in

Hassas Cildiniz mi Var Bu Önerilere Kulak Asın

going to get prickly

Genel olarak bakıldığında tüm ciltlere hassas ciltmiş gibi bakmak doğru olacaktır. Ancak bazı ciltler vardır ki onlara çok daha fazla özen göstermek gerekir. Bu çok hassas ciltleri diğerlerinden ayıran bazı farklılıklar vardır. Örneğin;

  • Püstül olarak adlandırılan, sivilce gibi iltihaplı kabarcıklar ve çeşitli etkenlere karşı reaksiyona açık ciltler hassas ciltlerdir.
  • Kuru ciltlerin hassasiyetinin temel nedeni, sinirlerin cilt yüzeyine yakın olmasıdır. Bu nedenle diğer cilt tiplerinden daha hassastır.
  • Hassas cilt tiplerinde, en ufak temasta bile kaşıntı ve kızarma olur. İşte bu cilt tipleri de çok hassas ciltlerdir.

Hassas cilt tipleri genellikle genetiktir. Ayrıca, genellikle açık tenli kişiler, kumral ve kızala yakın ten rengine sahip olan ciltler de son derece hassastır. Bu cilt tiplerinde Epidermis denilen tabaka çok ince olduğundan kılcal damarlar yüzeye yakındır ve dış faktörlerden çok çabuk etkilenirler. Hassas ciltler çabuk tahriş olur, kimyasallarla çok çabuk reaksiyona girerler. Bu cilt tipine sahip kişiler cilt lekelerine çok çabuk maruz kaldıkları için mutlaka leke karşıtı bakim kremi kullanmak zorundadırlar.

L’Oreal Paris Wake Up & Glow Koleksiyonu Yeni Ürünleri İle Yine Muhteşem

Hassas ciltlerin Günlük ve Periyodik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı konusunda hiçbir zaman ihmale gelmemesi gereken cilt tipi hassas ciltlerdir. Kullanılan cilt bakım ürünleri, mutlaka cildin doğal oluşumuna ve cildin hassas hassas yapısıyla uyumlu olmalıdır. Bu ciltler çok çabuk tahriş olduğundan, fazla kimyasal ve alkol içeren ürünler kullanılmaması gerekir. İçinde sert partikülleri olan aşındırıcı ürünlerden kaçınılmalı, aydınlatıcı peeling jel ile cilt temizliği yapılmalıdır. Cildin temizlik bakımı alkol içeren ürünlerle değil temizleme sütü tercih edilerek yapılmalıdır. Köpüren temizlik jellerinden mutlaka kaçınılmalı glycolic asit yuz temizleme köpüğü veya köpürmeyen hassas jellerle cilt temizliği yapılmalıdır.

Hassas Ciltlerin Kullanması Gereken Ürünler Nelerdir?

Hassas ciltler özellikle güneş ışınlarına karşı mutlaka korunmalıdır. Güneş ışınlarının en dik geldiği öğlen saatlerinde mümkünde dışarda fazla kalmamalı veya etkili bir leke karşıtı krem kullanarak güneş ışınlarından korunmalıdır. Hassas cilde sahip kişiler cilt temizliği yaparken kesinlikle doğal parfümsüz kozmetik ürünler kullanmalılar. Hassas ciltler kozmetik ürün satın alırken, asit içermeyen, cildi kurutmayan ürünleri tercih etmeliler. Aksi halde ciltte ciddi anlamda reaksiyon oluşmasına sebep olurlar.

Hassas Cilt Tipi Nasıldır?

Hassas ciltleri tanıtmak gerekirse, hassas ciltler de;

  • Kılcal damarlar yüzeye çok yakın olurlar
  • Özellikle yaz mevsiminde ve sıcak havalarda yüz bölgesindeki kan damarları genişler ve kanlanma şeklini alır ve bu durum gözle görülür haldedir
  • Çok çabuk ciltte yanma ve kızarıklık oluşur
  • Bu cilt tiplerinde pigment maddesi az olduğundan lekelenmeler çok fazla görülür. Bu cilt tipine sahip kişilerin en etkili leke giderici krem kullanmaları gerekmektedir.

Hassas ciltlerin zor ciltler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle ürün seçiminde çok dikkatli olunmalı ve en kaliteli ürünleri seçmek önemlidir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : empati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Fitness ile Beslenme İlişkisinin İncelikleri

Günümüzün En Son Zayıflama Trendi İsveç Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?