in

Halk Diliyle Karabasan Bilimsel Adıyla Uyku Felci Bir Hastalık mıdır?

Uyku felci, her ne kadar mistik olaylar ile açıklanma yoluna gidilse de oldukça bilimsel açıklaması olan bir durumdur. Halk dilinde karabasan görmek olarak bilinen bu geçici durum, genellikle uyanma esnasında meydana gelmektedir. Hareket kabiliyetini kaybetme, nefes almada zorlanma ve konuşma yetisini kaybetme gibi durumlara yol açan uyku felci, hemen hemen herkeste gözlemlenebilen bir durumdur.

Son Dönemlerin En Çok Sorulan Sorusu : Astral Seyahat Nedir?

Uyku Felci Bir Hastalık Mıdır?

Uyku felci her ne kadar tatsız ve istenmeyen bir durum olsa da kesinlikle bir hastalık ya da rahatsızlık olarak kabul edilmez. Tamamen geçici olan ve herhangi bir hasar bırakmayan bu durum herkesin başına gelebilir. Uykuya geçiş esnasında hissedilen aşırı yorgunluk ya da stres gibi durumlar uyku felci ihtimalini yükselten durumlardır.

Kişinin REM uyku evresinde iken aniden uyanma durumuna geçmesi ve hem uyku hem de uyanıklık arasında arafta kalması sonucu oluşan bu durum kişi tamamen uyandıktan sonra son bulmaktadır. Tamamen uyanık olma hali ise felç durumu fark edildikten kısa bir süre sonra gerçekleşir. Bu süre zarfında ise kişi nefes almaya devam eder fakat bazı kaslarını hareket ettirmekte zorlanır. Ortalama 2-3 dakika sürebilen bu durumda kişi sakin kalmaya gayret etmelidir. REM uykusundan tamamen çıkış ve uyanık olma durumuna geçiş anından sonra vücut kasları normale dönecektir.

Uyku Felcine Sebep Olan Durumlar Ve Çözüm Yolları

Uyku felci her ne kadar her yaştan ve cinsiyetten kişi de görülse de bazı durumlar felç durumunu tetikleyebilir. Aşırı stres, insomnia gibi uyku problemleri, anksiyete ya da jet lag gibi durumlarda uyku felci görülebilir. Bunun yanı sıra narkolepsi gibi uyku bozuklukları durumunda da benzer durum sıkça yaşanır. Bazen tüm aile bireylerinde görülen felç durumu ile karşılaşmak da mümkündür. Bu durum her ne kadar seyrek olarak gözlemlense de geçmişte örnekleri mevcuttur.

Uyku felci durumunu bir daha yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar da mevcut. Örneğin uykuya dalacağınız ortamın rahat olması ve stres seviyenizi azaltması bu durum ile karşılaşmamak adına oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra uyku felci esnasında kişi sakin kalmayı başarmalı ve bu durumun yalnızca birkaç dakika süreceğinin farkında olarak kendini telkin etmelidir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Heysel

Samsung A90 5G Hakkında Sızan Son Bilgiler

İyi Bir Kahve İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?