız Gereken yerler

4.3 milyon nüfusu ile ülkemizin en büyük üçüncü ili olma ünvanını elinde tutan İzmir, Ege’nin Gözbebeği olarak tabir edilmektedir. Şehirde sadece 5 yıldızlı otel sayısı 432’dir. Bunun yanı sıra 5 adet büyük üniversiteye ev sahipliği yapan bu güzel şehrimize geldiğinizde gezebileceğiniz mekanlar özetler halinde aşağıda anlatılmıştır. İzmir’in güzel denizinin tadına bir ara verebilirseniz bu yerleri de gezmenizi tavsiye ederiz.

#1 Saat Kulesi

Yurt içi – yurt dışı turistlerinin ilk merak ettiği mekanlar listesinde birinci olan bu yer İzmir’in göbeğindedir. Merak edilmesinin en büyük nedenleri sırası ile; şehir merkezinde oluşu, çok fazla insana ev sahipliği yapabiliyor olması, yeşil ile iç içe olması ve tabiî ki televizyon kanallarında sıkça adını duyabiliyor olmamız. Bu büyük meydana adım attığınız an kendinizi Tropikal bir iklimde sanabilirsiniz. Çünkü etrafınızda küçük büyük pek çok Palmiye ağacı ile karşılaşırsınız. Bunun yanı sıra simitçisinden, kuşçusuna pek çok küçük esnaf sizleri rahatsız etmeden etrafınızda sizlerin hizmetinde olacak. İzmir Saat Kulesi, Sultan Abdulhamit tarafından 1901 senesinde yaptırılmış olup proje sahibi Charles Pere’dir.

  #2 Kemeraltı Çarşısı

  Ehh İzmir’e gelip de birkaç parça hediyelik almamak olmaz diyenler için muhteşem bir başyapıt. İzmir merkeze çok yakın olan bu mekan birbirine çok yakın gezilecek alanlara açılabilmektedir. Konak Pier, Agora ve Kadifekale’ye açılan ayrı ayrı çıkışları vardır. İzmir tarihi ve kültürel yapısına dair satın alabileceğiniz el emeği göz nuru pek çok eşya turist ziyaretlerini bekliyor. Toplam 15.000 küçük dükkana sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Yani eşleriniz ile gezecekseniz fazladan masraf çıkacağını söylemeliyiz J

   #3 Radyo ve Demokrasi Müzesi

   Aya Vukla Kilisesine sadece beş dakikalık mesafede olan bu mekan İzmir Konak Belediyesi tarafından kontrol edilmektedir. Farklı bir mekan gezmek isteyenler için gayet ideal olan Radyo ve Demokrasi Müzesi’nin en büyük özelliği ise Avrupa’nın en iyi 16. Müzesi olarak kabul edilmesidir.

    #4 St. Polycarp Kilisesi

    Kilise ve Manastırların en çok inşa edildiği şehirlerimizden olan İzmir’e geldiğinizde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir. İçine girdiğinizde canlı renklerin pencerelerine ve duvarlarına özenle işlendiğini fark edebileceksiniz. Renkli bir kültür mirası olan bu kilise Fransa Kralı’nın ricası ve Sultan Süleyman’ın izni ile 16. yüzyılda yaptırılmıştır. Kilisenin adı ise Aziz Polikarp’tan gelmektedir. Aziz Polikarp bir öğrencidir ve İzmir’de Hristiyanlığı yaymaya çalıştığı için yakılarak öldürülmüştür. Bu kiliseyi ziyaret etmek isteyenlere bir dipnot verelim Pazar günleri kapalıdır.

     #5 Kordon Boyu

     Kordon’da geziyoruz.. ifadesini duymuşsunuzdur. Veya İzmir hakkında yapılan haberlerde mutlaka adına rastlamışsınızdır. Kordon boyu yapılmadan önce denize sıfır olan bir bina görüntüsü vardı. Denizin bitimine yani sahil kısmına 2.2 milyon ton  toprak ve kaya dökülerek yapılmış olan bu yerin sadece doldurulması bile 6 ay sürmüştür. 1991 yılında yapılan kordon boyu o senelerden beri İzmirlilerin gezi mekanı haline geldi. Gerek gündüz gerek gece yürüyüşlerini yapan İzmirlilerin en sevdiği mekanlardan biridir. Denize karşı yürürken hoşça vakit geçirebilirsiniz.

      #6 Agora Örenyeri

      Antik dönemde inşa ettirilen bu mekan Kemeraltı Çarşısına yakındır. Şu an görebildiğimiz kalıntıları 2. Yüzyıldan bu yana sağlamlığını korumaktadır. Agora'nın Yapım yılının tam olarak ne zaman olduğu bilinmemektedir ancak Milattan önce olduğu tam olarak bilinmektedir. Mekan 2. Yüzyılda milattan sonra gerçekleşen büyük İzmir depreminden sonra yeniden inşa edilmiştir. Pek çok heykel, sunak, anıta bu alanda karşılaşabilirsiniz. İçerisine girdiğinizde eğer bir tur rehberi eşliğinde geziyor iseniz tarihi boyunca Hristiyanlar, Hristiyanlığı aşılayanlar ve Roma devrinin kraliçelerinden biri olan İmparatoriçe Faustina’dan alınan kesitlerin de bu alanda sergilendiğini duyabilirsiniz.

      İzmir de gezilecek yerler bunlar ile sınırlı değil elbetde. Bu yazımızda sizlere günübirlik İzmirde mutlaka görülmesi gereken yerleri tanıtmaya çalıştık. Bir başka yazımızda İzmir ve ilçelerini ele alarak daha ayrıntılı bir İzmir gezi rehberi hazırlamayı planlıyoruz.

       Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

       Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

       Bir cevap yazın

       E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       Loading…

       0

       Huawei, ABD hükümetine ekipman yasağı yüzünden dava açtı

       Çölyak Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?